Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pu-Erh

Pu-Erh V zimě vás šálek čaje zahřeje na těle i na duši, vyberte si nějaký chutný a zdravý… třeba Pu-Erh!
Ina Havránková
5,0 5
1

Pu-Erh zdroj: shutterstock.com

Venku už začíná docela solidně přituhovat a brzo nastane čas, kdy člověk dorazí domů zmrzlý jako preclík a bude hledat něco, díky čemuž by rychle rozmrzl. A právě v této chvíli určitě skoro každý sáhne po konvičce a uvaří si pořádnou dávku příjemně prohřívacího čaje. Nevím jak u ostatních, ale u mě navíc šálek horkého čaje evokuje takové to „teplo domácího krbu“ a navíc, ani ne za měsíc tu máme Vánoce a já si tedy neumím představit vánoční cukroví bez nějakého toho voňavého čajíku :-).

Výběr čajů je dnes opravdu rozmanitý a vy tak můžete sáhnou po klasice v podobě čaje černého nebo zeleného, po čajové specialitce, mezi něž určitě patří třeba čaj bílý, polozelený nebo matcha, po nějaké skvěle nakombinované bylinkové či ovocné směsi… no, a nebo vyzkoušet Pu-Erh.

Přejít na sekci článku:

Původ čaje Pu-Erh

Původ čaje Pu-Erh zdroj: shutterstock.com

Pu-Erh nese jméno podle čínské provincie Pchu-Er, kde je pěstován. Tato provincie je známá svým specifickým klimatem a poměrně vysokou nadmořskou výškou. Leží na jihozápadě Číny a díky monzunu je zde velice různorodé klima. Pu-Erh se zde pěstuje a zpracovává podle různých zdrojů 700- 1700 let. Pu-Erh se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, což v doslovném překladu znamená "velký list". Čaj se sklízí třikrát ročně a zvláštní druhy Pu-erhu se jmenují podle sklizně, ve které byly listy sklizeny. První sklizeň se v překladu nazývá „Jarní závitky“, čaj je sklízen v polovině dubna a lístky se vyznačují bílým chmýřím. Druhá sklizeň, která nese stejné jméno, probíhá mezi červencem a srpnem a třetí sklizeň, „Zrnkový květ“, potom probíhá v září a říjnu.

Druhy Pu-Erhu

  • Šu – tmavý Pu-Erh. Standardní bývá zemitý, vyšší třídy už jsou pak mnohem jemnější. Tmavý Pu-Erh byl ‘vynalezen’ v roce 1964, jako alternativa dlouhozrajícího a drahého Šeng. Čaj je tak hotový již po 60 dnech.
  • Šeng – zelený Pu-Erh. Je to nejstarší čaj, který existuje. Jeho chuť je ovocná, medová, se stářím přechází do zemita. Většina starých zrajících Pu-Erhů byla bohužel zničena během čínské Kulturní revoluce.
  • Bílý – lisovaná poupata čajovníku.
  • Květový - lisované květy čajovníku.

Vlastnosti čaje Pu-Erh

  • Tmavý Pu-Erh má tmavší barvu než nám známý černý čaj a pokud takový čaj déle louhujeme, dostává opravdu temnou barvu, připomínající zabarvení černé kávy. Jestliže by se ovšem kávové zabarvení objevilo již po kratším louhování, pak se jedná o méně kvalitní, dalo by se říci že až šizený, čaj, který disponuje nevalnou chutí.
  • Chuť Pu-Erhu je velice pestrá a velmi záleží na způsobu přípravy a kvalitě čaje. Obecně platí, že čím je čaj starší, tím má jemnější chuť, a naopak čím delší je doba louhování, tím je chuť hrubší a zemitější.
  • Vůně kvalitního tmavého Pu-Erhu je velmi specifická, nasládlá, kdežto u nekvalitních sort bývá hrubá a zemitá.
  • Světlý (zelený) Pu-Erh bývá v prvních letech štiplavý, vegetální, agresivní, a časem se uhlazuje a zjemňuje.