Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vše, co potřebuje vaše pleť vědět o jílu... a bojí se zeptat!

Vše, co potřebuje vaše pleť vědět o jílu... a bojí se zeptat! Který jíl používáte?
Hana Bartušková
5,0 5
14

Vše, co potřebuje vaše pleť vědět o jílu... a bojí se zeptat! zdroj: istockphoto.com

Přírodní jíly jsou tak jednoduché, účinné a přitom tak opomíjené. Někdo se bojí třeba sypké konzistence. Někdo se s jílem neskamarádil, protože má pocit, že vysušuje a že je to s ním těžké. Někdo zase neví, jaký jíl vybrat. Ten zelený nemusí vyhovovat každému a ze všech dalších barev všech možných jílů... kterou tedy vybrat. A někdo možná jen neví, jak a na co všechno může přírodní jíl vlastně použít, takže raději rezignuje hned na začátku. Jílu se ale vůbec nemusíte bát, umí toho hodně, a když si vyberete podle typu své pleti, tak budete výsledky příjemně překvapení. Jak tedy na to? A jaký jíl nejlépe vybrat?

Jaký jíl použít pro vyčištění problematické a mastné pleti?

Zelený jíl.

Zelený jíl je taková vlajková loď přírodních prášků. Snad každý ho zkusil, ať už samotný nebo jako součást pleťové masky. A nebo o něm alespoň každý slyšel. Bohužel je často zelený jíl to, co dělá přírodním jílům špatnou pověst. On totiž vysušuje a může i dráždit. Po nanesení na pleť postupně zasychá a může pokožku vysušit, nepříjemně stahuje a zbavuje pleť veškeré mastnoty. Je to skvělé pro mastnou a problematickou pleť, tu zelený jíl vyčistí opravdu do hloubky a navíc pomáhá regulovat kožní maz. Ale citlivá nebo suchá pokožka se zeleným jílem v čisté podobě moc daleko nedojde.

Jak ho používat? Zelený jíl stačí jen smíchat s čistou vodou. Dejte do misky zhruba lžičku zeleného jílu, přidejte dostatečné množství vody. Nechte chvilku odstát, aby se voda vsákla do jílu, a nanášejte na čistou pleť. Po zaschnutí, bude to trvat tak čtvrt hodiny, jíl jen smyjte čistou vodou. Obyčejný jíl si navíc můžete přizpůsobit podle momentálních potřeb. Místo čisté vody přidejte květinovou vodu pro extra péči. Přidat můžete i pár kapek rostlinného i esenciálního oleje.

Který si koupit? Zelený jíl je běžně dostupnou surovinou, v čisté podobě vám doporučujeme ten od Saloos. Je velmi jemný a hladce namletý, dobře se s ním pracuje a jedno balení vám vydrží opravdu dlouho. Navíc ho koupíte za opravdu přijatelnou cenu. Máte raději už připravené pleťové masky? Tak potom doporučujeme ty od Argitalu. Obsahují kromě jílu i další přírodní látky, které o pleť pečují.

Hodí se vůbec přírodní jíl na suchou a citlivou pleť?

Bílý nebo růžový jíl.

Bílý jíl neboli kaolín je oproti tomu zelenému trošku upozaděný. Přitom je to jeden z nejtradičnějších jílů používaných v našich končinách v kosmetice. Ale pod slávou zeleného jílu se na ten bílý kaolin tak nějak zapomnělo. A je to škoda. Hlavně pro citlivou a suchou pleť může být takový bílý jíl úplným požehnáním. Má totiž o dost menší zmatňující schopnosti než zelený jíl, díky tomu mnohem méně vysušuje, a je tak vhodný i pro sušší typy pleti. Stejně tak i růžový jíl. Ten pochází z Francie a většinou je tvořen směsí různých jílů bílé a červené barvy. Růžovou barvu má tento jíl díky železu, které posiluje pleť.

Jak ho používat? Bílý i růžový jíl jsou velmi vhodné pro péči především o citlivou a suchou pleť. Dokáží vyčistit, ovšem bez toho, aby zbytečně vysušovaly a zbavovaly pleť vší přirozené mastnoty. To, co se tolik cení u mastné pleti, ty odmašťovací schopnosti, bílý jíl nezvládne úplně stoprocentně. A právě díky tomu je tak vhodný pro pleť suchou. Bílý jíl můžete používat samotný jako mycí prášek nebo ho smíchat s květinovou vodou a oleji a získat tak dokonalou čisticí masku pro suchou pleť.

Který si koupit? Výborný bílý jíl najdete u Logony pod krycím názvem Lavaerde. Tato jemná bílá mycí zem pokožku vyčistí a zároveň má velmi šetrný peelingový efekt. Díky tomu podporuje přirozenou regeneraci pokožky. Můžete ho používat každý den jako jemný čisticí prášek nebo si ho dopřejte jednou týdně jako hloubkově čisticí masku bez vysušování. A bílý jíl je skvělý i na vlasy. Zbavuje šetrně nečistot a dodává objem.

A můžu si dát jíl na vlasy?

Marocký jíl.

Červený jíl nebo taky marocký jíl rhassoul je vhodný nejen pro péči o pleť, ale taky o pokožku celého těla a vlasy. To ostatně všechny jíly. Ale právě na vlasy je červený jíl ten nejlepší. Nezacuchává vlasy, vlastně nahradí účinky šamponu i kondicionéru, vlasy jsou po umytí červeným jílem jemné, jdou snadno rozčesat, mají lesk a jsou příjemné na dotek. Červený jíl ale můžete používat i na pleť, má detoxikační účinky a není tak vysušující jako zelený jíl. Pomáhá proti černým tečkám, zjemňuje a čistí pleť.

Jak ho používat? Červený jíl stačí v dostatečném množství smíchat s vodou. Jako pleťová maska si vystačí jen tak samotný, nevysušuje, nedráždí a zbytečně nezbavuje pleť ochranného filmu. Pokud chcete červený jíl používat na vlasy, tak ho smíchejte s vodou a nanášejte na vlhké vlasy ke kořínkům. Vetřete a smyjte důkladně vodou. Rhassoul zbavuje nečistot a mastnoty, zatímco do délek vlasů dodává lesk a objem. Vlasy se po umytí jílem pomaleji mastí a lépe drží tvar i objem. Při péči o vlasy je vhodné rhassoul míchat s pár kapkami oleje, skvělý je například arganový. Tak dodáte vlasům maximální jemnost, hebkost, lesk a regeneraci.

Který koupit? Když marocký jíl, tak nejlepší je ten z Maroka. A proto doporučujeme českou značku Zahir. Zahir vyrábí své produkty v Maroku a kromě pravého arganového oleje nabízí i ten pravý marocký jíl. Jedno malé balení marockého jílu od Zahir vám pomůže umýt vlasy, pleť i pokožku celého těla. Podporuje přirozenou obnovu pleti, zbavuje mastnoty a bojuje proti toxinům. Vlasům dodává objem, pleť zbavuje mastnoty a jiných problémů. Můžete ho dokonce použít na tělové zábaly proti celulitidě. Je to malý zázrak z Maroka.