Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vánoční úklid rychle a efektivně

zdroj: Shutterstock

Přečtěte si praktické tipy, jak zvládnout uklízení v předvánočním čase na jedničku. Těchto 5 triků vám ušetří čas i nervy.

5 praktických tipů, jak zvládnout vánoční úklid, a přitom se nesedřít z kůže

Když se řekne vánoční úklid, mnohým z vás automaticky vytanou vrásky na čele. Nebojte se. Letos to bude hračka. Máme pro vás tipy, se kterými smýčení bude rychlejší a efektivnější. Váš domov bude zářit čistotou dřív, než se nadějete.  

Dělejte si přestávky

Kdo říká, že vánoční úklid musíte stihnout za jeden víkend? Pokud máte na svém úklidovém listu pěknou řádku úkolů, strategicky si je rozplánujte. Jeden den umyjete okna, další den utřete prach, nakonec vytřete podlahy. I když se to nezdá, uklízení je fyzicky náročná aktivita, která vás může vyčerpat dřív, než si myslíte. Když si naordinujete pravidelné přestávky, nebudete z úklidu tak unavení. A malé odměny za každý den také neuškodí.

Vytvořte si úklidový plán 

Čím začít? Není divu, že se cítíte zahlcení ještě před samotným úklidem. Jedna z věcí, která vám může pomoci, je to-do list s jednotlivými úkoly. Seřadit si je můžete podle priorit, pokojů nebo náročnosti úklidu

Příklad úklidu v obýváku:

  • Utřít prach
  • Umýt okna a parapety
  • Vyleštit sklo u skříněk
  • Vysát koberce
  • Vyprat záclony

Vezměte to ze shora 

Až se pustíte do úklidu, postupujte strategicky. Výše jsme zmiňovali horizontální plán úklidu, za zmínku stojí také vertikální plán. Začněte ze shora – tedy prachem a okny. Je totiž potřeba počítat s tím, že během uklízení se nečistoty z povrchů dostanou na zem. Vysávání a vytírání podlahy proto vždy nechte na konec

Vsaďte na úklidové vychytávky 

Uklízejte chytře. Existuje celá řada způsobů, jak si ušetřit pot a slzy – a jedním z nich jsou tyto vychytávky. 

  • Jak na zářivá okna: Místo toho, abyste okna šudlali hadříkem, vyzkoušejte stěrku na okna. Stěrka kapky saponátu a vody rovnou odsaje, takže se vyhnete sušení a leštění skel.
  • Jak se zbavit nečistot: Hledáte efektivní a šetrný prostředek, který vás zbaví mastnoty, skvrn i plísní? Vsaďte na citron. Do rozprašovače nalijte roztok ze 2 lžiček citronové šťávy a 0,5 l vody. 
  • Jak odstranit zvířecí chlupy: Zkuste gumové rukavice nebo navlhčenou houbičku z kuchyně. Chlupy zkuste dostat na jedno místo a seberte je všechny najednou.
  • Jak efektivně utřít prach: Skvěle funguje prachovka s mikrovlákny, které prach nevíří okolo. Dobrou alternativou je i navlhčený bavlněný hadřík.

Delegujte úkoly

Úklid domu nemusí mít na starost jenom jeden člověk. Děti mohou uklidit hračky ve svém pokoji, partner se zase může chopit vysavače. Uvidíte, že delegování povinností patří mezi nejefektivnější způsoby, jak dodělat práci rychleji, a přitom se nestrhat. Jestliže máte pro členy rodiny více úkolů najednou, napište pro každého z nich seznam.

Máte vše, co potřebujete?

Kdyby vám náhodou chyběly mycí prostředky, podívejte se do sekce eko drogerie, kde najdete přírodní a šetrné produkty pro vaši domácnost. Hodit by se vám mohly i nové úklidové potřeby, s nimiž budete na vánoční úklid perfektně připraveni.