Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si zařídit domácnost podle Feng Shui

Jak si zařídit domácnost podle Feng Shui Feng Shui je poměrně komplikovanější metoda, existují však jednoduché kroky, které můžete udělat ještě dnes a vpustit do svého obydlí více pozitivní energie.
Jana Konečná
5,0 5
3

Jak si zařídit domácnost podle Feng Shui zdroj: istockphoto.com

Když jsem se poprvé doslechla o Feng Shui (někdy také Feng-Šuej), připadalo mi to jako blbost. To má rozmístění nábytku opravdu ovlivňovat to, jestli jsem zdravá, kolik mám peněz nebo jak se mi daří ve vztazích? Pak jsem ale četla jeden článek, který byl o Feng-Šuej interiérové designérce a nejvíc se mi líbily právě fotky domácností, které pomáhala zařizovat. Všechno působilo tak příjemně a harmonicky (a to i v případě nábytku, který nebyl úplně můj styl), že bych se do takového bytu hned nastěhovala. A pak jsem si to uvědomila. Ať už našimi obydlími proudí energie čchi nebo ne, to jak to v naší domácnosti vypadá, jak máme rozmístěný nábytek a jak všechno vzájemně ladí s ostatními doplňky, přímo ovlivňuje i naše životy. Vždyť přece pokud se doma nebudeme cítit příjemně, nebudeme mít pocit dostatečného zázemí ani bezpečí, pořádně si neodpočineme, a to všechno se projeví i v dalších životních oblastech jako je práce, zdraví nebo vztahy.

Feng-Šuej znamená v překladu vítr a voda. Pojmenování tohoto učení vychází z toho, jak si v Číňané dřív stavěli svá obydlí tak, aby na ně tyto dva živly co nejméně působily. Jde o velmi staré učení, které prostřednictvím domova přináší harmonii i do lidského života. Vychází především z proudění energie čchi. Tato energie je všude kolem nás a proudí i v nás samotných. Její kvalita, rychlost proudění a další aspekty pak ovlivňují naše zdraví a další části života. Naučit se správně používat Feng Shui je trochu složitější. Při jeho aplikaci do domácnosti se berou v potaz světové strany, na které jsou jednotlivé místnosti i samotné obydlí orientovány, 9 sektorů, na které jsou místnosti podle metody Pa-Kua rozděleny, tvary, barvy i materiály. Existuje však pár tipů na změny, které můžete doma udělat hned a ještě dnes mít lepší Feng-Šuej.

Úklid

Samozřejmě, že všichni se doma věnujeme určité formě úklidu, podle toho jak moc nás úklid baví. Podle Feng Shui však proudění energie nebrzdí jen špinavé podlahy a neumyté nádobí, ale třeba i prach na špatně dostupných místech. Ten znamená lhostejnost a nezájem. V podstatě každé smítko prachu tvoří překážku pro energii čchi a zpomaluje nebo odklání její putování po našem domově. Čchi k nám domů vchází a zároveň odchází okny a dveřmi, takže takové rozházené boty v předsíni nebo zaprášené rámy oken a dveří mohou její postup hodně zpomalit.

Taktéž všechny nepotřebné věci, které doma hromadíme, protože jednou by se mohly hodit, způsobují nejen materiální, ale také emocionální zátěž. Vzpomeňte si třeba na to, jak se vám uleví a lépe dýchá, když si uděláte pořádek v šatníku nebo šuplících pracovního stolu. Pokud doma například shromažďujete porouchané hodiny, může to znamenat, že žijete minulostí a nemůžete se posunout dopředu. V rámci úklidu byste měli i pravidelně větrat. Spolu s čerstvým vzduchem tak vpouštíte domů i novou energii čchi. Anebo je vzduch součástí této čchi? Vidíte, jak všechno se vším souvisí a něco na tom Feng Shui bude.

Čerstvé květiny

Tato filosofie doporučuje se doma i v zaměstnání obklopit čerstvými květinami, a to jak trhanými, tak těmi v květináči. Květiny čistí prostor od negativní energie a působí harmonicky. Jen je nikdy nenechávejte ve váze uvadnout – pak kolem sebe naopak negativní energii šíří. Podobně nevhodné jsou i suché a umělé květiny. Umělé květiny vám prakticky nic nedají, slouží jen jako lapače prachu. Sušené květiny jsou zase považovány za mrtvé a stejné jsou i energie, kterou kolem sebe šíří.

Související produkt
Palo Santo, špalíky 20 g
Vykuřovadla Rymer / 140 Kč
Vonné špalíky Palo Santo provoní interiér příjemně sladkou vůní, která má uklidňující a uvolňující účinky. Dřevo má sladce kokosovou, pryskyřičnatě dřevitou vůni s jemnými tóny exotického ovoce.
Detail produktu

Svíčky

Jak si zařídit domácnost podle Feng Shui zdroj: istockphoto.com

Zapálené svíčky mají silnou očistnou energii. Všimli jste si, jak se hned atmosféra promění, i když si zapálíte jen jednu svíčku? Mihotající se měkké světlo svíček uklidňuje a navozuje intimní atmosféru. Zároveň nám svíčky dopřávají určitý pocit výjimečnosti a luxusu. Světlo svíček můžete také použít k prosvětlení tmavých rohů v místnosti a rozproudit tak energii, která v nich stagnuje. Nebojte se ani aromalamp. Vůně mají samozřejmě velký vliv na to, jak se doma cítíme. Éterické oleje vybírejte intuitivně podle nálady a podle toho, co vám zrovna voní. Dejte si však pozor, aby byla zvolená vůně příjemná celé rodině. Feng-Šuej pak doporučuje hlavně santal, který očišťuje energii.

Očistný rituál

Očistný rituál je trochu náročnější krok, který asi ze dne na den neuskutečníte. Ani by to nebylo vhodné, protože to chce trochu promyslet. Samotná realizace pak zase tolik času nezabere. Při tomto rituálu se prostor čistí od staré nebo negativní energie. Je vhodné jej provést, pokud jste se přestěhovali do nového bytu, připadá vám, že se vám v poslední době nic nedaří nebo se stala nějaká nepříjemná událost jako třeba nemoc v rodině nebo velká hádka. Jen si vzpomeňte na to, jaká je atmosféra v místnosti, kde právě proběhla nějaká hádka. Napětí ve vzduchu jde doslova cítit. Nebo v místnosti, kde leží dlouhodobě nemocný, se necítíme moc dobře, většinou na nás hned dolehne silná únava a vzduch nám připadá těžký a prostě nevysvětlitelně špatný.

A co takové vykuřování vonnými tyčinkami a zpívání manter? Mně osobně to přišlo kdysi až přehnaně ezo. Pak jsem v jednom z hodně stresových období zašla na kurz meditace, kde se jak naschvál zpívaly i mantry. Pamatuju si, jak jsem tam jela úplně vystresovaná, protože jsem zrovna nic nestíhala a říkala jsem si, že místo kurzu bych měla spíš pracovat. Jakmile jsem však vešla do místnosti, kde kurz probíhal, veškeré napětí ze mě spadlo. Připadalo mi, že je tam tak nějak mnohem čistší vzduch, dobře se mi dýchá a jsem automaticky i klidnější. Podobný pocit mám, když přijdu do prázdného kostela. To je právě docela zajímavé, že i křesťané přijali tyto pohansko-ezoterické zvyky a při mších vykuřují prostor kadidelnicí. Stále dokola se opakující stejné modlitby jsou pak přece také takovými mantrami, které nám mají přinést klid a požehnání.

Ať už se tedy rozhodnete očistit svoji domácnost tím, že ji celou obejdete se zapálenou tyčinkou nebo do každého rohu nasypete hrstku soli a necháte ji pár dní nasávat špatnou energii či si trochu šamansky zabubnujete na bubínky nebo zazvoníte na zvonečky, rozhodně dělejte to, co je vám blízké a do toho, u čeho byste se cítili jako moc velký blázen, se nepouštějte. Nemělo by to ten efekt.

Od toho všeho může pomoci právě očistný rituál. Samotný rituál může mít více kroků nebo se můžete rozhodnout, že uděláte jen jeden očistný krok podle toho, co vám bude bližší. K očištění prostor můžete použít sůl, kterou nasypete do každého rohu v místnosti, svíčky nebo vykuřování vonnými tyčinkami, hudbu, různé zvuky nebo zpívání manter. Připadá vám takový postup na vás až moc ezoterický? Očistný rituál má svůj původ nejen ve východních kulturách, ale určitě by k němu měli co říct i naši předci. I naše prababičky do rohů v místnosti dávaly sůl, aby tak odehnaly zlé duchy. Sůl má totiž moc na sebe navázat nejen nežádoucí pachy, ale také negativní energii.