Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Černý bez

Černý bez Sezona černého bezu právě končí – užijte si ji ještě na maximum - je skvělý i na pročištění organismu či zklidnění pleti.
Jana Konečná
5,0 5
4

Černý bez zdroj: pixabay.com

Nasušili jste si letos květy černého bezu do zásoby? Máte na poličkách lahve bezového sirupu na zimu? Na některých bezových keřích si ještě pořád můžete natrhat třásně černých bobulek, ze kterých si můžete uvařit třeba džem chuťově podobný tomu borůvkovému. Pojďme si povědět, co všechno s bezovými zásobami můžete podniknout. Černý bez totiž patří mezi ty univerzální rostliny, které lze využít doslova od hlavy až k patě. Pro kosmetické i léčivé účely se používá bezový kořen, listy, květ, kůra i plody.

Bezovému keři byly ve středověku přisuzovány až nadpřirozené léčitelské schopnosti. Nošení bezových květů při sobě mělo zapuzovat zlé síly. Těhotné ženy bezové keře navštěvovaly, aby si tak zajistily snadný porod a zdraví a štěstí pro nenarozené dítě. Podle jiných středověkých pověr v bezových větvích bydleli dobří skřítci, kteří jej chránili před zlými silami. Proto v té době byly keře bezu často vysazovány ke vchodům do domu či do chléva. Což se v současnosti už moc nedělá. Bezový keř má totiž velice specifickou vůni, která každému nevoní, a proto jej najdeme spíše trochu dál od lidských obydlí.

Bezový květ na bolavý krk

Květ černého bezu má na rozdíl od zbytku keře příjemnou, nasládlou až medovou vůni. V lidovém léčitelství se používá hlavně při léčbě nachlazení a dýchacích onemocnění, jako je chřipka, rýma, ale i angína. Podporuje vykašlávání i pocení, a pomáhá tak organismu zbavit se škodlivých látek. Skvělé účinky má v tomto ohledu nejen klasický bezový čaj, ale i sirup. Takže jestli máte navařený sirup z léta, můžete si s ním osladit bezový čaj a umocnit tak jeho léčivé účinky nebo jej užívat po lžičkách několikrát denně jako lék.

Černý bez

Bezové květy mají i detoxikační účinky, a to dokonce tak silné, že se některým citlivějším jedincům po jejich konzumaci může točit nebo bolet hlava. Jsou to klasické detoxikační příznaky. Pokud se vám náhodou dostavují, tak to může být známka toho, že vaše tělo očistu opravdu potřebuje. Bezový květ také urychluje odplavování kyseliny močové a tím velice příznivě působí i při dně či revmatu. Stejně tak posiluje ledviny, protože působí močopudně a očišťuje je od usazenin. Navíc čistí i krev, což ocení ti, kteří mají vysoký krevní tlak. Bezový čaj má i mírně projímavé účinky a přináší úlevu při zácpě.

Čaj z černého bezu si uvaříte ze dvou polévkových lžic sušených květů. Přelijte půl litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat a přeceďte. Čaj má vynikající nasládlou, medovou příchuť, takže není třeba jej vůbec přislazovat.

Bezové listí na pohmožděniny

Bezové listí se vnitřně moc nepoužívá, protože může při zkonzumování většího množství způsobit i mírnou otravu. Používat jej na pokožku se ale bát nemusíte. Naopak je skvělé na pohmožděniny, modřiny a podobně. Bezový kořen má velmi podobné účinky, jen je nepraktický v tom, že jej musíte první vykopat nebo kvůli němu vytrhnout celý keř. Bez se však poměrně dobře množí a někteří zahrádkáři jej dokonce považují za otravný plevel. Pokud vám tedy zahrádka zarůstá bezem a rozhodli jste se jej vykopat, nasušte si jeho kořen a budete ho mít jako první pomoc na doma. Sušený pak stačí přelít horkou vodou a po změknutí přiložit na pohmožděniny. Když už jsme u těch zahrádek, tak zajímavostí je, že bez působí jako přírodní odpuzovač krtků a různých hryzců. Stačí nacpat bezové větvičky i s listy do jejich chodbiček a vůně bezu je přestěhuje o zahradu dál.

Plody černého bezu

Tmavé bobule černého bezu se sbírají na podzim, právě teď pomalu končí jejich období. Kromě výroby marmelády si je můžete i nasušit a používat je do čaje nebo jako sušené ovoce. Obsahují spoustu vitaminů, jako je vitamin C, A, vitaminy z řady B a další antioxidační látky. Plody mají velice podobné účinky jako bezové květy – jsou výborné proti nachlazení i na pročištění těla.

Bez na pleť

Květy bezu mají báječné zklidňující účinky na pleť. Můžete si z nich připravit pleťovou vodu tak, že uvaříte klasicky bezový čaj, necháte jej vychladnout a pleť s ním ošetřujete jako s pleťovou vodou. Skladujte ji v lednici. Podobně si můžete připravit i voňavou bezovou koupel. Dvě větší hrsti sušených nebo čerstvých květů přelijte horkou vodou, nechejte dvě až tři hodiny louhovat, pak přeceďte a nalijte do připravené vody ve vaně. Voňavá lázeň je pak dokonalým balzámem na nervy. Sušené květy rozmixované s trochou vodu lze použít i jako zklidňující masku na pleť.