Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hemoroidy – jak se jich zbavit jednou pro vždy

Hemoroidy – jak se jich zbavit jednou pro vždy Hemoroidy trápí mnoho lidí, přesto se za ně stydí a odkládají návštěvu lékaře.
Jana Konečná
4,2 5
6

Hemoroidy – jak se jich zbavit jednou pro vždy zdroj: shutterstock.com

Hemoroidy. Tento skrytý a velmi nepříjemný problém trápí až polovinu české populace nad 50 let. A není bohužel výjimkou ani u mnohem mladších lidí. Hemoroidy jsou nateklé, často zvětšené a zanícené žíly a vlásečnice v oblasti konečníku. Mohou být schované přímo uvnitř rektu, nebo se vyskytovat z vnější strany u řitního otvoru. Jsou zbarvené do modra až ruda. Obvykle mají velikost hrášku, ale mohou narůst až do velikosti grapefruitu. Doprovází je také nepříjemné příznaky, jako je svědění, pálení, bolestivost, či krvácení. Většina lidí se stydí o těchto problémech mluvit a odkládají proto také návštěvu doktora. Přitom lze tuto nepříjemnou záležitost ve většině případů velmi úspěšně řešit.

Přejít na sekci článku:

Co hemoroidy způsobuje?

Co hemoroidy způsobuje? zdroj: shutterstock.com

Onemocnění hemoroidální žilní pleteně vzniká z různých příčin. Mezi ty nejčastější však patří zácpa. Při obtížném vyprazdňování dochází k většímu tlaku na konečník, zvyšuje se také samotný žilní tlak a může dojít k jejich zduření, podráždění a popraskání. Další příčiny způsobující hemoroidy mají většinou společného jmenovatele, tím je právě zvýšený tlak na konečník. Ženy na hemoroidy trpí často v období těhotenství a po porodu, kdy dochází ke změnám v pánevní oblasti a zvyšuje se také nitrobřišní tlak. Zvýšený výskyt hemoroidů je také u lidí obézních, se sedavým zaměstnáním a jednostrannou, na živiny a vlákninu chudou stravou.

Tvorbu hemoroidů může negativně ovlivňovat i kouření – kuřáci mají vyšší předpoklady k tvorbě žilních sraženin a dalších žilních onemocnění. Při zvýšené konzumaci alkoholu zase dochází k velké spotřebě vitaminu C a jeho následnému nedostatku, pokud není ve větší míře doplňován. Vitamin C má v našem organismu velmi důležitou a zodpovědnou regenerační funkci. Při jeho nedostatku máme nejen sníženou imunitu, ale celkově se nám hůře hojí různé oděrky, modřiny, záněty cév, vznikají popraskané žilky, křečové žíly či právě hemoroidy. Stres je v tomto směru také významným činitelem – často je zodpovědný za zácpu, zvýšenou spotřebu vitaminu C a dalších mikroživin.

Výše zmíněné příčiny se vás netýkají? Nejste po porodu, dodržujete zdravý životní styl, nekouříte, s alkoholem to také nepřeháníte, a přesto vás hemoroidy trápí? U některých jedinců jsou na vině bohužel i dědičné dispozice ke křehčím žilním a cévním stěnám. Tito lidé často trpí i na rozšířené žilky v obličeji, nebo nepříjemné křečové žíly.