Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na co se soustředit v období podzimu?

Přejít na sekci článku:

Podzim podle našich předků a dnes

Podzim podle našich předků a dnes zdroj: shutterstock.com

Ještě jsem se chtěla zmínit o tom, že v listopadu bychom měli být opatrní na plíce. Každopádně můžeme držet pro očistu vnitřních orgánů krátké půsty a dobře se stravovat. Vhodné je využívání zahřívacích potravin, ale o tom snad jindy.

Máme za sebou Dušičky, tedy čas zklidnění a pomalé přípravy na zimu. Období konce října nazývali naši keltští předkové Samhain. Tento svátek se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři se tak nazývaly první tři týdny v listopadu. Samhain byl hranicí mezi létem a zimou. Pro Kelty byl dokonce začátkem nového roku, tedy dobou, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Samhainem začíná vláda tmy. Tradice Samhainu právě dnes ožívají v podobě Svátku Všech svatých, Halloweenu. Také staří Slované samozřejmě uctívali své předky. Stejně jako Keltové dávali obětiny. Předkové jim za to žehnali a ochraňovali je. I dnes se lidé v době Dušiček vracejí na místa svého dětství, případně svých předků a oslavují je.

Když už tu máme ten chladivý podzim, zkusme si ho zpříjemnit například rozsvěcením svíček v našich domovech. Pro zlepšení dýchání a provonění prostoru lze použít aromalampy s pár kapkami éterických olejů, které zahřejí, léčí a zklidňují. Rovněž osvěžovače vzduchu v podobě sprejů nebo vykuřovadla nám nejen pomohou vyčistit prostor, ale i navodit příjemnou domácí pohodu a podpoří náš odpočinek. Také si v době odpočinku můžete dát koupel, do níž si přidáte pár kapek voňavého olejíčku. Anebo při sprchování použít sprchové oleje či po něm ošetřit pokožku za studena lisovanými panenskými oleji.