Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bylinky pro dívky a ženy

Bylinky pro dívky a ženy Bylinek pro harmonizaci ženské psychiky v jakémkoliv věku je hodně.
Iva Lhotská
3,7 5
3

Přejít na sekci článku:

Bylinky pro těhotné a kojící ženy

Bylinky pro těhotné a kojící ženy zdroj: shutterstock.com

Pro ženy, které touží po miminku a chtějí otěhotnět existuje celá řada bylinných směsí, které vám zkušený bylinkář namíchá na míru přímo pro vás. Každopádně je zapotřebí přihlédnout ke svému psychickému stavu. To, v jakém jste dlouhodobém psychickém rozpoložení má na otěhotnění velký vliv.

Jeden z příkladů čaje na podporu plodnosti je zde: 100 g natě kontryhele, 100 g listů kopřivy, 100 g natě třezalky, 50 g květu měsíčku, 20 g listů šalvěje. Všechny ingredience smíchejte dohromady. Čaj připravte tak, že 2 lžíce směsi přelijte půl litrem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Poté přeceďte do termosky a popíjejte v průběhu celého dne po doušcích. Pitná kúra by měla trvat 6 - 8 týdnů.

A ještě sedací koupel k prohřátí a harmonizaci ženských orgánů: 2 lžíce natě kontryhele, po 1 lžíci šalvěje, měsíčku, řebříčku a levandule zalijte jedním litrem vroucí vody. Nechte půl hodiny vyluhovat. Do vhodné nádoby nalijte teplou vodu a doplňte bylinným odvarem. Sedací koupel můžete brát 10 minut 3x týdně po dobu 6 měsíců.

Pro těhotné a kojící maminky nemám zrovna moc příznivé zprávy. Dost často si lidé myslí, že bylinky přece nemohou uškodit. Ale pozor na to! Těhotné ženy by měly byliny užívat jen zřídka, aby neohrozily ještě svoje nenarozené miminko. Nejlepší by bylo, aby neužívaly žádné bylinky ani bylinné preparáty v průběhu 1. trimestru, nejlépe do 5. měsíce těhotenství. Pokud žena však bere dlouhodobě nějaké léky na těžší onemocnění, je určitě nanejvýš vhodné se poradit se svým ošetřujícím lékařem. A z bylinek občas a s mírou užívat jahodník, anýz, kmín, fenykl, měsíček, heřmánek, velmi obezřetně zázvor při těhotenské nevolnosti nebo ovocné plody jako jsou borůvky nebo brusinky. Když vás potkalo nachlazení spojené se škrábáním v krku a zvýšenou teplotou, tak můžete zkusit čaj z lipového květu a osladit si ho medem. Ke kloktání lze po krátkou dobu použít heřmánku, jitrocelového sirupu či cucat jitrocelové bonbony.

V době těhotenství by ženy určitě neměly užívat rostliny mající vliv na děložní svalovinu či ty, které zvyšují prokrvení tkání a mají projímavé účinky. Mezi nedoporučované bylinky patří například rozmarýna, vodilka, majoránka, medvědice, bazalka, máta, saturejka, jmelí, řebříček, lékořice, šalvěj, Aloe vera, ženšen, tymián či sporýš.

Maliník vhodný je, ale nejlépe jako podpůrný prostředek, když se postupně připravujete na porod (činit tak lze již od 36. týdne). Čaj se připravuje z 1 lžičky listů maliníku, kterou zalijeme 2 dl vroucí vody. Nechte 10 minut vyluhovat a lehce vychladlý čaj můžete popíjet 3x denně až do porodu.

Rovněž kontryhel by neměly užívat ženy po dobu prvních tří měsíců těhotenství. Po uplynutí této doby a v čase před porodem je naopak kontryhel velmi dobrou bylinou pro zpevnění svalstva v podbřišku a aby se zabránilo případnému potratu. V tomto případě lze pít čaj z čerstvého kontryhelu 3x denně a obden si dělat vlažnou koupel z řebříčku. Čaj můžete popíjet ještě deset dní po porodu, je vhodný na lepší stahování dělohy.