Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Příprava na přirozený porod

Příprava na přirozený porod Přirozený porod je takový porod, u kterého nedochází k zbytečným zásahům do těla rodičky, jakým je např. epiziotomie (nástřih hráze).
Pavlína Klaudová
4,6 5
12

Příprava na přirozený porod zdroj: pixabay.com

Každá žena chce přivést své dítě na svět v pohodě a co nejpřirozeněji. V našich končinách však mnoho žen mluví o „přirozeném porodu“ a toto označení znamená, že nechtějí porodit císařským řezem. Přirozený porod je však něco víc než jen to, že si „nenechám řezat do břicha”. Mnoho žen si myslí, že nemají do svého porodu co mluvit, protože na to nestudovaly jako lékaři a oni přece vědí nejlépe, co je pro ně dobré.

Nikdo neví, co je pro ženu nejlepší, jen ona sama, a k tomu se také musí dopracovat studiem, poznáváním a hovory s porodní asistentkou nebo dulou, které důvěřuje. Nesmí se nechat odradit všeobecným postojem, že žena je jen schránka na dítě a rodí lékař. V žádné totiž nevyroste takové dítě, které by nebyla schopná porodit, pokud se jí nechá zvolit poloha, která jí vyhovuje, dá respekt, důvěra, čas a prostor. V českých podmínkách jsou ale tyto v dalších zemích naprosto běžné podmínky ve většině případů stále brána jako sprostá slova.

Pojďme ale k přirozené přípravě na porod. Když se žena přehoupne přes 34. týden těhotenství, měla by začít 3-4 krát denně pít čaj z maliníku, který dostatečně uvolňuje pánevní svaly a odstraňuje jedy z hladkého svalstva ve střevě, čímž povzbuzuje látkovou výměnu a má na rodičku očišťující účinek, podporující dobrý zdravotní stav. Při pití výluhu se mohou u žen objevit fleky na břiše a stehnech, to znamená, že se tělo pročišťuje a dává nám to najevo. V takovém případě se sníží dávky čaje a nahradí se čistou vodou, nicméně se v jeho pití stále pokračuje. Svou důležitou roli hrají od 34. týdne také lněná semínka. Budoucí matka by měla sníst denně lžičku rozdrcených nebo umletých lněných semínek, protože usnadňují průběh porodu díky zvýšené produkci hlenu. Při konzumaci lněných semínek je nutné dodržovat pitný režim, mohou způsobit zácpu.

Dostáváme se k tématu HRÁZ. Mnoho rodiček zde v České republice se bojí epiziotomie (nástřihu hráze), protože jim lékaři a kamarádky a mnohdy i vlastní matka tvrdí, že bez něho neporodí. Že je to nutnost, přes kterou vlak nejede. Ano, ale v minimu případů. Světová zdravotnická organizace trvá na celkovém snížení nástřihů hráze, které je prakticky, pokud se dělá rutinně, zbytečným zásahem do těla rodičky. Pokud žena rodí v poloze, do které ji nutí její vlastní tělo a není vmanévrována násilím do polohy na zádech, dokáže porodit i čtyřkilové dítě bez poranění, respektive s velmi malými tržnými rankami, které dobře srůstají.

Přirozené natržení srůstá lépe než nastřižení. Bohužel se mnohé ženy v našich porodnicích setkaly s tím, že jim byl nástřih proveden proti jejich vůli, bez upozornění a navíc ve špatnou chvíli. Nástřih hráze není prevencí poranění, může poškodit funkce pánevního dna. Jestliže dostane matka čas a prostor dýchat a tlačit tak, jak ona sama potřebuje, a není nikým komandována, neleží (poloha vleže je výhodná pro lékaře, ale ne pro rodičku, protože se rapidně snižuje pohyblivost kostrče), nezadržuje kyslík, lépe se otevírá a to prospívá celkovému rytmu porodu. Při přirozeném natržení hráze se kůže poraní pouze na nejslabším místě, poranění cév je pouze občasné, u nástřihu jsou poraněny cévy automaticky.

Jak podpořit elasticitu hráze?

K masáži hráze 6 týdnů před porodem doporučuje známá německá porodní asistentka Ingeborg Stadelmann směs z pupalkového oleje, oleje z pšeničných klíčků, šalvěje muškátové a růže. Díky tomu bude tkáň měkčí, poddajnější a snadněji se roztáhne. Hráz masírujte dvě až pět minut. Masáž zde popisovat nebudeme, návody se dají najít poměrně snadno.

Proč se do oleje na masáž hráze používají zrovna vyjmenované suroviny? Olej z pšeničných klíčků obsahuje velké množství vitaminu E, který napomáhá pružnosti kůže. Pupalka ovlivňuje hormonální funkce ženy. Růže působí protizánětlivě a uvolňuje křeče, je také ladičkou hormonů. Je potřeba mít kvalitní růžový olej, od čehož se také odvíjí jeho cena. Šalvěj působí také protikřečově, tiší bolest a stejně jako další jmenované má na starost hormonální systém. S tímto receptem je potřeba zacházet opatrně, šalvěj je dalším z éterických olejů, které snižují krevní tlak. Protože je šalvěj zahřívač, olej by měl obsahovat větší množství růžové esence. Další možností je používat na masáž hráze směs éterického oleje ze slaměnky a kokosového oleje.

Jiným olejem na masáž hráze je tento:

  • 8 kapek geránia
  • 5 kapek levandule
  • 30 ml mandlového oleje

 

Pokud nechcete používat éterické oleje, vytvořte si směs na masáž hráze:

  • 60 ml Bio avokádového oleje
  • 30 ml šípkového oleje
  • 15 ml oleje granátového jablka
  • 15 ml organického arganového oleje

Pokud se Vám nechce míchat oleje na masáž hráze doma, zkuste některý z již připravených. Pokud jste již po porodu, nezoufejte. I vy můžete porodit své další dítě přirozeně, bez další epizitomie. Oleje na masáž hráze jsou vhodné i pro vícerodičky. Pokud chcete namíchat olej na masáž hráze a netroufáte si na něj samy, kontaktujte aromaterapeuta, který vám s tím pomůže, a budete mít jistotu, že si neuškodíte. Některé aromaterapeutky také nabízejí doprovod k porodu.