Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jakou ochranu si letos vyberete proti sluníčku?

Jakou ochranu si letos vyberete proti sluníčku? Vyberte si opalovací krém.
Hana Bartušková
5,0 5
5

Jakou ochranu si letos vyberete proti sluníčku? zdroj: shutterstock.com

Konečně. Konečně je tady zase teplé počasí a sluníčko nám maluje každé ráno jako ze žurnálu. A možná se počasí občas trošku zkazí a možná někdy trošku zaprší a zafouká a zastudí, ale je to neodvratné: léto je za rohem. Takže nastal čas si vybrat zase pořádný opalovací krém pro ty horké dny, kdy si možná budete až přát, aby to sluníčko už zase zalezlo. A opalovací krém bude v létě docela určitě potřeba.

Jaký ale vybrat? Opalovací krém můžeme rozdělit do dvou skupin: na chemické a fyzikální. Zatímco chemické svým složením působí na pokožce tak, že pohlcují sluneční paprsky, a ty tak nemůžou pokožce uškodit, tak fyzikální filtry světlo naopak odráží, takže se k pokožce vůbec nedostane. Je jenom na vás, který si vyberete. A krom toho můžete vybírat i z různých intenzit ochrany a různých konzistencí samotných krémů. Ochranu neboli SPF byste měli vybrat alespoň 30, ale konzistence je jenom na vás. Tak čemu dáte přednost? Krém, gel nebo snad olej?

Přejít na sekci článku:

Krém, gel nebo olej?

Krém, gel nebo olej? zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Opalovací krém nebo mléko patří mezi nejtradičnější opalovací ochranu. Zatímco krém je hutnější konzistence, tak mléko se většinou vstřebává rychleji, je tekutější a v konzistenci odlehčené.

  • Výhody. Výhodou opalovacích krémů a mlék je docela určitě jejich přívětivá konzistence, která se snadno používá. Především krém bývá většinou prakticky zabalený, snadno se převáží a nehrozí, že by se vám v kufru při cestování na dovolenou vylil nebo něco zašpinil. Výhodou také je, že krémy a tělová mléka se sluneční ochrannou obsahují i další přírodní složky, které můžou pečovat o suchou a v létě namáhanou pokožku.
  • Nevýhody. Velkým problémem bývá často především v případě opalovacích krémů jejich hutnost. Špatně se rozmazávají, občas zanechávají na pokožce bílou stopu a tak celkově můžou zatěžovat nebo ucpávat póry. Jejich rozmazávání navíc déle trvá, pomaleji se vsakují a můžete je nedopatřením z pokožky setřít.
  • Zajímavost. Pokud máte opravdu suchou pokožku, tak můžete vyzkoušet i tzv. opalovací másla. Například samotné bambucké máslo obsahuje přirozeně SPF zhruba 5. Ale existují i zpracovaná přírodní másla obohacená o fyzikální ochranu, která může dosáhnout až SPF 20.

Opalovací gel patří k modernějším konzistencím na poli opalovacích krémů. Především pro děti je gel nejvhodnější ochranou, rychle se totiž aplikuje, namažete ho rychlostí blesku na všechna místa a vsakuje se potom ještě rychleji.

  • Výhody. Kromě rychlosti vsakování patří mezi výhody často i lehká konzistence, která na pleti není cítit. Gel se okamžitě vstřebá, nenechává po sobě mastnou stopu, nesetřete ho a můžete se klidně hned obléct. Díky tomu jsou gelové konzistence většinou vhodnější například pro mastnou a problematickou pokožku nebo ve velkém horku, gel totiž často příjemně chladí.
  • Nevýhody. Velkou nevýhodou bývá často to, že gel se sice vstřebává, ale nechává za sebou pokožku ulepenou. Gel už je dávno vstřebaný, nejde to dále dorozmazat, ale bohužel kůže je na dotek lepkavá a nepříjemná. Další nevýhodou může být až moc tekutá konzistence. Gel se vám snadno vylije v kufru, může se stát, že z balení ho vymáčknete moc a zpátky už to nedáte.
  • Zajímavost. I když je gel často pohodlný a díky rychlému vsakování oblíbený, tak přeci jenom tato konzistence není při opalovacích produktech s SPF tak obvyklá. O to oblíbenější je ale v kosmetice po opalování. A mezi neporazitelné pomocníky patří v tomto ohledu především Aloe vera gel, který opálenou pokožku zklidňuje, regeneruje a hydratuje.

Opalovací olej hlavně ten s nízkým ochranným faktorem se používá už celá desetiletí. Určitě si pamatujete hnědé Nubiany s faktorem 5 pro rychlejší a snadnější a hnědší opálení. V dnešní době ale i oleje dokáží nabídnout vyšší opalovací ochranu a jsou vhodné pro použití hlavně na pláži.

  • Výhody. Největší výhodou je snadná aplikace. Olej rozetřete hned. Lesklé plochy navíc prý přitahují světlo, s olejem se tak nejspíš opálíte rychleji a do hezčího odstínu. V dnešní době se oleje prodávají i v balení s pumpičkou, takže se aplikují opravdu snadno a navíc vám vykouzlí na pokožce zdravé lesklé odlesky.
  • Nevýhody. Velkou nevýhodou je to, že se olej přeci jenom vstřebává pomaleji. Je méně odolný, snadno ho z pokožky setřete a není tak vhodný pro děti nebo pro aktivní den. Ale je ideálním pomocníkem pro válení se na pláži. Nevýhodou je také často balení, olej je většinou to, co se v cestovním zavazadle vylije jako první.
  • Zajímavost. Velmi vysokou přirozenou přírodní ochranu nabízí malinový olej, která může dosáhnout až SPF 50. Díky tomu je právě malinový olej často součástí olejových směsí pro opalování.