Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vít Syrový: Jak vybírat skutečně přírodní kosmetiku

Vít Syrový: Jak vybírat skutečně přírodní kosmetiku Mnozí oprávněně očekávají, že certifikovaná přírodní kosmetika by měla obsahovat jen přírodní ingredience, tzn. pouze takové sloučeniny, jež se vyskytují v přírodě. Některé certifikace ovšem povolují i jiné látky - třeba takové, jejichž výchozí suroviny sice pocházejí z přírodních zdrojů, ale pak se nějak chemicky upravují; tím z nich ovšem leckdy vzniknou jiné sloučeniny, jež se v přírodě nevyskytují.
Vít Syrový
4,5 5
50

Vít Syrový zdroj: BIOOO.CZ

Mnozí oprávněně očekávají, že certifikovaná přírodní kosmetika by měla obsahovat jen přírodní ingredience, tzn. pouze takové sloučeniny, jež se vyskytují v přírodě. Některé certifikace ovšem povolují i jiné látky - třeba takové, jejichž výchozí suroviny sice pocházejí z přírodních zdrojů, ale pak se nějak chemicky upravují; tím z nich ovšem leckdy vzniknou jiné sloučeniny, jež se v přírodě nevyskytují. Některé standardy dokonce připouštějí určitý podíl zcela umělých sloučenin. Pod pojmy přírodní kosmetika, organická či biokosmetika, se tedy ukrývá více rozdílných kategorií.

V EU i jinde můžete nalézt různé certifikační systémy, jejichž hlavním úkolem je viditelně odlišit kvalitnější přírodní kosmetiku od převážně chemické pseudo - přírodní kosmetiky. Pojem přírodní kosmetika totiž není všeobecně zákonem chráněn. V praxi to znamená, že si každá země, asociace či dokonce jednotlivý výrobce může definovat pojem „přírodní kosmetika“ dle vlastních kritérií, anebo si dokonce vytvořit vlastní certifikaci. Nejednotná je rovněž specifikace pojmu bio kosmetika.

Zatímco značení biopotravin podléhá legislativě Evropské unie, užívání pojmu bio v kosmetickém průmyslu není prozatím evropskými zákony všeobecně vymezeno. Označení organická nebo bio kosmetika se většinou chápe tak, že její složky by měly v maximální možné míře pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství. V přístupu a posuzování oprávněnosti užívání pojmu bio jsou značné rozdíly mezi kosmetickými prostředky a potravinami. Oblast kosmetiky je totiž o mnoho složitější, než potravinářství; proto bychom neměli očekávat, že každá „bio kosmetika“ bude obsahovat ze 100 % jen bio ingredience.

Chcete-li si koupit bio olej, stačí zkontrolovat jeho označení a certifikaci ekologického zemědělství. Také lze sehnat bio med; pokud ho v určitém poměru smícháte třeba s bio sezamovým olejem, připravíte si 100% bio pleťovou masku. U většiny z průmyslově vyráběných druhů bio kosmetiky však výrobci nevystačí jen s několika málo surovinami, ale k docílení určitých účinků jich potřebují mnohem více. Některé z nich přitom ani nejsou k dispozici v bio kvalitě – mezi ně patří např. voda a různé byliny z volného sběru. Těžko lze též očekávat, že všechny tenzidy, užívané v mycích prostředcích, budou zcela přírodní.

Jaký podíl přírodních ingrediencí zaručují různé certifikace

Pokud se chcete řádně orientovat v kosmetice, měli byste se seznámit s jednotlivými certifikáty a mít pokud možno co nejpřesnější informace o tom, které z nich zaručují skutečně lepší kvalitu, nepřítomnost chemických látek apod. Podívejme se proto na nejznámější mezinárodně uznávané evropské certifikáty a jejich vzájemné porovnání. Zaměříme se zde hlavně na obsahy nepřirozených látek a podíly bio ingrediencí.

Výrobky s certifikátem BDIH smějí kromě přirozených ingrediencí obsahovat některé konzervanty (mělo by jít o přírodně identické látky) a jako barviva minerály či anorganické pigmenty (jež mohou být získávány i chemickou syntézou). U tukových součástí je předepsáno min. 50 % neupravovaných rostlinných olejů a max. 10 % hydrogenovaných či esterifikovaných tuků. Známka BDIH nezaručuje, že se jedná o bio produkt – na přítomnost bio ingrediencí většinou upozorňuje jiné logo; skutečný podíl bio ingrediencí nebývá u takto značených výrobků leckdy procentuálně deklarován.

Výrobky s certifikátem ECOCERT musí obsahovat 5-10 % látek, jež pocházejí skutečně z přírody a maximálně 5 % umělých syntetických sloučenin, jako jsou konzervanty a ingredience, jejichž určité součásti pocházející z ropy. Také jsou zde povoleny anorganické pigmenty (viz výše uváděné) a minerály. Tato certifikace výrobci předepisuje, že produkt musí obsahovat 95 % přírodních látek, popř. látek na přírodním základu – tzn. může jít o chemicky pozměněné přírodní suroviny! Standard ECOCERT předepisuje u EKO-KOSMETIK min. 5 % a u BIO-KOSMETIK 10 % bio ingrediencí. Procentuální podíl složek z ekologického zemědělství by měl být uváděn na obalu.

Ochranná známka NATRUE též povoluje některé konzervační látky (největší počet z běžných certifikací) a barviva (anorganické pigmenty). U jednotlivých druhů kosmetiky předepisuje minimální množství látek, jež skutečně pocházejí z přírody - třeba u bio krémů je to 20-30 % a specifikuje též % bio ingrediencí. U jednotlivých skupin produktů jsou též stanoveny maximální možné přídavky látek s podobnou strukturou, jakou mají přírodní sloučeniny (patří k nim např. estery a emulgátory).

Standard SOIL ASSOCIATION povoluje rovněž některé konzervanty (např. i rizikový fenoxyetanol) a též ingredience, jejichž určité součásti pocházející z ropy. Nejsou zde ovšem povolena anorganická barviva. Tato certifikace výrobci předepisuje, že přírodní kosmetika musí obsahovat 95 % přírodních ingrediencí a minimálně sedmdesátiprocentní podíl složek ekologického původu; i zde je konkrétní procento na každém výrobku ještě zvláště uvedeno. Pro výrobky označené „ORGANIC“ a logem je pak závazné minimum 95 % složek ekologického původu.

Výrobky s certifikátem COSMOS mohou obsahovat obdobné syntetické sloučeniny (tzn. konzervanty a barviva), jako u standardů BDIH, NATRUE ad. V příštích létech se očekává, že by se i ostatní výše uváděné certifikační systémy měly vyrovnávat standardu COSMOS, který by měl být nadnárodní. U produktů takto označených COSMOS ORGANIC musí být 95 % u užitých surovin bio původu a minimálně 20 % z celkové váhy produktu má být bio (včetně vody).

Dá se nalézt 100% přírodní BIO kosmetika?

Jak je zjevné ze specifikací rozebíraných certifikací, můžeme i v takto označené kosmetice nalézt určitý podíl syntetických, tzn. chemicky získávaných sloučenin. Aby ten, kdo chce užívat čistě přírodní bio kosmetiku, po přečtení výše uváděného nezmalomyslněl, uveďme si zde ještě další certifikaci, jež má mnohem přísnější požadavky. Užívají ji hlavně výrobci, kteří též pochopili význam energetických aspektů; proto byliny nejen správně pěstují a sklízejí, ale berou přitom v úvahu i postavení hvězd a další okolní vlivy.

Mezi nejpřísnější patří certifikace DEMETER, která je udělována značkám, jež splňují zvláštní kritéria. Nejenže musí obsahovat 100 % přírodních surovin, jež pocházejí z ekologického zemědělství, ale mimo to mají splňovat i zásady tzv. biodynamického zemědělství. To představuje alternativní způsob hospodaření, kdy se každá plodina či rostlina mimo jiné sklízí v době jejich přirozeného vegetačního období, neboť tehdy obsahuje nejvíce bioaktivních látek. Důležitý je i denní čas sklizně. Některé rostliny se proto sklízí třeba před východem slunce, jiné v poledne a další naopak večer. To má vliv i na množství v nich obsažených účinných látek. Třeba květy třezalky, které se natrhají brzo ráno, pozdě večer, anebo v noci, obsahují více vonných esencí.

Mezi produkty, jež mají certifikaci DEMETER, patří i kosmetika značky Martina Gebhardt. Tato 100% přírodní bio kosmetika zaručuje nejvyšší míru kvality a účinnosti. Jelikož v ní užité ingredience pocházejí výhradně z biodynamického zemědělství, které respektuje biorytmy přírody, podporují tyto složky i přirozené biorytmy těla a pokožky. Užívané suroviny jsou též šetrně zpracovány, a proto mají ingredience v konečném výrobku zůstat živé a aktivní.

Základ kosmetických produktů značky Martina Gebhardt tvoří kvalitní rostlinné oleje (jojobový, mandlový a olivový), jež kromě dalších pozitivních účinků podporují elasticitu a jemnost pokožky. K těmto rostlinným olejům se přidávají vybrané rostlinné extrakty, které pěstí pleť a pomáhají obnovit její přirozené regenerační procesy. Neposledními důležitými ingrediencemi jsou také zlato a stříbro – tyto složky mají mimo jiné i silný ochranný a očistný účinek. Takže kdo si chce dopřát po všech stránkách kvalitní čistě přírodní bio kosmetiku, může vyzkoušet i tuto značku.