Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Skořice – nejen koření do štrůdlu

Skořice – nejen koření do štrůdlu Skořice je oblíbené koření i přírodní léčivo.
Ina Havránková
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Skořice a její blahodárné účinky

Skořice a její blahodárné účinky zdroj: shutterstock.com

I když je skořice vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace těhotným ženám, které by se ostatně měly vyvarovat víceméně jakémukoliv ostrému koření. Mimo to může u citlivých osob vyvolat při nadměrné konzumaci i alergické reakce, jako jsou vyrážky a podobné nepříjemnosti. Proto i u skořice platí – všeho s mírou. Skořice byste tak neměli jíst více jak 4 gramy denně.

  • Pomáhá v boji proti rakovině. Skořici se připisuje schopnost zmírnit či dokonce zastavit množení rakovinných buněk.
  • Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Může tak mít pozitivní vliv na organismus nejen při cukrovce 2. typu. Pokud si po jídle dáte třeba čaj s obsahem skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit a tím mu ulehčit vstřebávání sacharidů.
  • Podporuje funkci mozku. Vůně skořice zvyšuje mozkovou aktivitu a tak pomáhá zlepšit paměť a udržet pozornost.
  • Může fungovat jako prevence proti trombóze či embolii. Skořice přispívá k ředění krve a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin.
  • Je účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Esenciální olej z tohoto koření je tedy vynikající přísadou do zubních past, ústních vod, hojivých mastí či krémů a mýdel. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotika a je možné ji konzumovat nejen v jablečných moučnících, ale také v různých čajových směsích či kvalitní čokoládě.
  • Pozitivně působí na trávení. Skořice je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých minerálů. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná v případě plynatosti, zácpy nebo průjmu, kdy pomáhá navracet funkci trávicí soustavy do normálu.
  • Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy.
  • Má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, neváhejte si dát čaj s obsahem skořice. Díky své unikátní vůni je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž navodit příjemnou, hřejivou a útulnou atmosféru domova, prohřát organismus, který je chladem sužován, a navíc má již zmiňované antibiotické účinky podporující imunitní systém.

Biooo tip: Umíchejte si doma přírodního bojovníka proti nachlazení či chřipce Připravte si jednu polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte pět minut odstát. Poté přidejte pár kapek rakytníkové nebo citronové šťávy, opět zamíchejte a je hotovo. Tuto medicínu si dopřejte ráno i večer. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý, maximálně třetí den.