Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co nám říkají naše chutě

Co nám říkají naše chutě Naše chutě na sladké, slané nebo jiné nezdravé potraviny mohou maskovat nedostatek důležitých živin.
Viktorie Kalinová
5,0 5
6

Co nám říkají naše chutě zdroj: shutterstock.com

Znáte to. Najednou vás přepadne strašlivá chuť na něco, na co jste ještě před pár hodinami neměli ani pomyšlení. A najednou byste vraždili. Hloupé je, že málokdy je objektem takových choutek něco jako mrkev, neslazená obilná káva nebo rýžový chlebíček. Namísto toho se nám v hlavě honí obrázky čokoládových fontán, hromad hranolků a chipsů, hektolitry kávy a nablýskané sklenky vína.

Co se to najednou našemu tělo stalo, přestože normálně je náš jídelníček přímo vzorový? A máme ho tedy poslechnout, protože tělo přece ví nejlépe, co potřebuje? V tomto případě možná raději ne. Nebo jinak - poslechnout, ale nabídnout vhodnější variantu. Protože to, co ve skutečnosti chceme, není konkrétně to, na co nás přepadla chuť, ale na nějakou složku, kterou daná potravina obsahuje. Pokud se nám to podaří rozluštit, můžeme tělu nabídnout adekvátní variantu v přijatelnější podobě.

Čím tedy potenciální pochybení v našem jídelníčku nahradit?

  • Toužíte po sladkostech

Vašemu tělu může scházet síra nebo tryptofan. Místo pytlíku bonbonů nebo paklíku lízátek si dejte brokolici, fazole, brusinky nebo hrozny.

  • Království za chleba (nebo jiné pečivo)

Obzvlášť nepříjemné, snažíte-li se vypustit z jídelníčku lepek. Nicméně vaše tělo nejspíš neprahne po lepku, ale po dusíku. Ten si můžeme doplnit konzumací luštěnin jako je čočka, fazole nebo hrášek. Pokud vám luštěniny nejedou (což by ale byla chyba!), můžete zkusit žampiony, oves nebo špenát.

  • Umřeli byste pro balíček chipsů (tyčinek, preclíků nebo jiných slaných dobrůtek)

Navíc chips si asi nedáte jeden, že… Občas to nezachrání ani jeden pytlík. Takže bude lepší zjistit, co se za tím skrývá. Většinou se to zvládnout pomocí rajčat, celeru, oliv, zeleného salátu nebo mořských řas.

  • Bublinkové nápoje

Tak když si dáte jen perlivou vodu… Nicméně ani to není úplně nejzdravější varianta. Vaše tělo bude spíš potřebovat vápník, který najdete třeba ve špenátu, okře, brokolici nebo sezamu.

  • Alkohol? Alkohol!

Opravdu? Alkohol opravdu není něco, co by vaše tělo nutně potřebovalo. Možná hlava… :-) Nicméně je společensky i zdravotně tak nějak vhodnější ho napřed zkusit nahradit. Tělo možná potřebuje proteiny, vápník nebo hořčík. Ty se skrývají v kapustě, brokolici, ovsu nebo banánech.

  • Černá káva

Asi nejzdravější varianta nezřízených chutí, pokud si dáte kvalitní mletou kávu a ne příliš často. Nicméně si tímto může tělo říkat také o fosforečnany nebo železo. Zkuste ořechy, višně a cibuli.