Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Propolis - včelí pomoc na nemoci od A do Z

Propolis - včelí pomoc na nemoci od A do Z Propolis je vzácná tekutina produkovaná včelím královstvím. Propolis má léčivý charakter.
Redakce BIOOO.CZ
4,6 5
18

Propolis - včelí pomoc na nemoci od A do Z zdroj: shutterstock.com

Propolis si automaticky spojíme se včelami, ale víte také, z čeho tato látka vzniká, k jakým účelům ji využívají včely a na co je vhodná v lidovém léčitelství? Možná vás překvapí, že se jedná o dosti vzácnou látku. Oproti medu, kterého jedno včelstvo za sezónu vyprodukuje od 25 do 75 kg (+ dalších 50 kg pro svou vlastní spotřebu) se propolis vyskytuje pouze na rámcích a ve škvírách úlu.

V moderní době se vracíme k tomu, co vždy fungovalo nejlépe. Římský historik Plinius popisuje propolis jako léčebný prostředek ve svém literárním díle Historia naturalis. Propolis vznikl z řeckých slov pro (při obraně, v obraně) a polis (město). Význam slova propolis je obrana úlu (před bakteriemi ad.). Ochranné účinky propolisu se uplatňují jak ve včelím úle, tak v případě lidského zdraví.

Přejít na sekci článku:

Odkud se propolis bere?

Odkud se propolis bere? zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Propolis je dosti vzácná balzámovitá látka, kterou nosí včely už přeměněnou z pryskyřice ve velmi malém množství. Včely sbírají pryskyřici na pupenech stromů a na dalších pryskyřičnatých místech stromu (topol, bříza, jíva, jeřáb, olše, buk, jilm, osika, smrk, jedle, borovice a další). Včely ulamují pryskyřici kusadly a k pryskyřici přidají výměšky svých žláz. V úlu slouží propolis především jako tmel, kterým včely lepí otvory a drobné prasklinky v úlu, tímto povrch úlu zarovnávají a zároveň dezinfikují. Vlastnosti propolisu jsou závislé na teplotě. V úle, kde je teplota v období sezóny od 34 do 35 °C je propolis lepivý a mazlavý, v zimě při nízkých teplotách je pak křehký a když ho dáme zamrazit, tak se láme. Tuto vlastnost využívají včelaři při odběru propolisu. Propolis odebírají tak, že mezi jednotlivé nástavky vloží plastovou mřížku, kterou včely v období sezóny zatmelí, včelař poté mřížku s propolisem odebere, dá ji zamrazit, následně propolis zkřehne, díky čemuž může být z mřížky vyloupnutý. Takto se získává surový propolis, ze kterého se dále vyrábí propolisová tinktura.

Konstantní složení propolisu nelze stanovit, jelikož se jedná o přírodní látku nestálé skladby ovlivněné druhem pryskyřice - tzn. že výsledné složení propolisu ovlivňuje především pryskyřice daného stromu, ze které včely propolis vytváří. Propolis obsahuje mnoho přírodních pryskyřic, organických látek a stopových prvků, důležitých pro zdravý rozvoj organismu. Obsahuje především aromatické aldehydy, aromatické kyseliny a některé alkoholy těchto kyselin, flavony, flavonoly a také i neidentifikované látky. Propolis odebraný z úlu není čistou a neměnnou látkou, řádově obsahuje celkem 60-50 % pryskyřice, 10-5 % silic a jiných látek, 13-12 % vosku, 5 % pylu a další příměsi.