Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Resveratrol: Zázrak, nebo splasklá bublina?

Resveratrol: Zázrak, nebo splasklá bublina? Resveratrol se zdál být velkým objevem ve výzkumu prevence a léčby civilizačních nemocí.
Renata Ježková
4,4 5
9

Přejít na sekci článku:

Trocha konspirace

Kameny zdroj: shutterstock.com

Vědecké skandály se čas od času přihodí, to se stává i lepších rodinách. Že je nějaký člověk tak hloupý a arogantní, že falšuje fotografie výsledků své práce ve photoshopu (to se v některých pramenech, které se aférou zabývaly, uvádí), to se asi také může stát. A že by nějaká látka byla naprostým všelékem prakticky na cokoliv včetně téměř elixírem nesmrtelnosti asi nebude moc pravděpodobné. Nicméně intenzita, s jakou se momentálně bazíruje na tom, že resveratrol nedělá lidem ale vůbec nic, je přinejmenším také zvláštní.

Protože photoshop - nephotoshop, resveratrol je silný antioxidant jako třeba právě vitamín C, který ale naprosto prokazatelně "něco" dělá. Jsou popsané případy, kdy vysoké dávky vitamínu C zastavily rakovinotvorné bujení, jeho vliv na zdraví a prevenci chorob je pravděpodobně nezpochybnitelný. Rostlinám, které si ho vyrábějí, i zvířatům, kterým byl podáván, resveratrol "něco" dělá. Samozřejmě, člověk není myš, takže to nemusí nic znamenat, ale to by byl tím pádem argument proto, aby byly všechny laboratorní myši vypuštěny hezky mezi svoje šedé sestry někam do kanálu nebo ne? Nebo v některých případech je člověk spojen s myší víc a někdy míň?

Protože ať je to jak chce, resveratrol má jednu velkou nevýhodu - může ho získat prakticky kdokoliv, není patentovatelný. Na jeho výzkum (a látek jemu podobných) možná dostanete grant, ale najděte společnost, která vám ho otestuje ve stejných podmínkách, v jakých se testují a vyvíjejí standardní léčiva, když ví, že po zveřejnění výsledků může tuto látku získat naprosto kdokoliv. Takových látek, které mají objektivně účinek na lidské zdraví, ale není možné je patentovat, a tudíž je jejich výzkum naprosto nerentabilní, není málo. A místo, ze kterého se k běžným lidem dostávají ověřené informace o tom, co je nebo není "léčivé", je de facto jen jedno - farmaceutický průmysl. Těch několik nadnárodních společností říká, která věc vám vyléčí tu kterou chorobu. Do jaké míry budeme považovat tento zdroj za věrohodný a spolehlivý, na to už si musí odpovědět každý sám.