Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ajurvéda

Ajurvéda Ajurvéda je tradiční metody přírodní léčby z oblasti Indie, o které se vyplatí vědět víc.
Renata Ježková
5,0 5
5

Ajurvéda zdroj: shutterstock.com

Ajurvéda je více než 5000 let starý holistický léčebný systém pocházející přibližně z oblasti dnešní Indie. Což ale není reference, protože starobylost ještě nutně nemusí znamenat účinnost, nejsme historici, tak nás dlouhý časový úsek nemusí ohromit. Nicméně to, že si ajurvéda zachovala značnou oblibu nejen v zemi svého původu, ale pronikla i do západnějších oblastí, kde má mnoho stoupenců, svědčí o tom, že by bylo minimálně dobré vědět, o co jde. Protože máme-li se starat o své zdraví skutečně zodpovědně, potřebujeme mít na výběr. A zrovna ajurvéda nebo tedy minimálně její západní podoba nám umožňuje do ní proniknout po kouskách, svým tempem a neutrácet hned horentní sumy za specializované přípravky a terapeuty.

Přejít na sekci článku:

Otec a já jedno jsme

Otec a já jedno jsme zdroj: shutterstock.com

To jen tak, aby bylo na úvod jasné, že nikoho nediskriminujeme :-) Ale není to od věci, neboť právě ta jednota je důležitá a pokud chceme velmi zestručňovat (a v tomto případě asi nemáme moc na výběr), tak můžeme říct, že je jednak základem ajurvédského přístupu, jednak největším rozdílem, který je mezi naším pojetím zdraví a tím ajurvédským. Protože skutečná jednota, to je koncept, se kterým naše západní myšlení moc nepočítá, své o tom vědí religionistici, kteří se někdy snažili výše uvedenou větu někomu vysvětlit v racionálních pojmech. V ajurvédském pojetí pak nejde o jednotu otce a syna, ale těla a duše. A pokud se chceme bavit o zdraví, což je ryze praktická záležitost, tak právě pochopení a uchopení této jednoty nám bude klíčem ke všemu.

Naše západní péče o zdraví totiž zohledňuje kdeco, ale jednotu těla a duše rozhodně ne. Většina lidí se stará buď o jedno nebo o druhé, v lepším případě na střídačku a nejčastěji v situaci, kdy nás začne něco trápit. Rozlišujeme nemoci těla a nemoci duše a podle toho hledáme léčbu. Ale v momentě, kdy skutečně pochopíme, že tyto dvě věci nelze oddělit, pochopíme také důležitost prevence. Protože většinou se utěšujeme tím, že v případě fyzické nemoci “zabojujeme” a podrží nás psychika a v opačném případě zase spoléháme na tělo. V momentě, kdy nám dojde, že žádný takový stav “jedna část zdravá, druhá nemocná” neexistuje, pomůže nám to pochopit ajurvédský přístup, kdy vlastně vše, co děláme, je péčí o zdraví.

Protože přemýšleli už jste někdy o tom, kde v těle sídlí duše? Nebo vědomí, na termínu nesejde. Kterou část těla musíme rozříznout, abychom ji našli a pokud žádné takové místo není, tak kde ji tedy najdeme? Samozřejmě, tady je každá rada drahá a jednoduchá odpověď asi neexistuje, ale pokud uvažujeme o skutečné jednotě těla a duše, tak by nám jedno řešení mohla nabídnout kvantová fyzika. A sice to, že pokud je atom z velké části tvořen prázdným prostorem a naše materiální tělo tvořeno atomy, tak je možná něco, co ten prázdný prostor přece jen vyplňuje. A jsme zas u jednoty protikladů, tentokrát hmoty a prázdna, kdy hmota má být tvořena něčím, co je vlastně z velké části prázdno. Je to zajímavá představa, dobrý námět na jednoduchou meditaci a ideální způsob, jak začít o věcech přemýšlet z trochu jiné perspektivy.