Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Makový olej

Makový olej Z makových semínek se lisuje makový olej, který je bohatý na vitamin E, železo, hořčík a vápník.
Jana Konečná
4,3 5
7

Makový olej zdroj: shutterstock.com

Makový olej se vyrábí lisováním ze semínek z makovic máku setého. Nezralé makovice mají nechvalně známou minulost kvůli opiu, jež se z nich vyrábělo. V minulosti se také z makovic vařil čaj pro děti, které měly problémy s usínáním. Opium totiž navozuje pocit klidu a tiší i případné bolesti, takže uspávací účinky byly dokonalé. Potíž nastala, když si na něj děti velice rychle vypěstovaly závislost. Ale dost temné historie. Zralého máku ani oleje z něj lisovaného se bát nemusíte. Naopak. Obsahuje totiž spoustu účinných látek, které vaše tělo s radostí uvítá.

Semínka obsahují až 50 % zdravého tuku. Jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny linolovou a linolenovou, které jsou esenciální pro zdravou činnost srdce a cév, pro správný vývoj mozku a působí také jako prevence proti opotřebení kloubních chrupavek. Kromě toho obsahují maková semínka a olej z nich velkou porci vitaminu E, železa, hořčíku a vápníku. V obsahu vápníku si dokonce mák drží prvenství před ostatními potravinami. Proto je geniální potravinou zejména pro vegany i všechny, kteří se mléčným výrobkům z jakýchkoliv důvodů vyhýbají.

Přejít na sekci článku:

Makový olej v kuchyni

Makový olej v kuchyni zdroj: shutterstock.com

Makový olej se na rozdíl od slunečnicového či olivového v české kuchyni zrovna moc často neobjevuje. To je obrovská škoda, protože vysoký obsah vápníku a hořčíku z něj prakticky dělají univerzální výživový doplněk na celou řadu problémů. Hořčík je totiž nezbytný pro všechny procesy, které v našem těle probíhají. Působí relaxačně na nervovou i svalovou soustavu. Díky tomu dělá z máku či makového oleje ideálního spojence v boji proti svalovým křečím, bolestem hlavy či migrénám i pro posílení organismu při zvýšené stresové zátěži. Z těchto důvodů po makovém oleji jako přírodním doplňku stravy často sahají i profesionální sportovci.

Díky vysokému obsahu vápníku v kombinaci s nenasycenými mastnými kyselinami je makový olej doporučován jako podpůrný prostředek při léčbě revmatického onemocnění a při problémech s klouby obecně. Pomáhá také předcházet osteoporóze a lámání zubů. Makový olej je taktéž vysoce vhodný i pro těhotné a kojící ženy, které mají vysokou spotřebu vápníku. Pro vysoký obsah železa je dobré se na makový olej zaměřit jestliže trpíte anémií. Vnitřní užívání makového oleje navíc přispívá i ke krásnější pleti, vlasům i nehtům.

Makový olej si můžete naordinovat i jako prevenci – jednu čajovou lžičku denně. Nemusíte se bát, má velmi jemnou, lahodnou, lehce nasládlou chuť. Můžete si s ním pokapat zeleninový či ovocný salát a pečivo. Z makových semínek se také vyrábí vynikající rostlinné mléko, které je bohatší na obsah vápníku než to klasické kravské. Postup výroby je velmi jednoduchý. Stačí zalít 100 g nemletého máku zhruba 900 ml vody, nechat 2-3 hodiny namočené, poté rozmixovat a přecedit. Zbylou makovou drť můžete použít jako základ na superzdravé raw kuličky nebo jinou zdravou cukrovinku.

Související produkt
Makový olej 100 ml
Nobilis Tilia / 291 Kč
Za studena lisovaný makový olej vyživuje a chrání pokožku díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin. Olej pečuje o citlivou pleť náchylnou k častému podráždění, alergiím a ekzémům.
Detail produktu