Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinné složky v kosmetice: Kosmetická alchymie

Rostlinné složky v kosmetice: Kosmetická alchymie Rostlinné látky mohou být v produktu přítomny v různých podobách a podle toho vybíráme použití.
Renata Ježková
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Éterické oleje v kosmetice

Esenciální oleje zdroj: shutterstock.com

Éterické neboli esenciální oleje jsou obrovskou skupinou velmi účinných látek a bez nich by přírodní kosmetika nikdy nebyla, čím je. Ale začněme tím, s čím má éterické oleje asociované většina lidí, a to je vůně. Čich je sice poměrně podceňovaným smyslem, ale každý podvědomě cítí, že vůně je důležitá. A éterické oleje dodávají vůni ještě úplně jiný rozměr. Na rozdíl od vůní umělých, které skutečně jen voní (pokud náhodou ještě neškodí), má přírodní vůně ještě nezanedbatelný vliv na psychiku a každý produkt, který je ovoněný skutečně kvalitními oleji, je tak zároveň produktem aromaterapeutickým. Samotný krém nebo sprchový gel nám toho samozřejmě mnoho nevyléčí, ale pokud vhodně zkombinujeme různé přípravky, tak efekt zaznamenáme a ani se nemusíme nijak extra snažit.

Kromě vůně ale éterické oleje disponují naprosto unikátními účinky na naše fyzické zdraví. Nejedná se totiž v pravém smyslu o oleje, ale o velmi komplexní a složité chemické látky, které můžeme směle přirovnat k velmi účinným lékům. A jelikož je naše kůže schopná tyto látky vstřebávat, tak i v případě kosmetického použití se nám dostávají přímo do krve. Jak velký léčebný efekt budou mít záleží pak na kvalitě použitého oleje a jeho koncentraci, ideální je samozřejmě aromaterapeutický masážní olej, který prospěje jak pokožce, tak dalším orgánům podle toho, co za éterický olej jsme použili. V běžných produktech denní potřeby pak působí spíše na stav pleti, kdy krémy využívají schopnosti regenerovat tkáně, ničit bakterie a plísně, urychlovat hojení nebo posílit obranyschopnost.

Musíme mít ale stále na mysli, že éterické oleje jsou velmi silné a velmi koncentrované látky s opravdu výraznými účinky a jako s takovými je s nimi potřeba zacházet. Jsou mezi nimi samozřejmě i oleje velmi jemné, které vynikají spíše regenerací a zklidněním, než nějakou ničivou silou, ale ani s takovými to není potřeba přehánět, navíc většinou patří k těm vzácnějším. Takže péči s éterickými oleji hledáme v případě, že jsme si opravdu jisti, že nám daná rostlina prospívá a pokud zkoušíme něco nového, tak zlehka a postupně. Zrovna tak je v případě éterických olejů nutné sledovat doporučení výrobců, protože některé nemusí být vhodné pro těhotné nebo pro malé děti. Při výběru je také potřeba myslet na naše individuální konstituční nastavení a to i případě, že vybíráme třeba pouze sprchový gel nebo krém. Například velmi populární levandule, která má jinak skvělé účinky jak na pleť tak na psychiku, snižuje krevní tlak, takže osobám s tlakem už tak nízkým může být buď nepříjemná nebo se po jejím použití nemusejí cítit dobře, ačkoliv se jim vůně líbí. Nicméně není třeba házet hned flintu do žita, skupina éterických olejů je tak rozsáhlá, že většinou najdete náhradu s prakticky totožnými vlastnostmi, která pro vás bude vhodnější. V případě levandule to je například rozmarýn, který má vlastnosti skoro stejné až na jednu - krevní tlak naopak zvyšuje.

BIOOO Tip - Z tohoto důvodu jsou v našem rozdělení ingrediencí éterické oleje zařazeny mezi Potenciální alergeny. Přestože se jedná o vynikající pomocníky v boji proti mnoha problémům, v případě citlivé nebo alergické pleti je třeba postupovat opatrně a složení si kontrolovat. V našem barevném rozlišení jsou označeny šedou barvou, takže je nikdy nepřehlédnete a můžete sami zvážit, jestli je ten který olej pro Vás vhodný.