Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si pomoci od kašle? Zn. Přírodně!

Jak si pomoci od kašle? Zn. Přírodně! Kašel bývá velmi nepříjemnou až vyčerpávající záležitostí, která nedá spát vám ani lidem kolem vás. Jde vlastně o obranný mechanismus naší dýchací soustavy a tělo nám tak dává jasně najevo, že něco není v pořádku. Proto je velice důležité zaměřit se nejen na samotnou léčbu kašle, ale i na jeho příčiny.
Ina Havránková
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Med

zdroj:

Med se v lidové medicíně používá odnepaměti a jeho účinky při léčbě kašle, bolesti krku a nachlazení potvrzují i odborníci. Při léčbě kašle pomocí medu je však nutné upozornit na nebezpečí alergické reakce, zvláště rizikové je léčit medem děti mladší než jeden rok. Jinak je ale med takovým univerzálním pomocníkem při nachlazení, rýmě, chřipce a právě i při kašli. Můžete si s ním samozřejmě osladit čaj, ale kromě toho se báječně hodí také do následujících domácích receptů proti kašli.

Určitě jste už slyšeli o léčebném účinku cibule na kašel. Ta totiž dezinfikuje ústní i nosní dutinu a pomáhá i při rýmě, protože rozpouští hleny a tlumí bolest v krku. Pro přípravu nasekejte cibuli na jemno a smíchejte se třemi polévkovými lžícemi medu. Nechte tuto směs louhovat. Nejlépe uděláte, když si vše připravíte večer a druhý den ráno už můžete užívat po jedné lžíci. Opakujte každé ráno a večer.

Nebo si můžete vyrobit báječný a účinný medový sirup. Jeho výroba je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Stačí prostě do pár lžic medu vymačkat čerstvou šťávu z citronu a k této směsi přimíchat lžičku kokosového oleje. Hotovo, medový sirup máte připraven k užívání!

Lékořice

Většině z nás se při slově lékořice vybaví asfaltově černá sladká hmota neboli pendrek. Kořen lékořice, který už sám o sobě chutná tak nějak medicínsky, se však už od dob egyptských faraónů používá jak v lidové medicíně, tak i v praktickém lékařství.

U nás se nejčastěji k léčebným účelům využívala lékořice ve formě odvaru, který tlumí dráždivý kašel. Lékořici můžete zakoupit ve formě cucacích pastilek nebo si přímo koupit kořen lékořice a vyrobit si z něj extrakt. Kořen jednoduše nasekejte, rozemelte a vzniklou hmotu vařte, dokud nezíská známou černou barvu a podobu pendreku. Obvykle se užívá jedna kávová lžička dvakrát až třikrát denně.

Zázvorový čaj

Tato aromatická bylina s charakteristickou štiplavou chutí patří mezi dobře známé prostředky přírodní medicíny a řadí se mezi účinné přírodní prostředky proti kašli. Zejména východní medicína běžně doporučuje zázvor při léčbě příznaků chřipky a nachlazení, jako je právě kašel, jelikož má antibakteriální a antivirové účinky.

Čaj si můžete připravit buď zalitím nastrouhaného čerstvého zázvoru horkou vodou a nebo jednoduše sáhnout po zázvorovém čaji v čajových sáčcích. Po vychladnutí můžete pro zvýšení účinku do čaje přidat lžíci medu a citronovou šťávu. Zázvor je také výborný v zimním období, jelikož má zahřívací a prokrvovací účinky. Z těchto důvodů však není vhodný pro těhotné ženy.