Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

7 důležitých faktů o opalovacích krémech

7 důležitých faktů o opalovacích krémech Víte, jak správně používáte opalovací krémy. 7 faktů o ochranných krémech, které jste možná nevěděli.
Hana Bartušková
4,3 5
7

zdroj: BiOOO.cz

Sluníčko už svítí na plný plyn a tím nám opět začala starost, jak správně ochránit své zdraví a kůži. Už jste si pořídili opalovací krém? Je jich spousta druhů - na obličej, na celé tělo, na dovolenou, nebo jen tak do města. Víte, jak si správně vybrata? Ten správný ochranný faktor, tu správnou konzistenci a správnou výdrž? O opalovacích krémech koluje spousta zaručených tipů a informací - jenže často nesprávných, nepřesných a zavádějících. A tak při nákupu pamatujte na dobrý výběr a při opalování zase na správné použití. 

Bezpečné přírodní opalovací krémy

Nejdřív bychom měli zvážit, jaký opalovací krém si vlastně koupit. V přírodních opalovacích krémech se používají pouze bezpečné minerální nebo fyzikální filtry, které jsou šetrné k našemu zdraví. Narozdíl od konvenčních opalovacích krémů neobsahují žádné nanočástice ani chemické filtry. Nanočástice jsou dle výzkumů toxické pro živé buňky, narušují jejich strukturu a způsobují jejich smrt. Chemické filtry mají tu velkou nevýhodu, že pronikají do kůže a ochranu proti slunci způsobují chemickou reakcí - odtud i název chemické filtry. Účinné látky chemických filtrů jako je oxybenzone, octocrylene, homosalate, drometrizole trisoloxane atd jsou silné alergeny, které způsobují podráždění a alergické reakce. Navíc tyto látky zvyšují produkci volných radikálů a tak se stávají potenciálně karcinogenní, nemluvě o negativním vlivu na endokrinní systém, kdy působí jako hormonální disruptory.

Jak používáte opalovací krém?

Používáte ho málo. Opalovacího krému je třeba nanést dostatečné množství, abyste dosáhli požadované ochrany. Pro namazání celého těla byste měli použít alespoň 30 ml opalovacího krému, jen tak dosáhnete maximální ochrany před sluníčkem.

Nepoužíváte ho dostatečně často. Opalovací krém je třeba obnovovat, ať už po koupání a během delšího pobytu na sluníčku. Opalovací krém totiž postupně ztrácí svou účinnost.

Více neznamená lépe. Ochranný faktor můžete sice vybírat až do SPF 50+, ale vyšší SPF vám nezaručuje lepší ochranu proti spálení. Vzhledem k tomu, že ochranný nátěr je potřeba během slunění obnovovat, tak úplně stačí pořídit si krém s SPF 30 nebo SPF 20.

Neexistuje důkaz, že opalovací krém chrání před rakovinou kůže. Opalovací krém chrání před spálením pokožky. A také je dokázáno, že pokud si třeba jenom jednou spálíte pokožku, tak riziko rakoviny několikanásobně stoupá. Spálit se můžete i s opalovacím krémem. A krém samotný před rakovinou pokožky prostě neochrání. Proto je tak důležité vyhýbat se silnému sluníčku v nejrizikovějších hodinách cca od 12 do 15 hodin a pravidelně obnovovat vrstvu opalovacího krému. Chraňte svou pokožku před zčervenáním ze sluníčka, a teprve tak ji ochráníte proti rakovině.

Nerozlišujete druh opalovacího krému. Základní rozdělení opalovacích krémů je na chemické a fyzikální. Chemická ochrana proti slunci obsahuje chemikálie, které paprsky pohlcují a navíc pronikají přímo do kůže, kde způsobují alergické reakce. Navíc produkují volné radikály, které způsobují poškození buněk, což má za následek stárnutí kůže a také vznik rakoviny. Zatímco přírodní opalovací krémy s fyzikálními filtry škodlivé sluneční paprsky odrážejí a samotný filtr neproniká do kůže. Ještě důležitější je ale rozlišovat mezi UVA a UVB ochrannou. Ne každý krém totiž obsahuje dvojí ochranu proti všem slunečním paprskům. A tak při nákupu opalovacího krému vybírejte takový, který obsahuje širokospektrální ochranu proti slunci. Např. 80% UVA záření dokáže proniknout mraky, takže nespoléhejte pouze na to, že je zrovna zataženo a nepotřebujete žádnou ochranu, dokonce i oknem ve vaší kanceláři pronikají UVA paprsky a mohou takto působit škodlivě na kůži, která je bez ochranného krému bezbranná proti volným radikálům, pigmentovým skvrnám i předčasnému stárnutí.

Protřepat, nemíchat. Hlavně u fyzikálních opalovacích krémů je vhodné před použitím krémem zatřepat. Především pokud máte mléko nebo krém s lehčí a tekutější konzistencí. Může totiž docházet k usazování fyzických ochranných filtrů na dně krému, a celkový ochranný faktor krému se tak snižuje.

Opalovací krém je třeba odlíčit. Opalovací krém byste určitě měli nanášet nejen na celé tělo, ale i na pleť, hlavně pokud trpíte na pigmentové skvrny. A také byste ho měli večer důkladně odlíčit a smýt, i když zrovna na sobě nemáte make-up