Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bříza

Bříza Bříza je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti.
Ina Havránková
5,0 5
4

Bříza zdroj: shutterstock.com

Břízu si snad ani není možné splést s jiným stromem. Její typický bílý kmen s tmavými skvrnami a ostře řezané listy jsou zkrátka nezaměnitelné. Elegantní tvar koruny tvořený spletí křehce působících větví ji na první pohled prozradí. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.

Tento strom je nejen nádherný na pohled a je neodmyslitelnou součástí přírody kolem nás, ale má také celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Jestliže máte problémy s klouby, trpíte kožními nemocemi a vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici, právě ona by se mohla stát jedním z vašich nejlepších přátel.

V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Některé staré zvyky používání břízy jako symbolu u nás přetrvaly dodnes, stačí si vzpomenout na vztyčování májky před domem vyvolené. I v šamanských kulturách má bříza velký význam, je symbolem spojení našeho světa s podsvětím, někteří šamani ji dokonce nazývají stromem života.

Přejít na sekci článku:

Pomáhá při hubnutí

Pomáhá při hubnutí zdroj: shutterstock.com

Hlavním pozitivem břízy bělokoré pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.

Je známo, že odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Odvodňovací efekt je způsoben u břízy zejména jejím obsahem saponinů a silic. Bílý pigment betulin, který je obsažen v kůře stromu, má protizánětlivé a tlumicí účinky.

Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních nemocech, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Detoxikace organismu pomocí březového čaje nebo šťávy má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá při léčbě akné.

Vzhledem k současnému životnímu stylu lidí mají nemoci ledvin stále stoupající tendenci, a proto není vůbec od věci preventivní popíjení čajových směsí s obsahem břízy. Když chcete začít s detoxikací těla, rozhodně pomůže kúra pití čistého březového čaje či šťávy. Tato kúra také tělo připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Stejně tak se doporučuje březový výluh, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy. Stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.