Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách Když se po neopatrném pobytu na sluníčku spálíte,
Lucie van Koten
5,0 5
1

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Jelikož jsme v Biooo důslední a vše raději sami na sobě vyzkoušíme, než něco doporučíme, nesměli jsme si letos nechat ujít lehčí spálení. Konkrétně těch míst, na které se při mazání krémů tak snadno zapomíná – ušní lalůčky, kotníky, záhyby kůže a prsty na rukou. Stačilo ale pár ingrediencí, které je konec konců dobré mít doma vždycky a za každé příležitosti, a horká bolavá kůže byla zapomenuta!

Vyrobte si vlastní balzám!

Nevychytalo se to. Pokožka pálí, je horká a člověk má pocit, jako by mu pod kůží jezdily miliony malých jehliček. Zatímco nadávat si můžeme celou dovolenou, že jsme riziko spálení neměli podceňovat, péče po opalování musí být hlavně rychlá.

Babské rady na spálenou pokožku se vždycky můžou hodit. Ne vždycky má však člověk na pokoji v Asii vaničku tvarohu, která by posloužila postiženým místům jako obklad. My objevili pár základních ingrediencí, ze kterých si balzám na spáleniny vyrobíte sami, ale pokud je nemáte, postačí vám ingredience jenom dvě!

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách
  • Aloe vera gel – když se podíváte na INCI krémů po opalování, Aloe bude na prvních místech. My ji však můžeme použít čistou ve formě gelu nebo už obohacenou vitaminem E a tea tree olejem. Tahle verze je na puchýře o fous lepší, jelikož vitamin E pomáhá pleť regenerovat a tea tree zase hojit.
  • Panthenol – asi není člověka, kterému by se panthenol nespojil s opalováním, přesušenou pokožkou či trvalou. A ano, je to hlavní pomocník tišící bolest.
  • Máta peprná – když už éteráčky, tak na zahojení levanduli nebo tea tree. Ale upřímně – horká bolavá kůže ocení především pocit zchlazení. A ten navodí jedině máta peprná. Na příchuti máty peprné jsou ostatně založeny veškeré žvýkačky, které se mají postarat o svěží dech. Představte si na chvilku ten pocit, když dáte do pusy žvýkačku či hodně větrový bonbon. Ano, přesně tak chutná máta peprná i vaší pleti. Navíc je antibakteriální a tlumí výborně bolest.
  • Vitamin E – vitamin E použijeme společně s éteráčkem jako konzervant našeho výrobku a zároveň si dopomůžeme k rychlejšímu hojení i barevnému sjednocení pleti. Prodává se ve 20ml balení, takže zbytek můžete přidat do svého oblíbeného krému, tělového mlíčka nebo oleje.

Zhruba 10 kapek panthenolu a vitaminu E si rozmícháme ve 100ml Aloe vera gelu, mátu peprnou přidáváme podle potřeby. Na 100ml se doporučuje 7-10 kapiček, což je míra, která by neměla dráždit nikoho. Pakliže si spálená pleť žádá většího zchlazení, přidávejte už jen opatrně vždy po jedné kapce.

I když zdravotním rizikům ze spálení již nepřejdeme, pleť ucítí okamžitou úlevu, která pomůže hlavně v noci, kdy spálená místa při převracení z boku na bok bolí nejvíce. Druhý den už se bolest stane mírnější a snesitelnější. Vyzkoušeno za vás.

Co dělat, když ingredience nemám?

Dobrá, chápeme. Cestovat s množstvím lahviček a kapátek a olejových výrobků není to pravé ořechové. V SOS situacích vám tak pomůže hlavně máta peprná a jeden její nosič.

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách

Máte rostlinný olej? Je jedno jaký – kokosový, olivový, mandlový či masážní – přidejte do něj mátu peprnou a spálená místa potřete ještě dříve, než se stačí udělat puchýřky. Mátu konec konců můžete přidat do krému či tělového mléka – je jen potřeba, aby se čistý éteráček nenanášel na kůži samotný. Koncentrace je vysoká a pravděpodobnost podráždění tak veliká.

Všeobecně se dá kromě máty použít i levandule, tea tree, máta peprná či šalvěj. Platí totiž, že dokážou urychlit hojení, zchladit a během chvilky kůži zklidnit (a ulevit od pnutí a bolesti). Aplikaci vždy můžete opakovat dle potřeby, ostatně čím častěji, tím lépe pro vás.

Máta a olej. Více opravdu není potřeba.

Následná péče po opalování

Spálená místa a puchýřky je následující dny potřeba dobře chránit jak před agresivními slunečními paprsky, tedy vhodným a dostatečně dlouhým oblečením, tak i před agresivními pěnidly, které už tak poničenou pokožku ještě více zraňují.

Jen 2 ingredience, které pomůžou při spáleninách

Na zbytek nespáleného těla je ovšem také dobré myslet. V létě platí více než kdy jindy, že péče o pleť plody přináší. Smutnou pravdou je, že i při samotném opalování pleť trpí a ztrácí elasticitu, je tak dobré jí ulevit vhodnými „mazadly“ po opalování.

Novinkovou řadu po opalování Summer Time od Martiny Gebhardt jsme vám již představovali. Za sebe říkám, že nic pleť neudrží tak vláčnou, jako právě tato řada. Léty prověřený je však i jejich Propolisový krém, jenž navíc vsadil na blahodárné extrakty propolisu.

Základem však zůstává správná péče na opalování. Spálení totiž bolí jen pár dní, ale pokožka si ho pamatuje celý život.