Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej vanilka

Éterický olej vanilka Vanilka absolue je jeden z nejdražších éterických olejů a někdy je řazena mezi antikarcinogenní látky, které pomáhají zpomalovat rakovinové bujení.
Pavlína Klaudová
5,0 5
7

Éterický olej vanilka zdroj: istockphoto.com

Kdo by neznal vanilku. Pravidelně nám otevírá svoji hřejivou náruč před Vánoci, kdy se line po našich domovech vůně vanilkových rohlíčků. Ti, kteří milují aromaterapii, si bez ní nedokáží představit svůj domácí kufřík s éterickými oleji. Jediným problémem vanilky je její cena. Vanilka absolue je jeden z nejdražších éterických olejů vůbec. Silice se extrahuje rozpouštědlem z pryskyřičné látky získané z fermentovaných vanilkových bobů. Tyto boby pocházejí z popínavé rostliny, která roste především v Mexiku a sousedních zemích a nese vědecký název Vanilovník plocholistý, botanicky Vanilla planifolia. Esenciální olej z vanilky nelze získat destilací. Vanilkové lusky mohou obsahovat až 200 různých sloučenin, které se mohou lišit v koncentraci podle toho, z jaké oblasti pochází. Hlavními složkami esence jsou kyselina octová, kyselina kaprinová, eugenol, furfural, kyselina isomáselná a hydroxybenzaldehyd vanilinu.

Pokud se podíváme na vanilku nejen z hlediska kulinářského, ale hlavně z aromaterapeutického, uvidíme, že má své cenné místo i v přírodním léčitelství, protože má antioxidační schopnosti, pomáhá neutralizovat činnost volných radikálů, působí proti infekcím a posiluje imunitní systém, čímž pomáhá chránit naše tělo před infekcemi. Má dobrý vliv na obnovování buněk v našem těle. Někdy je řazena mezi antikarcinogenní látky, které pomáhají zpomalovat rakovinové bujení. Vanilková esence může také účinně snížit horečku. Působí jako sedativum, lze ji použít při hyperaktivitě. Účinně se používá pro zahánění chmur a depresí, také proti křečím. Má pozitivní účinek na mozek a centrální nervový systém, zbavuje hněvu a úzkostí. Její tišící schopnost pomáhá navozovat lepší a kvalitní spánek, snižuje vysoký krevní tlak. A snižuje cholesterol v krvi.

Své místo má i ve skupině hormonálních olejů pomáhajících ženám s problematickou periodou. Srovnává její nepravidelnosti. Vanilková esence aktivuje produkci estrogenů a zmírňuje příznaky PMS, kterými trpí více než 75 % žen. Tato tortura, která trvá každý měsíc, je způsobena hormonální nerovnováhou. Běžnými příznaky PMS jsou únava, nadýmání, kožní problémy, emoční změny, bolesti prsů a křeče. Hřejivé aroma vanilky je jako stvořené pro zamilované. Velmi dobře se hodí do směsí, které zpříjemňují chvilky relaxace. Pomáhá při hormonální nerovnováze nejen u žen, stimuluje také sekreci testosteronu, zkvalitňuje partnerský život.

Když se podíváme do potravinářského průmyslu, zjistíme, že většina vanilkové příchutě nepochází z pravé vanilky, ale je syntetizována z uhlovodíků. Pokud by vás zajímal rozdíl mezi éterickým olejem z vanilky a formami užívanými v potravinářství, napíšeme si malé vysvětlení. Vanilkový extrakt, který si kupujeme v obchodě a přidáváme ho do koláčů, marcipánu a kdoví čeho, je povětšinou syntetický a obsahuje vanilin a pokud najdeme jeho přírodní podobu, jedná se o alkoholový výluh z vanilkových lusků. Ten si můžeme připravit sami doma tak, že necháme vanilku louhovat ve vodce. To, s čím máte zrovna čest, snadno poznáte podle ceny. Určitě se ptáte, jestli je rozdíl mezi vanilkou v alkoholu a éterickým olejem. Ano, je. Vanilkový extrakt se nemůže používat při výrobě mýdel, protože při ní není žádoucí alkohol. A navíc, i kdybychom jej použili, mýdlo nám nebude vonět.

Napišme si vhodné kombinace, v kterých budete vanilku milovat. Lze ji míchat s pomerančem, citronem, neroli, jojobou, heřmánkem, levandulí, tonkou, růží, grepem, limetou, mandarinkou a santalovým dřevem.