Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Květinové osvěžení

Květinové osvěžení Vezměte si do kabelky místo minerální vody raději hydrolát!
Viktorie Kalinová
5,0 5
4

Květinové osvěžení zdroj: shutterstock.com

Pamatuje na nedávné šílenství, kdy kdo neměl v létě minerální vodu ve spreji na obličej, tak jakoby nebyl? Taková obličejová sprška je rozhodně příjemná, nicméně i minerální či termální voda je stále jen voda a její přínos pro pleť není nijak závratný, když pomineme fakt, že po prvotním ochlazení pleť spíše vysuší než ochrání. Ale pokud jste si tento způsob doplňkové péče o pleť oblíbily, tak není potřeba ho opouštět, jen prostě trochu vylepšit.

Čím? Hydrolátem! Hydrolát neboli květová voda je vedlejší produkt, který vzniká při parní destilaci éterického oleje. Voda projde stadiem páry, která doslova vytáhne esenci z dané rostliny a po následném zkapalnění se oddělí vodní složka od éterického oleje. Voda už ale v sobě navždy nese vlastnosti dané rostliny. Ne nadarmo se hydrolátům přezdívá homeopatická aromaterapie. Voní sice většinou trochu jinak než esenciální oleje, ale jejich účinky na pleť a duši jsou podobné, jen v daleko jemnější míře. Z tohoto důvodu můžeme přímo na pokožku použít i hydrolát rostliny, jejíž neředěný olej by mohl být pro pokožku příliš dráždivý (například tea tree, rozmarýna nebo máta).

Opravdu čistý hydrolát neobsahuje nic jiného než skutečně jen takto obdrženou vodu. Nicméně občas se setkáme i s hydroláty, které obsahují malé množství alkoholu kvůli konzervaci, protože jinak můžou podléhat celkem rychle zkáze. Malé procento alkoholu vadit nemusí, ale pokud máte citlivou, křehkou nebo dehydrovanou pleť, je asi lepší zvolit čistý hydrolát bez jakékoliv příměsi.

A na co všechno můžete hydrolát použít?

  • Jako obličejovou spršku - ochladí, zvláční pleť, aniž by ji vysušil a navíc můžete zvolit přesně takový, jaký bude vaší pleti vyhovovat. Pro suchou růžový, pro smíšenou třeba levanduli a pro mastnou tymián.
  • Jako pleťové tonikum. Hydrolát je skvělou alternativou klasického pleťového tonika. Ať už ho nanesete pomocí tamponku nebo pleť pouze přestříknete, připravíte ji tak daleko lépe na vstřebání všech živin z další péče. Při používání bezvodých sér a balzámů je v podstatě i nutnost.
  • Fixátor makeupu. Což se zvlášť v létě poměrně hodí. Přestříkněte hotový makeup hydrolátem vhodným pro váš typ pleti, všechny vrstvy si hezky sednou a efekt vydrží daleko déle. Také je to skvělá první pomoc, pokud to přeženete s pudrem a vypadáte jako pekař uprostřed pilné práce.
  • Osvěžení pro unavené vlasy. Hydrolát mírně osvěží účes, vlasy provoní, pokožku zklidní. Mírní vysušování vlasů sluncem a vodou, případně solí.
  • Aromaterapie pro miminka. Pro nejmenší děti není velká část éterických olejů vhodná, ani v kosmetice, ani do aromalampy nebo rozprašovače. Zato hydroláty je možné použít stejným způsobem jako bychom použili olej - třeba nastříkat levandulový hydrolát na peřinku před spaním.
  • Přísada pro výrobu kosmetiky. Všude, kde byste jinak použili vodu, můžete použít hydrolát a produkt tím posunout do úplně jiné dimenze. Ani nemusíte vyrábět nic složitého, hydrolátem si můžete zředit šampon, vytvořit jílovou pleťovou masku nebo přidat pár éterických olejů pro vlasové tonikum.