Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bez mykóz a bez otoků: Jak se starat o své nožky?

Bez mykóz a bez otoků: Jak se starat o své nožky? Na oteklé bolavé nohy pomohou éterické oleje i chladivé gely.
Lucie van Koten
5,0 5
3

Bez mykóz a bez otoků: Jak se starat o své nožky? zdroj: shutterstock.com

Plísně, otoky, těžké nohy versus nožky lehké, voňavé a připravené zdolat klidně marathon. Pokud raději dáváte přednost druhé variantě, čtěte dále. Prozkoumali jsme veškeré možnosti přírodní kosmetiky a objevili celou řadu opravdu účinné pomoci. Na přetřes přijde i nadměrné pocení a mykózy.

Peeling jako základ

Pokud nějaká část těla peeling opravdu potřebuje, pak jsou to naše zničená chodidla. Peeling je základ veškeré péče a nemusí jít jen o zrohovatělou kůži. Pravidelná dávka jemného obrušování chodidlům pomáhá v boji proti plísním. Pokožka se zbaví nepěkné a odumřelé kůže a je připravena vstřebat o to více. Je přitom jedno, jestli se spolehnete na peeling z kelímku, nebo dáte přednost přírodní pemze.

Sprchové oleje jako dezinfekce

Pokud mluvíme o dezinfekci nohou, která by zabraňovala zápachu nohou, máme pár výborných zpráv: není v přírodě nic lepšího, než co nám svou sílou mohou dát éterické oleje. A pokud chceme nohám ulevit, osvěžit je a zmírnit pocení, sáhnout můžeme po tea tree, šalvěji, ale i rozmarýnu či pomeranči.

Směs těchto chytrých pomocníků, jenž jsou úhlavními nepříteli plísním a bakteriím, přitom najdeme už v koupelových a sprchových olejích, takže netřeba nic míchat. Už jen samotný peeling a sprchový olej přitom dokáží hodně.

Bez mykóz a bez otoků: Jak se starat o své nožky?

Úleva nohou a otoky

Na těžké nohy, jimž potřebujeme ulevit, jsou výborné chladivé gely, které v sobě rovněž mají antibakteriální éterické oleje. Vsadit zde můžeme na značku Ceano nebo Sportique.

Otékání nohou už je však širší problém, jenž potřebuje o trochu víc, než jen správnou kosmetickou výbavu. Chce to znovu rozproudit lymfu, napomoci odvodnění a zbavit se všeho, s čím si tělo samo nedokáže poradit. Lymfatické masáže sice můžou být větší, ale zato neuvěřitelně dobrou investicí. Znovu funkční lymfatický systém se nám odvděčí krásnou pletí, splasknutím otoků a celkovou úlevou. Často se však můžeme těšit i na úbytek pár centimetrů a na vymizení bolestí hlavy.

S lymfatickým systémem dokáží divy i čaje speciálně namíchané z bylinek tak, aby podpořily činnost lymfy a minimalizovaly zadržování vody v těle.

Ruku v ruce s tím jde i EO vavřín společně s jalovcem. Když přimícháme tyto dva éteráčky po pěti kapičkách do svého oblíbeného tělového mléka nebo oleje, máme za pár korun něco, co znovu celý lymfatický systém nastartuje.

Hlavně v suchu!

Jestli naopak potřebujete něco proti pocení nohou, existuje taky plejáda možností. Jednou z nich může být čistý kamenec, který se prodává jako krystalový deodorant. Pravda, nijak nevoní, ale kůži lehce vysuší a stáhne, udrží tak chodidla déle v suchu.

Pokud si chcete dopřát ještě nějakou vůni navíc, výborně se nám v tomto případě osvědčil tělový šalvějový pudr od Nobilis Tilia. Právě šalvěj nesmí v kosmetice na nohy chybět – poradí si s nepříjemným zápachem, působí proti pocení, má navíc silné protiplísňové účinky.

Třetím naším oblíbencem je pak řada Baobab od Martiny Gebhardt. Zatímco krém na nohy je nejprodávanější kvůli své krémové textuře, my si oblíbili nejvíce sprej na nohy. Eliminuje nadměrné pocení a výborně funguje rovněž proti mykózám.

Co kápnout do bot?

Pokud už jednou trpíme na mykózy a plísně, jsou to i boty, které musíme pravidelně dezinfikovat. Máte nějaké staré ponožky, co už nebudete potřebovat? Stačí je postříkat alkoholovým dezinfekčním přípravkem, kápnout na ně svůj oblíbený éteráček a vložit do bot klidně na celou noc. Mikroby v tomto případě nemají možnost přežití. Jejich smůla!