Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si poradit s jarní únavou

Jak si poradit s jarní únavou Jaro je tu spolu s ním, jako každý rok, přichází i jarní únava.
Jana Konečná
5,0 5
2

Jak si poradit s jarní únavou zdroj: shutterstock.com

Jaro už je konečně tady a spolu s ním, jako tradičně každý rok, přichází i jarní únava. Co ji vlastně způsobuje? Proč se na začátku období, kdy v přírodě všechno ožívá a začíná růst, nemůžeme ráno pomalu ani vyhrabat z postele? Je to přirozené, naše těla jsou po zimě akorát oslabená. Může za to omezený přísun čerstvého ovoce a zeleniny, málo slunce a denního světla vůbec a také nedostatek pohybu, protože přes zimu se většina z nás pohodlně uloží k „zimnímu spánku“. Také tukové polštářky, kterými se naše tělo na zimu obalilo, nás v aktivitě mohou brzdit.

Přejít na sekci článku:

Detox

Detox zdroj: shutterstock.com

Jako první je třeba tělo pořádně očistit. Dlouhodobou tradici detoxu můžeme vysledovat třeba u křesťanů i v tradičním čtyřicetidenním půstu, který začíná popeleční středou a končí před Velikonocemi. Nemusíte však své tělo trápit čtyřicet dní hlady. Stačí nákup potravin trochu odlehčit a přeorientovat ze zimních potravin na ty jarní. Na příklad všude už raší první jarní byliny, které příroda namíchala přímo na míru tomu, co naše tělo po zimě potřebuje. Tyto divoce rostoucí superpotraviny mají celou škálu účinků – čistí krev, posilují vnitřní orgány, posilují imunitu a také dokáží přímo nastartovat energii a zahnat jarní únavu na ústup.

Můžete se vydat na sběr mladých kopřiv a uvařit si z nich čaj, polévku nebo je přidat do ovocného smoothie. Vynikající co do chuti, tak do účinků je také medvědí česnek. Ten je na jarní očistu jako dělaný. Ostatně k tomu samému jej po zimním spánku používají i medvědi, po kterých získal své druhové jméno. Vy si z něj můžete vyrobit pesto, nebo jej jen tak nakrájet a posypat si s ním chléb nebo ozdobit polévku. Pokud nemáte možnost vyrazit na sběr čerstvých bylin, můžete si superpotraviny na podporu jarní detoxikace koupit. Skvělými očistnými účinky disponuje například spirulina, chlorela, mladý ječmen nebo březová šťáva.

S detoxem také samozřejmě úzce souvisí i náš jídelníček. Kdybychom si totiž naordinovali striktní očistnou kúru a hned po jejím skončení sklouzli ke špatným stravovacím návykům, moc dlouhodobý efekt by to nemělo. Jarní období přímo vybízí ke zvýšené konzumaci listové zeleniny. Saláty jsou totiž plné zeleného barviva chlorofylu, který se aktivně podílí na tvorbě krve, zkvalitňuje její okysličení a v konečném důsledku i zkvalitňuje regeneraci celého organismu, urychluje metabolismus, energizuje a v neposlední řadě i přispívá k přirozeným očistným procesům těla.