Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejlepší éterické oleje proti virům

Nejlepší éterické oleje proti virům Poraďte si s nachlazením přírodní cestou díky 10 éterickým olejům, které nejvíce zabírají v boji s viry.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Nejlepší éterické oleje proti virům zdroj: biooo.cz

Pomalu, ale jistě začíná období, kdy budeme více či méně bojovat s různými typy nachlazení, viróz, ale i s chřipkami. Pokud se chceme léčit přírodně, pomohou nám éterické oleje. Už jsme si zvykli, že prakticky téměř každý z nich má protivirové účinky. Jsou ale takové, které jsou více vhodné pro léčbu nepříjemných projevů nachlazení. Viróza a malátnost jdou mnohdy ruku v ruce s tím, že je naše tělo unavené, a proto nás ve stádiu psychického a fyzického přepětí donutí, abychom trávili chvíle na lůžku a zvolnili. Tyto stavy netrvají dlouho, ale jsou poměrně nepříjemné a mohou nám dost zkomplikovat plány. Hlavně před začátkem semestru, kdy bychom měli být odpočatí a připravení nasávat nové vědomosti. Abychom byli schopni dobrého startu a vrhli se s radostí do učení nebo do práce, je dobré mít připravenou a doplněnou aromaterapeutickou lékárničku. Pokud budete mít po ruce vhodné éterické oleje, posílíte imunitu a žádná nemoc si na vás nepřijde. My si tady napíšeme, které je dobré zařadit do svého kufříku, určeného pro domácí léčení chřipek, srážení horečky a dalších projevů, oslabujících naše tělo.

Léčení výluhy z rostlin je známo již ve starých civilizacích, ale základy moderní lékařské aromaterapie najdeme ve Francii 20. století. Po éterických olejích sáhl ve 40. letech její zakladatel dr. Valent, vojenský lékař, když potřeboval zajistit vhodnou náhražku antibiotik. Přišel na to, že éterické oleje mají mnohdy lepší výsledky než chemická verze a po jejich zkoumání se zrodila úplně nová realita na poli alternativního léčení. Francouzi dodnes těží z Valentova díla a používají éterické oleje opravdu na všechno, na co si jenom vzpomenete. Výhoda éterických olejů v porovnání s běžnými antibiotiky je ta, že neničí střevní mikroflóru. Víme, že pokud bereme antibiotika, je nutné nasadit probiotika, aby se vyrovnaly síly a nepřišli jsme o dobré bakterie v zažívacím traktu.

Antivirové éterické oleje jsou považována za přírodní antivirotika a antibiotika, přičemž každý éterický olej má svou vlastní jedinečnou sadu výhod. Tyto esence bojují s infekcí, která byla způsobena bakteriemi a viry. A jejich nespornou výhodou je, že zatímco léčí, působí zároveň jako podpůrný prostředek pro naši oslabenou imunitu.

Tea Tree Oil

Tento éterický olej se může používat bez ředění, má silné antibiotické, antiseptické a antimykotické vlastnosti, což pomáhá stimulaci imunitního systému. Pokud vás trápí ucpaný nos, máte vlivem nemoci nepříjemný tlak v hlavě nebo na hrudníku, zkuste použít inhalátor s tea tree nebo zvolte parní inhalaci. Nakapejte pár kapek tea tree do horké vody a pod dekou nebo ručníkem inhalujte páru, která z ní vychází. Pro ​​dosažení nejlepších výsledků se doporučuje vdechovat tyto výpary po dobu pěti až deseti minut.

Eucalyptus

Dalším antivirotikem je eukalyptus. Snižuje zánět v těle a je skvělý při kašli a přetížení průdušek. Uvolňuje hleny z dýchacích cest. Můžete jej nakapat do inhalátoru nebo použít jako kloktadlo (zředěný teplou vodou, 2 kapky na sklenici), musíte dát pozor, abyste tuto směs nepolykali. Snižuje zánět a zabíjí bakterie. Pokud jste unavení a bolí vás v důsledku nemoci svaly, můžete požádat spřízněnou duši, aby vás namasírovala směsí eukalyptu a nosného oleje. Pokud do směsi přimícháte kapku máty, máte prostředek pro snížení horečky.

Tymián

Spolu s oregánem je mým nejoblíbenějším olejem, když mě přepadne nachlazení nebo mám kašel. Tymián funguje i proti křečím a stejně jako eukalyptus pomáhá při bolestech svalů. Je skvělý, když jste zahlenění a nemůžete odkašlávat, ale i na suchý kašel. Kontraindikace jsou u osob s vysokým tlakem a těhotných. U dětí používáme tymián s rozumem. Pokud jste nemocní a kašlete, je nejlépe nakapat tři kapky tymiánu do dlaně nosného oleje a natřít záda a hrudník. U dětí stačí jedna kapka.

Citron

Citronová silice je bohatá na vitaminy, stimuluje imunitní systém a podporuje produkci bílých krvinek. Tím upevňuje zdraví a napomáhá snižovat náchylnost k infekcím. Má detoxikační účinky.

Nejlepší éterické oleje proti virům

Borovice

Je skvělá, když potřebujete opravdu silně protáhnout ucpané nosní dírky. Ti, které bolí v krku, mohou najít úlevu od nepříjemného pálení, když si namažou krk směsí borovicového a nosného oleje. Stačí jedna kapka borovice do dlaně, na kterou nalijete třeba mandlový nebo jojobový olej.

Máta

Je přímo nabitá protivirovými a antiseptickými vlastnostmi, které uvolní dýchací cesty a pomáhají léčit kašel. Dávejte ale pozor, protože máta peprná není vhodná pro děti a těhotné ženy. Pro tyto skupiny volíme mátu kadeřavou. S mátou je potřeba manipulovat opatrně, protože při použití velkého množství hrozí podchlazení. Pro potřeby masáže úplně postačí kapka až dvě v nosném oleji. Pokud máte čistý 100% organický éterický olej, jde jej užít i vnitřně a to tak, že kápnete kapku do sklenice vody a vypijete ji.

Nejlepší éterické oleje proti virům

Skořice

Je antivirová, antimikrobiální, antibakteriální, protiplísňová. Pomůže efektivně bojovat proti infekci, např. žlučníku. Je to silný zahřívač, musí se s ní manipulovat opatrně, stačí kapka do masážního oleje i do aromalampy, volíme ji spíše jako součást směsí. Nedoporučuje se užívat vnitřně. Mnoho skořice může způsobit popáleniny a vyvolat kožní alergie.

Levandule

Levandule vám pomůže lépe usnout, když jste nemocní. Navíc uvolní respirační ústrojí, protože stimuluje vyloučení hlenu. Tento éterický olej dále navíc podporuje lepší funkce imunitního systému, a tak ho chrání před další infekcí.

Hřebíček

Hřebíčková silice je součástí mnoha léků, právě pro svoji schopnost ničit viry a bakterie. Obvykle se používá k léčbě kašle, bolesti hlavy, bolesti zubů, poruch trávení a astmatu, má vliv na očistu krve. Podporuje imunitu. Pozor, je to zahřívač, proto jsme opatrní v dávkování, vždy je nutné, aby byl smíchán s nosným olejem. Opatrní by měli být i alergici, protože může způsobit alergické reakce.

Oregano

Oregano je nejen chutné koření přidávané do oblíbených italských a řeckých pokrmů, ale je to také silný bojovník proti virům, plísním, bakteriím a parazitům. Pomáhá při kašli, bolesti v krku, ucpaných dýchacích cestách. Lze jej opatrně inhalovat (inhalace v páře) nebo sníst kapku ve lžičce medu či olivového oleje. Oregano chrání před virovými infekcemi, ničí škodlivé prvoky. Lze jej také využít při průjmu, který všichni známe z dovolených. Pokud sníte něco špatného, oregano je tady pro to, aby vám nabídlo pomocnou ruku, takže není vůbec od věci si ho vozit v kufru, když někam cestujete.