Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: včelí produkty

Živočišné látky v kosmetice: včelí produkty Včely bychom měli chránit, protože bez jejich opylovací činnosti by nám nic nevyrostlo.
Jana Konečná
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Včelí vosk

Včelí vosk zdroj: shutterstock.com

Včelí vosk je základní stavební jednotkou ve včelím obydlí. Včely z něj zpracovávají buňky ve tvaru dokonalých šestiúhelníků a ty pak vrství vedle sebe, až vytvoří celistvou plástev. Jednotlivé buňky mohou sloužit jako komůrky pro uskladnění medu a pylu, jako „dětské pokojíčky“ pro vývoj nových včel, ale také jako tepelná izolace, která chrání včelí úl před vnějším chladem. V kosmetice se včelí vosk můžeme nejčastěji najít v balzámech na rty, pleťových krémech, ale i lacích na nehty. Do těchto přípravků se nepřidává ani tak kvůli léčivým účinkům, ale spíš kvůli konzistenci. Zvyšuje přilnavost kosmetických produktů na kůži, upravuje jejich hustotu a zjemňuje konzistenci.

V kosmetickém INCI jej můžete najít pod latinskými názvy Cera Alba (pokud se jedná o vosk vybělený) nebo Cera Flava (pokud je vosk ve své přírodní podobě – žlutý). Pokud byste se včelímu vosku rádi vyhnuli i v potravinách, tak se v nich skrývá pod zkratkou E901. Včelí vosk lze velmi lehce nahradit. Existuje poměrně velké množství přírodních rostlinných vosků, které mají stejné konzistenční účinky jako ten včelí. Pro kosmetické účely je nejvhodnější karnaubský vosk, který se získává z listů palem, candelilový vosk nebo takzvaný japonský vosk, který se vyrábí z japonského druhu rostliny ptačí zob.