Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Letní radosti: štípnutí od hmyzu

Letní radosti: štípnutí od hmyzu V létě se komárům a obtížnému hmyzu jen tak neubráníme.
Martina Koubová
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

První pomoc při štípnutí

První pomoc při štípnutí zdroj: shutterstock.com

I přes všechnu péči se může stát, že nás něco štípne. V lepším případě jenom komár nebo hovado, horší už je štípanec od včely nebo sršně. Obzvlášť, pokud jste děti nebo alergici. Ona alergická reakce, zarudlá pokožka, svědění a otoky se kolikrát objeví i u člověka, který s běžnými alergickými reakcemi problémy nemá.

Jestliže dostanete žihadlo, je důležité ránu nejprve vydezinfikovat. Pro tyto účely se skvěle hodí tea tree olej, který skýtá mnoho výhod. V první řadě jej lze na pokožku aplikovat nezředěný, takže jej máte po ruce kdykoliv a kdekoliv, navíc má široký záběr účinků. Tea tree olej působí antibakteriálně, antisepticky a antimykoticky, takže bolavé místo nejenom účinně vydezinfikuje, ale také eliminuje možné riziko zanícení. Tento účinek se hodí v případě štípanců včel i nejrůznějších jedovatých mušek. Jako první pomoc můžete použít i éterický olej z levandule, citronové trávy či grepu, tyto oleje je ale nejvhodnější před aplikací na pokožku naředit čistým rostlinným olejem.

Pokud vás kousne ‘jenom’ komár a nejde vám ani tak o samotnou dezinfekci ranky, ale chcete kůži spíš zklidnit a zmírnit svědění a zarudnutí, aplikujte na podrážděnou kůži pár kapek čistého nimbového oleje. Nimba působí antibakteriálně a hojivě, zklidní pálení a nenechá vás, abyste si štípanec rozškrábali do krve. Použít můžete i naředěný éterák ze skořice, heřmánku, eukalyptu nebo bazalky posvátné. V případě nouze můžete pro zchlazení použít i květinovou vodu. Obsažený alkohol vydezinfikuje a zchladí, bylinky zklidní.