Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Oslabení štítné žlázy? Jezte řasu Kelp

Oslabení štítné žlázy? Jezte řasu Kelp Pro činnost štítné žlázy je nezbytný rostlinný jód v organické vazbě.
Redakce BIOOO.CZ
4,3 5
15

Kelp zdroj: shutterstock.com

Kelp je hnědá mořská řasa, má protivirové a protibakteriální účinky, ovšem nejvíce je ceněna pro vysoký obsah přírodního (myšleno rostlinného - v organické vazbě - pro člověka snadno vstřebatelného) jódu. K tomu, abychom pochopili důležitost rostlinného jódu, je potřeba definovat, proč jsou jiné zdroje (syntetické formy vyráběné pomocí chemických procesů) pro člověka škodlivé a k čemu je nám jód prospěšný. I když to už víme myslím všichni, jde nám o krk, čili o naši štítnou žlázu.

Přejít na sekci článku:

Co je to štítná žláza?

Co je štítná žláza zdroj: shutterstock.com

Nejdříve základní informace z lexikonu zdraví, tedy takové, které si pamatuje každý správně informovaný student. Štítná žláza je co do velikosti největší žláza s vnitřní sekrecí, kterou je možno vyšetřit podhmatem, je umístěna pod hrtanem (larynx). Štítná žláza produkuje thyroid hormony (pokyn pro výrobu hormonů dávají řídící orgány v mozku: hypotalamus, hypofýza): prohormon trijodthyronin, ze kterého následně vzniká hormon thyroxin. Thyroid hormony ovlivňují metabolismus, zejména rychlost látkové výměny, růst a vývoj jedince. Dalším důležitým hormonem, který produkuje štítná žláza je kalcitonin, který ovlivňuje metabolizaci (Ca - calcium) vápníku tak, že snižuje koncentraci vápníku v krvi a přesouvá jej do kostí.

Možné poškození štítné žlázy

V případě poškození štítné žlázy hned nemusíme mluvit o nemoci, záleží vždy na rozsahu poškození. Štítná žláza může být poškozena radioaktivním zářením (ačkoliv se o tom raději příliš nemluví, radioaktivitou je po výbuchu ukrajinského Černobylu /26. 4. 1986/ zamořeno celé území Evropy, pro příklad: radioizotop Cesium-137 má poločas rozpadu 30 let, to znamená, že po třiceti letech od havárie je aktivních ještě 50 %, zcela na nás nebude mít vliv až v roce 2046!), těžkými kovy, chemikáliemi a mykotoxiny. Štítná žláza je těžce oslabená právě nedostatkem jódu v organismu, jelikož jej nutně potřebuje pro svou činnost.