Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Heřmánek - přírodní všelék

Heřmánek - přírodní všelék Heřmánek je široce rozšířenou bylinkou s multifunkčním využitím od zklidňujícího čaje proti nespavosti po oplachování podrážděné pokožky.
Ina Havránková
5,0 5
1

Heřmánek - přírodní všelék zdroj: shutterstock.com

Heřmánek pravý je známá a oblíbená léčivka, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Určitě znáte lahodný heřmánkový čaj, který pomáhá na různé zdravotní potíže. Tato jednoletá bylina dorůstá do výšky až 50 cm a je typická svou výraznou, avšak příjemnou, vůní a v lidové medicíně se využívá již po staletí.

Heřmánek pravý je opravdu jednou z těch úplně nejznámějších léčivých bylinek a dá se říci, že je to taková bylinka na všechno. Ať už vás trápí nespavost, kožní vyrážka, špatně se hojící rána, horečka nebo třeba bolest zubů, skoro každý vám jako první poradí právě heřmánek.

Heřmánek pravý můžeme najít na polích, lesních lukách či na rolích mezi obilím, kukuřicí, brambory a řepou. Květy heřmánku se sbírají od května do září za slunečného dne. Bohužel v dnešní době je heřmánek hodně vytlačován přehnaným hnojením a chemickým ničením plevele, ale naštěstí se dá kvalitní sušený heřmánek, heřmánkový čaj, heřmánková květinová voda i další produkty obsahující heřmánkový extrakt snadno sehnat.

Přejít na sekci článku:

Přírodní všelék

Přírodní všelék zdroj: shutterstock.com

Nikoho dozajista nepřekvapím tvrzením, že heřmánek je všelékem, zvláště pro malé děti. V každé rodině by měla být zásoba minimálně heřmánkového čaje. Dítěti pomůže heřmánkový čaj především při křečích a bolestech v bříšku. Kromě toho pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů. Heřmánek ulehčuje stolici, přičemž ale nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a upokojuje, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění kůže a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran. Jsme-li bez nálady a rozmrzelí, ideálním řešením je uvařit si právě šálek heřmánkového čaje, který organismus zklidní a báječně harmonizuje. Tišivě působí i koupele a umývání heřmánkovým odvarem, heřmánek má totiž pozitivní vliv na celý nervový systém.

Léčivých účinků heřmánku je možné využívat ve formě čaje (odvaru), tinktury, různých mastí, esenciálního oleje, celé řady pleťových i tělových krémů, vlasových šamponů a balzámů, masážních či koupelových olejů a také například v zubní pastě.

Biooo tip: Heřmánkový čaj pijte jen při potížích, nikdy ho neužívejte dlouhodobě. Má totiž podobné účinky jako antibiotikum a při dlouhodobějším užívání by mohl zlikvidovat prospěšnou střevní mikroflóru.

Související produkt
Regenerační obličejový olej heřmánek 20 ml
Saloos / 205 Kč
Mix jojobového a šípkového oleje spolu se 100% heřmánkovým esenciálním olejem působí protizánětlivě. Je vhodný pro citlivou pleť, kterou zklidňuje a podporuje její přirozenou regeneraci.
Detail produktu