Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 léčivé využití řebříčku lékařského

4 léčivé využití řebříčku lékařského Řebříček je vhodný pro ženy prakticky každého věku a má i vynikající účinky na pleť.
Jana Konečná
5,0 5
22

4 léčivé využití řebříčku lékařského zdroj: pixabay.com

Taky jste jako malé děti říkali řebříčku žebříček? Já jsem si to vždycky kvůli tvaru jeho lístků pletla. Latinské jméno řebříčku - Achillea millefolium - má však mnohem poetičtější původ. Podle řecké pověsti doporučil řebříček na hojení ran Achilleovi jeden moudrý kentaur. O těchto mytických stvořeních je všeobecně známo, že jsou silně spojena s přírodou a přírodní zákony uctívají nade vše, takže určitě dobře věděl, co doporučuje. :-) Řebříček je navzdory svým bájným účinkům poměrně nenápadná bylinka, která se velmi běžně vyskytuje na prosluněných loukách či mezích.

Na sběr řebříčku je nejvhodnější vyrazit v období mezi červnem a říjnem, takže pořád ještě máte čas, pokud už nemáte nasbíráno a nasušeno. Sbírá se vrchní část rostliny, tedy květy i listy. Samotné květy řebříčku mívají bílou až světle narůžovělou barvu a po rozetření mezi prsty uvolňují silnou, typicky kořeněnou vůni. Řebříček můžete použít do bylinných čajových směsí, léčivých mastí i pro výrobu domácí kosmetiky.

Řebříček pro ženy

Příznivé účinky řebříčku na ženský organismus otestovalo na sobě už mnoho generací žen. Řebříček patří, podobně jako kontryhel, mezi takzvané ženské bylinky. Pomáhá ženám a dívkám prakticky jakéhokoliv věku. U mladých dívek srovnává nepravidelnou, bolestivou či velmi silnou menstruaci. Během celého života pomáhá (nejen) ženám předcházet vzniku zánětu močového měchýře. Toto onemocnění se nevyhýbá ani mužům, ale postihuje je jen velmi výjimečně.

Sedací koupele z řebříčku se pak používají i při různých gynekologických problémech. Od těch lehčích, jako jsou výtoky, přes záněty vaječníků až po myomy. Tyto koupele je vhodné vždy podpořit i popíjením řebříčkového čaje. Řebříček je skvělý i jako podpůrná léčba při rakovině dělohy nebo vaječníků. Popíjení řebříčkového čaje v kombinaci s koupelemi je doporučováno i ženám v období přechodu. Řebříček totiž dokáže zmírnit návaly, stabilizovat rychle se měnící nálady a další nepříjemné průvodní znaky.

Řebříček pro zdravé žíly

Řebříček obsahuje účinné látky, které mají schopnost rozšiřovat a posilovat cévy a zpevňovat jejich stěny. Pomáhá tak i upravovat příliš vysoký krevní tlak. Díky zpevňování cévních stěn bojuje i proti křečovým žilám, hemoroidům nebo popraskaným žilkám. Krev i dobře pročišťuje, a je proto ideální pro různé detoxikační kúry. Kromě toho podporuje tvorbu krve, což ocení nejen anemici, ale také lidé, které trápí onemocnění kostní dřeně. Řebříček zároveň podporuje srážlivost krve a je vhodným prostředkem i pro zastavování krvácení.

Řebříček pro zažívání

Řebříček skvěle povzbuzuje i činnost trávicího ústrojí. Zvyšuje produkci žaludečních šťáv a usnadňuje a urychluje tak i trávení. Je vhodný při zácpě i nedostatečné schopnosti strávit potraviny, což poznáte tak, že vám ve stolici zůstávají celé kousky potravin. Je vhodný i při akutních žaludečních problémech, jako jsou křeče či vředy. Je skvělou podporou také při prasklém vředu, kde se uplatní jeho schopnost urychlovat srážení krve a zmírňovat krvácivost. Řebříček je vhodný pro zlepšení nedostatečné funkce žlučníku, jelikož podporuje tvorbu žluči.

Řebříček pro zdravou a krásnou pleť a vlasy

Výtažky z řebříčku se přidávají do kosmetiky určené na mastnější a problematický typ pleti. Má totiž dezinfekční účinky, reguluje tvorbu mazu a také mírně stahuje póry. Zároveň pleť prokrvuje, zkvalitňuje tak zásobování účinnými látkami a dodává pleti zdravě rozzářený vzhled. Řebříček se díky protizánětlivým účinkům popere i s různými kožními neduhy, jako jsou ekzémy či vyrážky. Přímo vynikající je na zánětlivý typ akné. Listy řebříčku jsou vhodné i jako první pomoc při poranění pokožky – drobných popáleninách, rankách či štípanců od hmyzu.

4 léčivé využití řebříčku lékařského

Díky dezinfekčním a prokrvujícím účinkům je řebříček skvělý i na vlasy a vlasovou pokožku. Zabraňuje totiž množení bakterií, které jsou zodpovědné za podráždění pokožky hlavy a tvorbu lupů. Díky lepšímu prokrvení se dostává vlasovým kořínkům i lepší výživy a urychlí se tak i růst vlasů. Oplachy z řebříčku jsou mimořádně vhodné pro rychle se mastící vlasy.

Související produkt
Čisticí pěna 150 ml
MÁDARA / 499 Kč
Čisticí pěna jemně očišťuje pokožku na tváři a na krku. Odstraňuje make-up a nečistoty a pročišťuje kožní póry. Pěna nijak nevysušuje pleť, rovněž je možné ji používat na oblast okolo očí.
Detail produktu