Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čakry a hormonální žlázy

Čakry a hormonální žlázy Čakry jsou energetická centra rozmístěná po našem těle a jejich funkce jsou podobné tomu, jak fungují hormonální žlázy.
Jana Konečná
5,0 5
13

Čakry a hormonální žlázy zdroj: pixabay.com

Slovo čakry si většina lidí spojuje s ezoterikou a k něčemu takovému se raději moc nehlásí. Dnes se ale podíváme na to, že celá ta věc kolem čaker má docela pragmatický základ. Co to vlastně ty čakry jsou? Slovo čakra pochází ze sanskrtu a znamená „kolo“. Čakry jsou tedy taková energetická centra v pomyslném kruhovém tvaru, rozmístěná po našem těle. Hlavních čaker je celkem sedm – energie z šesti z nich se pak koncentruje právě do sedmé, korunní čakry. Každá čakra dodává životní energii, pránu, do orgánů s ní spojených. Nerovnováha čaker se pak může projevit nemocí těchto orgánů a/nebo psychickými problémy.

Na teorii čaker staví léčebná nauka ájurvéda, která je už více než 4000 let stará a vychází z ní další (nejen) alternativní léčebné směry. Z pohledu konvenční medicíny je na čakrách asi nejzajímavější to, že se nacházejí přibližně ve stejných místech jako hormonální žlázy. Každý asi dobře ví, jak je důležité mít hormonální systém v rovnováze, protože endokrinní žlázy ovlivňují prakticky celý chod těla. Hormony, které se v nich vytvářejí, jsou uvolňovány přímo do krve. Krevním řečištěm pak kolují po celém těle a orgány v těle podle potřeby stimulují nebo tlumí nebo jinak ovlivňují činnost podle potřeby. Takže by se vlastně dalo říct, že mezi endokrinními žlázami a čakrami je velká podobnost a spojitost. Pojďme se na toto propojení podívat podrobněji.

Kořenová čakra = nadledvinky

Mezi nejdůležitější hormony, které nadledvinky produkují, patří hormony kortizol a adrenalin. Kortizol se stará o regulaci hladiny cukru v krvi a při jeho přebytku může docházet k jinak bezdůvodnému tloustnutí. Adrenalin zase celkově připravuje tělo na zátěž - zvyšuje srdeční tep a uvolňuje dýchací svaly. Kořenová čakra zajišťuje naši odolnost a celkovou stabilitu. Při její nedostatečné funkci se mohou dostavovat pocity nedostatečné životní síly a energie k překonání i drobných překážek. Na fyzické rovině se její nerovnováha může projevit vleklou zácpou a následným přibíráním.

Sakrální čakra = pohlavní žlázy

Sakrální čakra je doslova centrum našich ryzích emocí a sexuální energie. Špatná funkce této čakry může vést k citovému ochlazení, odmítání sexu až k úplné impotenci či frigiditě. Asi nejdůležitější a nejznámější hormony, které pohlavní žlázy vylučují, jsou estrogen a testosteron. Testosteron ovlivňuje tvorbu svalové hmoty, působí také na chování, které se při jeho nadbytku stává více dominantním. Estrogen taktéž ovlivňuje naši sexualitu a mimo jiné upravuje rychlost metabolismu.

Čakra solar plexus = slinivka břišní

Vyrovnaná třetí čakra zajišťuje vnitřní mír a pocit harmonie. Člověk jedná v souladu s přírodními zákony a věří na vyšší smysl všeho, co se děje. Při disharmonii má takový člověk potřebu všechno řídit podle sebe, potlačuje navenek vlastní emoce a hromadí v sobě strach ze ztráty kontroly a uznání okolí. Na fyzické úrovni se špatná činnost této čakry projevuje častými bolestmi břicha, zažívacími potížemi a onemocněním zažívacího ústrojí. Slinivka má dvě životně důležité funkce. Je nezbytnou součástí procesu trávení potravy a produkuje hormon inzulin, který napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Při nedostatečné tvorbě inzulinu tělo nedokáže dobře hospodařit s energií a mohou začít selhávat i ostatní orgány.

Čakry a hormonální žlázy

Srdeční čakra = brzlík

Nedostatečná funkce srdeční čakry má za následek závislost na lásce a projevech uznání od druhých. Při disharmonické činnosti této čakry se stává člověk psychicky velmi křehkým a zlomí jej i malý neúspěch. Dlouhodobá špatná činnost může vést k citovému ochlazení, nezúčastněnosti až bezcitnosti. Oslabení této čakry má často základy v nešťastném dětství, pokud dítěti nebylo věnováno dost lásky a pozornosti nebo si muselo projít nějakou traumatizující událostí. Brzlík je z hormonálního hlediska nejvíce činný právě v raném věku. Dodává našemu tělu schopnost strávit mateřské mléko. Později se tato schopnost vytrácí a brzlík se místo toho podílí na dozrávání bílých krvinek. Tím posiluje i naši imunitu a celkovou odolnost těla.

Krční čakra = štítná žláza

Krční čakra skrývá centrum komunikace a vyjadřovacích schopností. Propojuje naše myšlení a cítění a stará se o to, abychom co nejlépe dokázali vyjádřit své emoce. Při nedostatečné funkci má člověk problémy se sebevyjádřením a to nejen hlasovým, ale celkově se těžko projevuje a není si jistý, kde je jeho pravé místo v životě. Na fyzické úrovni se špatná činnost této čakry může projevit i různými řečovými poruchami – koktáním, zadrháváním a celkově špatného mluveného projevu. Štítná žláza je nejdůležitější v dětství a pubertě, kdy se stará o náš fyzický i psychický vývoj.

Čelní čakra = podvěsek mozkový

Čelní čakře se jinak také říká třetí oko. Je totiž centrem vyšších duchovních schopností, inteligence, naší paměti i vůle. Prakticky řídí celý náš nervový systém. Při nedostatečné funkci se objevuje určitá duchovní „zabedněnost“, kdy se člověk zajímá hlavně o materiální svět, ale ten duchovní jej nechává chladným. Na fyzické úrovni se špatná funkce projevuje častou zapomnětlivostí, ale i poruchami vidění, které nám mají připomenout, abychom se „dívali“ pořádně. Podvěsek mozkový je jedním z nejvyšších řídících hormonálních žláz. Za jeho snad nejdůležitější funkci je považováno vylučování růstového hormonu, ale svojí činností ovlivňuje funkci prakticky všech hormonálních žláz a celé řady vnitřních orgánů.

Korunní čakra = šišinka

Správně vyvinutá korunní čakra nám otevírá cestu ke spiritualitě a duchovnímu poznání. Při dostatečně otevřené korunní čakře si člověk plně uvědomuje své bytí a odkrývá své pravé „já“. Při uzavřenosti této čakry může mít člověk deprese, trápí jej migrény a může jej i pronásledovat přehnaný strach ze smrti. Šišinka vylučuje hormon serotonin, jinak označovaný také jako hormon štěstí a radosti. Jeho nedostatek může vést k propadům nálad až k depresím. Dále šišinka produkuje melatonin, jenž řídí naše biologické cykly.

Tak co? Vidíte ve fungování čaker a činnosti hormonálních žláz nějakou souvislost? :-)