Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na co se soustředit v období podzimu?

Přejít na sekci článku:

Zahřívání a léčba nachlazení

Zahřívání a léčba nachlazení zdroj: shutterstock.com

V tomto období, kdy začíná vlhko a chlad, bychom se měli lépe oblékat a dávat si tak pozor na nachlazení. Preventivně je určitě dobré se otužovat, ale nebrat to moc zhurta! Pokud jste to doteď nedělali, začněte pokud možno pomalu a postupně. Třeba tak, že si po teplé sprše budete dávat chladnější. A tu pak budete postupně ochlazovat až na studenou. Opatrní by však měli být jedinci, kteří mají potíže se srdcem. Jednak by si vůbec neměli dávat například horké koupele a též by neměli absolvovat rychlé střídání horké a studené sprchy. Pokud už cítíte, že na vás "něco leze" a začíná se hlásit akutní stav, bylo by nejlepší hned ulehnout a odpočívat. Občas vyvětrat místnost, ale jinak být v teple. Doporučuji pít bylinkové čaje, jíst především zeleninu a ovoce. Výbornými pomocníky při léčbě jsou černý bez, lipový květ, šalvěj či jitrocel. Ze zeleniny pak cibule a česnek. O česneku se říká, že je vynikajícím přírodním antibiotikem. I proto by se neměl "brát" stále, aby potom zabíral, kdy má.

Dalším přírodním zázrakem při nachlazení je zázvor. Jeho oddenky obsahují spoustu důležitých látek, např. gingerol, který může za typickou pikantní chuť a svým chemickým složením se podobá kapsaicinu, jenž najdete v pálivých chilli papričkách. Během tepelné úpravy se gingerol mění v zingeron, který je hojně využíván v potravinářství či při výrobě parfémů. V zázvoru je dále obsažen zingiberen či bisabolen. Obsahuje esenciální oleje a spoustu vitaminů, například vitamin A, B1, B2, C a E. Mezi minerály, které jsou v zázvoru, patří sodík, hořčík, fosfor, draslík, železo a vápník.

Pokud cítíte už takové to škrábání v krku nebo v nose, je fajn nasadit echinaceovou kúru. Pořiďte si tinkturu z třapatky nachové a první den si kapejte do čtvrt skleničky s vodou asi 7 kapek každou hodinu. Druhý den můžete interval prodloužit - a kapat si stejné množství po třech hodinách a třetí den po pěti. Další dny už zahajte klasické dávkování, což je cca 15 - 20 kapek do čtvrt skleničky vody, a to 3x denně. Pokud vás dráždí alkohol, který tinktury obsahují, nebo ji chcete použít pro děti, řeďte ji teplou vodou. Alkohol tak vytěká. Jestliže už se nachlazení rozjelo, je výhodnější začít brát lichořeřišnici. Nejlépe stejným způsobem, jaký jsem uvedla v případě echinacey.

V podstatě nenahraditelným přírodním antibiotikem je kurkuma. Říká se jí také indický šafrán a je to koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Obsahuje asi 5 % éterického oleje. Hlavními složkami jsou sabinen, felandren a kurkumin - žluté barvivo. Kurkuma je výborným antioxidantem a má silné protizánětlivé účinky. O kurkumě se říká, že je to další přírodní všelék. Na základě studií byly prokázány její účinky v případě onemocnění rakovinou, ale působí také při šedém zákalu a na záněty kloubů. Má blahodárný vliv na onemocnění plic a jater, na kardiovaskulární či imunitní systém, pomáhá při artritidě.

Související produkt
Echinaceový extrakt - tinktura 50 ml
ESI / 164 Kč
Echinaceový extrakt je výborný k podpoře přirozené obranyschopnosti organismu a je vhodným doplňkem pro optimální činnost dýchacího systému a močových cest.  
Detail produktu