Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Andělika lékařská - bylinka, která chrání před kouzly

Andělika lékařská - bylinka, která chrání před kouzly zdroj: gardenersworld.com

Řekli byste, že názvy jako děhel, litvor, svatodušní koření, janoklika, vybolen či kořen sv. Ducha jsou lidové názvy pro anděliku lékařskou? Ovšem když napíšu angelika, anjelička, andělka nebo andělička, to už se určitě každý dovtípí, o jakou bylinu by se mohlo jednat.

Andělika lékařská, latinsky Angelica archangelica patří do čeledi miříkovitých. Její botanický název archangelica je odvozen z latinského archangelus, což znamená archanděl. Své jméno prý dostala podle pověsti, na jejímž základě tuto divotvornou a mocnou léčivou rostlinu lidem ukázal anděl. Lidově se nazývá ženšen chudoby nebo čertův kořen, což vystihuje její povzbuzující účinky. Andělika je statná dvouletá rostlina, délka jejíchž květních stonků přesahuje 2 metry. Nejlépe se jí daří v chladném podnebí. Dokáže natolik vzdorovat zimě, že roste v severní Evropě a Asii, konkrétně v oblastech Skandinávie a Ruska. U nás se vyskytuje pouze vzácně, a to ve vyšších polohách na pasekách a podél potoků v Krkonoších, kde se jí daří ve vlhkých, vyhřátých a humózních půdách. K průmyslovým účelům se pěstuje především v Německu, ale svým domovem je právě ve Skandinávii, Grónsku, na Islandu. Původně rostla v oblastech od východního Německa až po Ural.

Andělika má jasně zelené pilovité listy a zelenavě žluté až žlutobílé drobné bílé květy. Kvete od července do srpna. Plodem je světle žlutá až hnědá dvounažka podlouhlého tvaru o velikosti 5-8 mm. Nejčastěji se používá kořen, v menší míře pak nať či semena. Kořen i semena anděliky by se měly sbírat až na podzim v druhém roce vegetačního období. Pokud vás zajímá též čas sběru, doporučuje se kořen sbírat od samého rána až do odpoledne. Je ovšem dbát na to, abyste si anděliku lékařskou nespletli s jinými rostlinami z čeledi miříkovitých. Podobný je třeba děhel lesní, který je při vysokých koncentracích jedovatý. Semena anděliky lékařské seženete v každém zahradnictví, ale je vhodné vložit čerstvá semena do půdy hned na podzim, aby stihly přemrznout.

Andělika jako léčivá rostlina se u nás pěstuje už asi od 16. století. Mezi venkovský lid se rozšířila z klášterních zahrad. Představte si, že se ve středověku věřilo, že andělika člověka ochrání před kouzly a černou magií, vyžene démony a posílí duši. Možná kvůli svému názvu, kdo ví. Další zajímavostí je fakt, že andělice nevadí ani slaná mořská voda.

Jaké obsahuje andělika látky, na co působí a jaké jsou kontraindikace?

Andělika obsahuje silice a terpeny, hořčiny, třísloviny, tanin, pryskyřice, pektin, cukry, kyseliny, tzv. furanokumariny (nebo furokumariny) a další účinné látky. V lidovém léčitelství je známa už stovky let, zejména ve středověku se využívala jako přírodní prostředek k odstranění jedů z těla.

Andělika napomáhá zlepšení činnosti žláz s vnitřní sekrecí, tlumí menstruační bolesti a příznaky migrény, stimuluje srdeční činnost, zpevňuje cévy. Kořen anděliky lékařské ulevuje při nadýmání, žaludečních potížích a revmatu. Má protikřečové účinky, podporuje tvorbu žluči, posiluje žaludek, čistí krev, tlumí menstruační bolesti a usnadňuje tvorbu moči a pocení. Dobře působí při nechutenství a žaludeční neuróze. Andělika pomáhá při odhlenění dýchacích cest, dále je z ní možné připravit velmi účinné kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Lze ji využít i při zápachu z úst. V podobě teplé koupele andělika posiluje při únavě a vyčerpání organismu a též při revmatismu. Anděliková koupel rovněž zklidňuje, čímž blahodárně působí na nervový systém a navozuje dobrou náladu. Napomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu. Tinktura z anděliky lékařské se užívá v množství 1 polévkové lžíce před jídlem 3x denně nebo k masáži unavených svalů. Olej z anděliky slouží k mazání bolavých kloubů, odvar se používá jako čaj, ke kloktání či obkladům, popřípadě se andělika svaří s vodou a přidává do koupelí.

Andělika je poměrně silně působící bylina, kterou by neměli používat lidé trpící zánětem ledvin, při žaludečních vředech, při onemocnění střev a jedinci se špatnou srážlivostí krve. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání. Opatrné by především měly být těhotné a kojící ženy. Při zpracování kořene anděliky by se měly používat rukavice, neboť pryskyřice v něm obsažená by mohla vyvolat alergickou reakci. Rovněž je zapotřebí být opatrní na předávkování, které by mohlo mít neblahý vliv na nervovou soustavu. Andělika lékařská díky obsahu furokumarinů, jež působí na pokožku a zvyšují její citlivost, může spolu s UV paprsky vyvolat fotosenzibilaci, případně kožní záněty. Jestli plánujete, že si andělikou vyčistíte organismus, mějte se na pozoru! Mletého prášku z kořene a semínek užívejte maximálně na špičku nože.

Využití anděliky lékařské v kosmetice, kuchyni a několik domácích receptů

Andělika lékařská - bylinka, která chrání před kouzly

Z anděliky se nejčastěji využívají plody a kořen. Mají výrazně hořkou chuť a kořenitou vůni. Zralá semena anděliky mají své využití v kuchyni - jsou výborným kořením, které se využívá k dochucení polévek, omáček a salátů. Ovšem stačí ani ne půlka čajové lžičky. Mladé stonky se kandují a mladé listy se používají do marinád. Vařená či dušená andělika je oblíbenou pochoutkou na Islandu a na severu Skandinávie. Listy lze přidávat do salátů, nádivek, nálevů či omáček. Dobře se kombinuje s anýzem, jalovcem, levandulí, meduňkou, muškátovým oříškem, pepřem a perillou. Andělika se též přidává do mléka či smetany a z této směsi se vyrábí zmzrzlina a vaječné krémy. Silicemi, jež se destilují ze semen a kořenů anděliky, se dochucují nápoje, např. vermut nebo různé likéry. Andělika má pro své schopnosti zlepšovat metabolismus a hydrataci pokožky využití při výrobě kosmetiky. V kosmetických produktech působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku. Často je využívána do kosmetiky pro zralou pleť. Přidává se i do parfémů, sprchových a koupelových přípravků.

Čaj z anděliky:

Půl čajové lžičky nadrceného kořene anděliky dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte odstát asi 10-15 minut a pak přeceďte přes jemné sítko. Popíjet se může 1-2x denně.

Víno z anděliky:

5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijte červeným vínem a nechte při teplotě cca 20 °C vyluhovat. Během louhování občas protřepejte. Po 2 dnech víno sceďte a popíjejte 3x denně před jídlem.

Andělikové mazání a lektvar pro zdraví:

Nakrájejte najemno 100 g listů anděliky. Vložte je do nádoby s 50 ml vody a vařte tak dlouho, dokud nevznikne kašovitá hmota. Poté přidejte 200 ml olivového oleje nebo 500 ml vodky a nechte odstát. Po 10 dnech tekutinu přeceďte. V případě nachlazení si můžete připraveným roztokem mazat hrudník, popř. ho užijte k masážím při revmatických bolestech. Lektvar by se neměl užívat při žaludečních problémech. Jinak berte 3x denně 10 kapek, které jste předtím vmíchali do sklenice s teplou vodou či bylinkovým čajem.

Andělika čínská, asijská sestra anděliky lékařské

Kromě anděliky lékařské je u nás hojně využívána také andělika čínská. V latině se nazývá Archangelica chinensis a je rovněž známa pod názvem dong quai. Podobně jako evropská andělika lékařská je to rostlina z čeledi miříkovitých, jež obsahuje velké množství účinných látek, zejména v podobě koření. Již v 6. století př. n. l. se v Číně a Japonsku používala při ženských chorobách. Andělika čínská je známa jako zahřívací léčivá rostlina. Zlepšuje krevní oběh, prokrvení břišní dutiny a končetin, posiluje trávení, reguluje menstruační cyklus, pomáhá při anémii, zácpě, cukrovce, plicních chorobách, tiší bolest, uvolňuje křeče, působí blahodárně při vysokém krevním tlaku, onemocnění ledvin a posiluje lymfatický systém. Andělika čínská bývá označována za ženský žen-šen, protože působí v případě řady ženských potíží. Kromě nepravidelné, bolestivé, slabé či naopak silné menstruace ho lidové léčitelství doporučuje k vyrovnání hladiny ženských hormonů, podporuje zdravé fungování progesteronu, jenž má mj. vliv na zdravý vývoj prsů, též předchází rozvoji osteoporózy. Dále zlepšuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, reguluje krvácení, děložní stahy a usnadňuje porod, napomáhá vypuzení zbytků placenty po porodu. Denní užívání odvaru nebo tablet z anděliky přispívá k odstranění neplodnosti. Je možné je využít též při oslabení organismu po porodu. V případě klimakteria eliminuje návaly horka, působí proti vysoušení děložní sliznice. Na základě nejnovějších vědeckých výzkumů, bylo prokázáno, že andělika čínská posiluje činnost jater.

Sekaný oddenek v Číně přidávají do polévek a ostatních jídel. Nálevu připraveného smícháním 1 polévkové lžíce nasekaného oddenku a šálku vody, můžete klidně vypít 1-2 hrnky denně. Andělika čínská se dá užívat i v podobě odvaru a tinktury. Odvar si lehce připravíte z 1 čajové lžičky sušené byliny na šálek, povařte 1-5 minut. Po odstátí cca 10 - 15 minut scedíte a můžete pít 2x denně. Odborníci na bylinky však doporučují vysadit alespoň 2 dny před mestruací, neboť andělika čínská zesiluje menstruační krvácení. V případě vyčerpanosti, stresu a při nervových chorobách lze užívat tinkturu. Bere se 3x denně 20 kapek. Anděliku čínskou můžete užívat i ve formě prášku, ale jen na špičku nože 2-3x denně před jídlem. Neměla by se kombinovat s puškvorcem, zázvorem a mořskými řasami. Rovněž by ji neměli užívat lidé užívající léky na ředění krve, např. Warfarin. Teplý obklad z anděliky čínské se uplatní při léčení abscesů a hnisavých vředů. Koupele působí na bolesti svalů a při revmatismu.

Související produkt
Andělika 20 g
Vykuřovadla Rymer / 47 Kč
Sladce zemitá vůně anděliky zahání zlé síly i viry a bakterie. Působí také na psychiku, kterou posiluje, a dodá vám dobrou náladu i novou energii.
Detail produktu