Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní kosmetika pro mastnou pleť

Přírodní kosmetika pro mastnou pleť Mastná pleť reaguje na přechod k přírodní kosmetice často velmi dobře.
Renata Ježková
5,0 5
4

Přírodní péče o mastnou pleť zdroj: shutterstock.com

Mastná pleť je tak trochu strašák. Máme pocit, že když se řekne mastná pleť, znamená to automaticky problematická pleť, pupínky, akné a všelijaké další věci, o kterých nechceme ani slyšet, natož je mít na obličeji. Nicméně při správné péči může být mastná pleť stejně bezproblémová jako pleť normální (navíc kdo a co je normální, že.. ). A mastná pleť je také ta, která reaguje na přechod k přírodní kosmetice nejpříznivěji, neboť za spoustou jejích problémů vězí ve skutečnosti právě ty nejoblíbenější složky konvenční kosmetiky - sulfáty, ropné deriváty a silikony. Jak tedy poznat a následně opečovávat mastnou pleť?

Přejít na sekci článku:

Mastná nebo dehydrovaná?

Mastná nebo dehydratovaná? zdroj: shutterstock.com

Toto je, bohužel, bod, ve kterém nemá mnoho lidí jasno. Pleť potřebuje ke správnému fungovaní hlavně dvě věci - vodu a lipidy (tuky). Na povrchu pleti je takzvaná hydrolipidová vrstva, které by se ideálně měla skládat napůl z vody, napůl z lipidů. Je-li tomu tak, všechno je krásné a funguje, jak má. Ovšem je-li vrstva porušena nebo pleti jeden z komponentů schází, dějí se na pleti neplechy. V případě nedostatku lipidů je pleť suchá, tvoří se šupinky, dělají lišeje nebo ekzémy, pleť je napnutá a křehká. V případě nedostatku vody se ale může začít nadměrně mastit, být podrážděná, tvořit podkožní pupínky a boláčky a vůbec se začít chovat jako pleť mastná. A nepomůžeme jí tím, že začneme používat produkty pro mastnou pleť.

Jak poznat, jestli je pleť skutečně mastná nebo dehydrovaná? Prvním vodítkem nám může být věk. S věkem klesá míra lipidů v pleti, takže pokud je vám přes 30, případně už máte děti a ani v pubertě ani později jste s akné nebo problematickou pletí nebojovali, tak je skutečně velmi málo pravděpodobné, že vás to teď najednou postihlo. Dalším celkem bezpečným ukazatelem je stav pokožky na zbytku těla. Pokud se musíte po každé sprše namazat, protože jinak šustíte jak staré noviny, nebude na tom váš obličej o moc lépe. Pokud vás trápí i pupínky, tak sledujte, kde se objevují. U mastné pleti bývá nejproblematičtější T-zóna, pokud se pupínky tvoří na jinak sušších částech obličeje jako jsou třeba čelisti, také půjde spíš o dehydrataci.

Takže pokud máte podezření, že je vaše pleť mastná, zkuste napřed začít dávat větší pozor na pitný režim. Nepočítejte žádné další nápoje a zkuste vypít 1,5l čisté vody ještě navíc k vašemu běžnému příjmu tekutin. Pokud jsou problémy způsobené dehydratací, dílčí zlepšení může být znát už po týdnu. Vynikajícím prostředkem pro zvýšení hydratace pleti je také šťáva z Aloe vera, kterou se pokuste zařadit do jídelníčku pokaždé, když řešíte nějaký problém s pletí. Jestliže ale pijete vody dost a přesto se vám pleť nadměrně mastí a zlobí, je čas na revizi kosmetické poličky.