Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak začít s aromaterapií?

Jak začít s aromaterapií? Aromaterapie nám může pomoct zorientovat se v éterických olejích, jejich účincích a poradit jak vybrat ten správný olej.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

 Jak začít s aromaterapií? zdroj: pixabay.com

Je vlastně úplně jedno, jak se k aromaterapii dostanete, důležité je, že jste k ní už „přičichli“. Ano, lepší výraz než přičichnout tady opravdu použít nelze. Povětšinou se seznamujeme s éterickými oleji v květinářství, v různých krámcích nebo je dostaneme darem od přátel či milého. Ovšem u mnohých z nás to skončí právě tím, že si lahvičku někde vystavíme a použijeme ji jenom občas.

Proč se o ně zajímat?

Jestliže jste byli éterickým olejem obdarováni, zkuste prozkoumat obsah lahvičky nejen čichově, ale hlavně se seznamte s jeho etiketou, protože jedině tak zjistíte, zda máte doma kvalitu. Potom se vrhněte na studium jeho terapeutických vlastností. Třeba tak přijdete na to, že jde o poklad, který je třeba rozšířit o další skvělé silice, abyste si mohli začít užívat kombinace vůní.

Základní informace

Chcete-li mít základní ponětí o éterických olejích, lze je zařadit do několika základních skupin. Jsou to oleje povzbuzující nebo uklidňující, zahřívače nebo ochlazovače a střed. Třeba zahřívače, které jsou velmi silné a hrozí u nich alergická reakce nebo u skořice popálení, je potřeba dávkovat velmi opatrně. Patří do nich zázvor, již jmenovaná skořice, hřebíček a další, které si probereme v některých dalších článcích a podíváme se na ně více.

Musíme také vědět, že existuje více druhů určitých rostlin, které mají různou sílu a od té se také odvíjí možné kontraindikace. Protože máme třeba různé druhy levandule a máty, musíme si dávat pozor na to, se kterým druhem pracujeme. Zatímco některé nejsou vhodné v těhotenství, jiné naopak neškodí a mohou se používat, aniž by zatížily matku a dítě. Je nutné také mít na paměti to, že v těhotenství se musíme řídit trimestry, a podle toho s aromaterapií zacházet.

Podrobné seznámení se s kontraindikacemi je nejdůležitějším krokem, který musíme udělat, pokud se chceme v aromaterapii byť jen základně pohybovat. Orientace je velmi důležitá. Přesné informace o kontraindikacích lze získat poměrně dobře, některé silice je nemají vůbec, s dalšími je potíž třeba u vysokého nebo nízkého tlaku, nemohou se používat při epilepsii a nervových poruchách, protože by místo pomoci mohly velmi uškodit. Totéž platí i v těhotenství. Těhotná žena by neměla v prvním trimestru používat éterické oleje vůbec a následující dva trimestry by s nimi měla být opatrná.

Účinky

Ve zkratce si řekneme, jak vlastně oleje působí a kde se dají použít. O jejich výrobě a dalších laskominách si napíšeme jinde a jindy. Základní účinky kvalitních éterických olejů jsou tyto: ničí choroboplodné zárodky, zabraňují infekci, podporují vylučování škodlivin z těla, uvolňují napětí, oživují energii, upravují činnost hormonálních žláz a nervového systému.

Používání éterických olejů je dobré, pokud chceme, aby rychle nastoupily léčivé účinky. Éterický olej, který naneseme ve směsi s nosným olejem na libovolné místo těla, se zaměřuje svým působením na orgán v těle, který má nějaký problém. To, že se účinky éterických olejů mnohdy překrývají, naznačuje mnohé. Je důležité si neustále opakovat, že silice nejsou všemocné a nevyřešíme jimi všechny problémy, které máme, ale jsou dobrými podpůrnými prostředky. Vůně dokážou pomoct s našimi neduhy v časovém pásmu tří týdnů až tří měsíců podle závažnosti onemocnění. Při nemoci, u které může aromaterapie pomoci, povětšinou stačí tři až šest týdnů k tomu, aby se zlepšil náš zdravotní stav.

Jak s oleji pracovat?

Jak začít s aromaterapií? zdroj: pixabay.com

Nejlepší je, když si najdeme svého spolehlivého aromaterapeuta, který se o nás bude starat a dohlédne na to, abychom se dokázali s aromaterapií lépe seznámit. Pokud jsme úplní začátečníci, je to nejlepší cesta, jak se naučit pracovat s éterickými oleji a nabýt znalostí, které pak můžeme rozvíjet pomocí literatury. Následně pak budete moci vyhledat konzultaci jen v nutných případech, při kterých trpíme určitými pochybnostmi.

Protože se v dnešní době objevuje na trhu mnoho éterických olejů, je potřeba hledat hlavně kvalitu. Obzvláště důležité je, abychom používali čisté přírodní silice. Olej, který je vyroben chemicky, nebude mít stejné léčivé vlastnosti.

Kupujte silice od renomovaných výrobců, které mají biocertifikáty a označení, že jsou 100%. Dávejte pozor na barvu skla, ve kterém jsou oleje prodávány. Kvalitní oleje koupíte v tmavém skle, ve světlém se ničí. A našim cílem je, abychom je měli k ruce v co nejkvalitnější podobě. Mnoho napoví i etiketa, na které musí být uveden původ rostliny, ze které byl olej vyroben, doba použitelnosti oleje, může být uvedeno také kdy a kde byl olej vyroben. Přírodní éterické oleje mají svoji specifickou barvu, syntetika je čirá.

Čichejte, čtěte, vzdělávejte se, pokud máte chuť, určitě vás to chytne. A samozřejmě sledujte náš magazín, protože v něm se dozvíte o aromaterapii mnohé užitečné věci pohodlně a hlavně v češtině.