Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Má rozmarýna vůbec nějaké rozmary?

Má rozmarýna vůbec nějaké rozmary? zdroj: shutterstock.com

Spíš bych řekla, že naopak - léčí rozmary a neduhy naše :-) Další rostlinou nebo bylinou, chcete-li, kterou vám chci v našem on-line miniherbáři představit, je nádherná povzbuzující a voňavá rozmarýna. Jiný název této všestranně používané bylinky je rozmarýn lékařský s latinským názvem Rosmarinus Officinalis. A co vlastně v překladu znamená Rosmarinus? Mořskou rosu (ros - rosa, marinus - mořský).

Tento voňavý léčivý poklad sem přišel právě od moře. Přesněji: rozmarýna se k nám dostala ze Středomoří, kde rostla v podstatě planě. Pěstuje se v USA, Anglii, Mexiku, najdete ji i v celé střední a východní Evropě. Vzhledem k tomu, že má svůj původ u moře, má ráda slunce, teplo a sucho. Prostě jí nevyhovují tuhé zimy. Nejlépe je jí na zahradě, kde na ní svítí spousta sluníčka. To pak za odměnu s oblibou uvolňuje svoje nezaměnitelné aroma. Pokud však zahradu nemáte, můžete si ji zasadit do truhlíku nebo květináče a dopřát jí slunné místo na balkóně či v bytě. V chladnějším období je lepší ji schovat za okno, nebo někam, kde se nebude třást zimou.

Přejít na sekci článku:

Voňavá rozmarýna jako léčivka i koření

Voňavá rozmarýna jako léčivka i koření zdroj: shutterstock.com

Rozmarýna je opět z čeledi hluchavkovitých, stejně jako mateřídouška. Jedná se o stálezelenou léčivou rostlinu, která tvoří keře vysoké až dva metry. Rozmarýna kvete pozdě na jaře a zkraje léta. Okouzluje nás svými drobnými bílými až fialově nachovými kvítky a pronikavě silnou vůní.

Rozmarýna je využívána po staletí jako léčivka i jako koření. Přidává se například do provensálské směsi pro svou pronikavou a podmanivou vůni. Jako koření se používají buď čerstvé nebo sušené lístky či celé snítky. Sušené lístky voní po kafru a mají nahořklou, kořenitou chuť. Hojně se přidává do jídel v americké, mexické či anglické kuchyni. V Řecku se z ní připravuje už od dob dávných víno, které pomáhá při srdeční slabosti. Rozmarýna se může přidávat do zeleninových jídel, salátů či polévek, nebo se s ní dochucují oleje a octy. Rovněž se využívá při výrobě likérů. Květy rozmarýny lze dokonce kandovat. Pokud se cítíte unavení, slabí a vyčerpaní, můžete si po dobu několika měsíců připravovat rozmarýnový čaj nebo užívat tinkturu, a to nejlépe před jídlem.

Ve Francii dříve visely snítky rozmarýny v nemocnicích, zejména v pokojích, kde pobývali pacienti se záněty a též se jí vykuřovalo. Vykuřovadla z rozmarýny mají silné antiseptické a čistící účinky. Upozorňuji na to, že rozmarýna není vhodná pro těhotné a kojící ženy a při vysokém krevním tlaku. Při užívání je zapotřebí být opatrný, aby nedošlo k předávkování! Ve vyšších koncentracích může být tento poklad dokonce jedovatý.