Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lípa

Lípa Lípa je symbolem klidu, pohody a přátelských vztahů a má mnoho léčivých účinků.
Jana Konečná
5,0 5
10

Lípa zdroj: pixabay.com

O tom, že stromy mají obecně velmi zajímavé léčivé účinky a už samotný pobyt v jejich blízkosti na nás velmi dobře působí, jsme už psali. Dnes si řekneme něco víc o lípě, protože si rozhodně zaslouží trochu větší představení. Lípa je symbolem klidu, pohody a přátelských vztahů. To poznáte i podle toho, že má snad nejvíce ptačích obyvatel ze všech druhů stromů. Jako by ten klid i pocit bezpečí přenášela i na ptáky. U nás jsou nejrozšířenější především dva druhy lípy – lípa velkolistá a lípa srdčitá. Léčivé účinky, o kterých si povíme dál, mají obě téměř stejné.

Pro léčivé účely se používají lipové listy, květy a plody. Pokud si chcete nasbírat a nasušit lipové květy na zimu, vydejte se na ně v období, kdy je alespoň polovina květů rozkvetlých a nejlépe v odpoledních hodinách. Dávejte si však velký pozor na včely. Lípa totiž patří mezi jeden z nejvýznamnějších medonosných stromů a rostlin vůbec, proto bývá zpravidla doslova obalená včelami a jejich spokojené bzučení je slyšet pěkně daleko.

Lípa pro pevné zdraví

Asi nejvýznamnější a také nejznámější účinky lípy jsou ty posilující proti chřipce a nachlazení. Lípa dokáže zmírnit příznaky a ulehčit a zkrátit průběh onemocnění. Pomáhá regulovat příliš vysokou horečku a naopak podporuje vypocení a rychlejší odplavení škodlivin při mírné teplotě. Působí proti dráždivému kašli a urychluje uvolňování a vykašlávání hlenu. Lipový květ má i protizánětlivé účinky, a proto je schopný pomoci i při zánětech průdušek či bronchitidě. Lipový čaj můžete používat i jako prevenci během chřipkových období. Přestože má skvělé účinky i při jednorázovém použití, nejlepších výsledků dosáhnete, pokud jej budete užívat dlouhodoběji. Lípa navíc působí velice šetrně, proto ji mohou užívat i malé děti, kterým navíc většinou i velice chutná díky své přirozeně sladké, lahodné chuti.

Lípa také dokáže ředit a pročišťovat krev, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, a tím působí preventivně proti ucpávání žil a vzniku křečových žil, zánětu žil, cévní mozkové příhodě, infarktu, mrtvici či angíny pectoris. Lípa se nejčastěji užívá ve formě čaje. Ten si můžete připravit buď čistě jen z lipových květů, nebo si namíchat bylinnou směs přímo na míru. Na čajovou směs proti chřipce budete potřebovat 5 lžic květu lípy, 5 lžic květu černého bezu, 4 lžíce proskurníku, 3 lžíce květu divizny a tři lžíce šípků. Používají se pak dvě lžíce této směsi na půl litru vody a nechává se přikryté 15 minut louhovat. Domácí, vlastnoručně namíchaná bylinná čajová směs je zároveň skvělým dárkem v chřipkových obdobích nebo na Vánoce.

Lípa se pro svou úžasnou a silnou vůni používá i v aromaterapii. Tam má víceméně stejné účinky jako při vnitřním užívání. Báječně se hodí na dezinfekci vzduchu během nachlazení či chřipky, usnadňuje dýchání i vykašlávání. Její sladká vůně s medovými podtóny navíc působí výborně na psychiku – uklidňuje a zmírňuje stres. Dokáže velmi dobře navodit harmonickou atmosféru. Je proto vhodná po partnerských hádkách či během krizových situací. Lípu nemusíte v aromaterapii používat jen ve formě éterických olejů. Nasušené květy můžete dát do látkových pytlíků a provonět si s nimi šatník. Tak vás bude krásná vůně lípy doprovázet i mimo domov.

Související produkt
Dětský čaj pro klidný spánek, sypaný 50 g
Nobilis Tilia / 80 Kč
Dětský čaj pro klidný spánek obsahuje směs bylinek, které příjemně uklidní, navodí pocit spánku a pomohou snadnějšímu usínání. Také působí pozitivně na zažívání.
Detail produktu

Lípa v kuchyni

Lípa zdroj: pixabay.com

Z lípy se také vyrábí domácí lipový sirup či med. Lipový med vyrobíte velice podobně, jako se vyrábí domácí med z pampeliškových květů. Budete potřebovat akorát zhruba 5 velkých hrstí květů, 1 citron a 1 kg cukru. Květy první povařte s citronem, poté přeceďte a následně svařte s cukrem až do zhoustnutí. Proti nachlazení jsou výborné i lipové bonbony, které jsou obzvláště oblíbené u dětí. Ty vyrobíte tak, že svaříte 120 g medu a 100 g třtinového cukru se 2 lžícemi silného lipového čaje a šťávou z poloviny citronu. Směs během vaření kontrolujte a zkoušejte, jestli už netuhne. To zjistíte tak, že trochu odkápnete na talířek a jakmile kapka po zchladnutí ztuhne, máte potřebnou konzistenci. Tu pak vylijte na mokré prkénko, rozkrájejte na kostičky a nechte ztuhnout.

Výtečné je i lipové víno. To je na suroviny pravda trochu náročnější, ale měli byste je sehnat v každé vybavenější drogerii. Tou speciální surovinou jsou vinné kvasinky. Na 2 litry vína tedy budete potřebovat 3 velké hrsti lipového květu, kilo cukru, 4 litry vody, jeden (nejlépe bio) citron na kolečka a vinné kvasinky. Lipový květ spařte vodou svařenou s cukrem a přidejte nakrájený citron i s kůrou. Nechte vychladnout a poté přidejte vinné kvasinky, přikryjte gázou nebo plátýnkem a nechte týden kvasit. Z lipových květů můžete vyrobit i hlavní jídlo, předkrm nebo zákusek. Záleží jen na vaší fantazii a způsobu přípravy. Květy lípy se totiž dají úplně stejně jako květy bezu namáčet v těstíčku a smažit. Je to velká specialita – kosmatice. Hotové obalené a osmažené květy můžete podávat třeba s bramborovou kaší, jíst je jen tak samotné s bylinkovým dipem nebo je podávat na sladko se šlehačkou a ovocem.

Mezi jeden ze zapomenutých a méně častých receptů patří i ten na čokoládu z lipových plodů a květů. Nezralé plody lípy totiž obsahují velké množství éterických olejů a je velice zajímavé, že svou chutí připomínají právě čokoládu. Toho se v minulosti snažila jedna firma využít a začít tak vyrábět tuto pochoutku mnohem levněji. Bohužel se zjistilo, že lipová čokoláda se rychle kazí a musí se proto jíst čerstvá. Vy však můžete zaexperimentovat a tuto neobvyklou čokoládu připravit třeba své rodině a nechat je hádat, z čeho je. Budete potřebovat půl kila nezralých lipových plodů, 40 g sušených lipových květů a trochu hroznového oleje na spojení. Lipové květy rozemelte na prášek, plody pak utlučte v hmoždíři, přidejte hroznový olej v takovém množství, aby ze směsi vznikla pasta s chutí čokolády. Ta pak vydrží několik dní v lednici. Můžete ji jíst jen tak nebo mazat třeba na pečivo jako sladkou pomazánku.

Lípa pro krásu

Lípa má samozřejmě i mnohé zkrášlující účinky. Éterické oleje a výtažky z květů, plodů i listů se přidávají do kosmetických přípravků nejen pro krásnou vůni. Lípa má velmi silné regenerační účinky, je totiž hodně bohatá hlavně na obsah vitaminu E. Dále lípa obsahuje léčivý sliz, který pokožku zklidňuje, posiluje stěny krevních kapilár a má protizánětlivý a zklidňující účinek. Regenerační účinek lípy je dokonce tak silný, že působí i na modřiny, pohmožděniny či drobné popáleniny. V těchto případech se používají spařené lipové listy, které se přikládají na postižené místo.

Lipový květ, jak sušený, tak čerstvý, je skvělý i do koupele. Takto voňavá, lipová koupel má skvělé relaxační a antistresové účinky. Je mimořádně vhodná i pro velmi malé a trochu divočejší děti, které mají problémy s usínáním nebo i pro dospělé nespavce. Lipové květy navíc dodají pokožce krásný zlatavý nádech. Odvar z lípy můžete použít i na masáž hlavy. Pokožku hlavy totiž účinně prokrví, zlepší tak dopravu výživných látek k vlasovým kořínkům a urychlí tak i růst samotných vlasů. Po masáži odvar ani nemusíte umývat. Vlasy budou jemné a navíc krásně provoněné po lípě.

Z lipového odvaru lze připravit i ústní vodu. Pro lepší účinek je vhodné připravit odvar z lipových květů a mátových listů. Lípa a máta spolu skvěle působí a jejich kombinace vytváří opravdu zajímavou, sladce osvěžující chuť. Tato domácí ústní voda působí antisepticky, protizánětlivě a navíc skvěle osvěžuje dech.