Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jíl: neobyčejné bahno

Jíl: neobyčejné bahno Jíl je nejenom univerzálním kosmetickým pomocníkem, ale také vhodným potravinovým doplňkem pro detoxikaci organismu.
Martina Koubová
4,7 5
15

Zelený jíl zdroj: shutterstock.com

Na první pohled se to může zdát jako nenápadný prášek či dokonce jen obyčejné bahno. Nenechte se ale zmást. Kosmetický jíl je nedocenitelným pomocníkem nejen v péči o pokožku obličeje, ale také těla i vlasů. Díky jednoduchému složení lze jíl používat na mnoho způsobů, přidat jej do vlastnoručně vyráběných masek, zábalů i peelingů. Kvalitní jíl je také vhodný pro vnitřní užití, detoxikuje organismus, napomáhá správnému zažívání a také působí protizánětlivě. Jak vidíte, jíl je sice nenápadný, ale za to účinný a všestranný.

Jíl je vlastně sedimentovaná zvětralá hornina obohacená o příměsi minerálů, které určují jeho výslednou barvu. Díky tomu se jíl liší obsahem látek, kvalitou i barvou a to podle lokality, kde byl vytěžen. Můžeme se tak setkat nejenom s klasickým zeleným jílem, ale také bílým, hnědým nebo červeným. Podle obsahu příměsí minerálů rozlišujeme zelený jíl, který je vhodný pro mastnou pleť, bílý jíl pro citlivou, a také růžový či červený pro podrážděnou ekzematickou pokožku. Jíl je oblíbeným kosmetickým pomocníkem doslova po staletí, s oblibou jej pro léčbu kožních potíží používali již starověcí Egypťané. Staří Římané jej dokonce užívali vnitřně, jako ochranu před nemocemi. Účinky jílu jsou tak spolehlivě prověřeny a jeho popularita neustále trvá.

Přejít na sekci článku:

Není jíl jako jíl

Zelený jíl zdroj: shutterstock.com

Jíl nejčastěji vzniká sedimentací, je tomu tak u illitu, kaolinového jílu, attapulgitu i sépiolitu. Jedinou výjimku tvoří montmorillonit, mnohdy také nazývaný jako lávová zem, který vzniká zvětráváním vyvřelých hornin. Všechny druhy obsahují množství minerálních látek a stopových prvků, které napomáhají zdraví pokožky i celého těla, jako je například křemík, vápník, železo, hořčík a mnohé další. Jíl se těží z povrchových nalezišť, poté se několikrát čistí a suší, aby bylo dosaženo co nejvyšší kvality. Mnozí výrobci kosmetiky míchají několik druhů jílu dohromady, aby došlo k zintenzivnění jejich účinků.

Můžeme ale říci, že všechny druhy čistého kvalitního jílu se dají použít na všechno, od kosmetického ošetření až po vnitřní užití. Jíl bez rozdílu totiž účinkuje v ohnisku problému, jedno, jestli se jedná o akné či zánět uvnitř těla. Díky vysoké schopnosti absorbovat nečistoty a eliminovat záněty má nejširší využití v kosmetice montmorillonit, illit a také kaolinový jíl, které lze použít jako pleťovou masku, šampon, ale i zubní pastu či zábal při bolesti svalů a kloubů.

Kvalitní jíl lze užívat i vnitřně, a to nejenom pro řešení kožních problémů. Jíl detoxikuje organismus, zlepšuje trávení a mírní nechutenství, působí pozitivně při nepravidelném vyprazdňování a také pomáhá při překyseleném žaludku a pálení žáhy. Při akutních problémech stačí třikrát denně 30 minut před jídlem smíchat 2 lžičky jílu s 200 ml vody a vypít. Jíl nejenom že zlepší zdraví trávicího systému, ale také sníží chuť na sladké a pomůže, když vás "honí mlsná".