Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak v létě pečovat o dětskou pokožku?

Malé děti stavějící slunečník na pláži zdroj: Unsplash

Máme tu červen a velké prázdniny už pomalu klepou na dveře. Nejvíce si na sluníčku užijí děti, ale na nás dospělých je jejich citlivou pokožku chránit. Dětská pokožka je totiž velmi tenká a mnohem citlivější než ta naše, zvlášť u miminek. Naučte se správně pečovat o pokožku vašich ratolestí a vyhněte se nepříjemným důsledkům spálení nebo úžehu.

Kdy se slunci raději vyhnout?

Slunce je nejvydatnějším přirozeným zdrojem vitamínu D, který je důležitý pro naše tělo. Stačí několik desítek minut denně a tělo si potřebné množství „déčka“ vyprodukuje. Dlouhodobý pobyt na slunci se nejen nedoporučuje, ale může být dokonce zdraví škodlivý. Když s vašimi ratolestmi jdete ven, raději volte dopolední nebo odpolední hodiny. Vyhněte se procházkám na přímém slunci mezi 11. až 15. hodinou, kdy mají sluneční paprsky největší intenzitu.

Miminka nechte ve stínu

Děti do jednoho roku na sluníčko vůbec nepatří. Jejich pokožka se slunečním paprskům ještě neumí sama bránit a často jim také hrozí přehřátí nebo úžeh. U dětí do šesti měsíců nepoužívejte ani speciální opalovací krémy, nejsou pro ně vhodné. Zůstaňte raději ve stínu a volte lehké, vzdušné oblečení včetně pokrývky hlavy. Od šesti měsíců pak můžete používat speciální krémy bez parabenů, konzervantů a parfemace, s obsahem minerálních filtrů a s SPF 30 - 50+. Pokud se slunci úplně nevyhnete, mějte po ruce kvalitní přípravek, skvělé je Dětské mléko na opalování SPF 30 Sensitive od značky Weleda nebo Opalovací krém pro děti s SPF 50 Lavera.  Důležité je namazat v dostatečné vrstvě, pokožka by měla být po nanesení bílá a krém by se měl nechat pořádně vstřebat. Nezapomeňte namazat i ušní lalůčky, rty, nos a nárty!

Mazání hrou pro malé indiány

Mazat byste měli dvacet minut před pobytem na slunci v dostatečně silné vrstvě a aplikaci opakovat přibližně jednou za dvě hodiny nebo po každém koupání. Pro větší děti je ale mazání neoblíbenou aktivitou, protože je zdržuje od hraní. Zahrajte si s nimi na indiány! Nejprve společně vytvořte z krému ornamenty – kreativitě se meze nekladou – a ty pak důkladně rozetřete po těle. Taková hra je určitě zabaví a vy tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Určitě myslete i na péči po opalování, kdy potřebuje náchylná dětská pokožka zklidnit. Použít můžete obyčejný kokosový olej nebo třeba Dětské tělové máslo Purity Vision.

I oblečení může chránit před sluncem

Volba oblečení hraje také důležitou roli. Vybírejte spíše světlejší barvy, protože černá funguje jako lapač paprsků. Existuje také speciální oblečení s UV ochranou, které je pro malé neposedy skvělým řešením. Nezapomínejte ani na pokrývky hlavy – vždy dejte dětem kšiltovku, šátek nebo klobouk. Výborně poslouží čepičky s prodlouženou zadní částí, které zároveň kryjí šíji a část zad. Pokud je to možné, dejte dítěti na kočárek slunečník nebo použijte stříšku. Vyhnete se tak přímým slunečním paprskům a zároveň poskytnete dítěti klidný prostor k odpočinku. 

Dodržujte výše zmíněné zásady, nezapomínejte ani na pitný režim a užijte si tak sluníčka bez slz a bolístek.