Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Končí prázdniny, začíná škola

Končí prázdniny, začíná škola S koncem léta začíná nový školní rok a s ním spojené období zvýšeného stresu.
Jana Konečná
4,0 5
1

Přejít na sekci článku:

I ostřílení školáci si musí znovu zvyknout na školní režim

I ostřílení školáci si musí znovu zvyknout na školní režim zdroj: shutterstock.com

Prázdninové volno skončilo a začátek školy bývá pro mnoho dětí krušné. Těžko se zvyká na časné vstávání a večer na brzký odchod do postele. Také se musí začít znovu pravidelně učit, chystat si aktovku a přibývají jim i další povinnosti. Je dobré si s nimi zopakovat to nejdůležitější z učiva minulého školního roku. Někdy mohou být zbytečně nervózní, protože mají pocit, že o prázdninách všechno zapomněly. Přelouskání pár anglických slovíček a projetí malé násobilky a vyjmenovaných slov je může uklidnit.

Zkuste však začít s učením a upoutat dětskou pozornost opravdu jen lehce a nejlépe zábavnou formou. Podívejte se třeba společně na film, který už dlouho chtějí vidět. Pusťte si ho však s českými nebo anglickými titulky. České titulky pomůžou zdokonalit čtení dětem na prvním stupni a ty anglické procvičí slovní zásobu ostřílenějším angličtinářům z druhého stupně. Podobných výukových vychytávek jde vymyslet spousta. Vycházejte z toho, co vaši rodinu baví a co rádi společně děláte a zkuste do toho aplikovat procvičování vědomostí – třeba na procházce či práci na zahradě můžete potrénovat rostliny, o kterých se učí v prvouce, při cestování se všichni zdokonalíte v zeměpisu.

Vaše dítě může mít z návratu do školy z mnoha důvodů oprávněné obavy – málokterá škola totiž aspiruje na dvojníka Bradavic z Harryho Pottera a ne každý učitel je zrovna dobrosrdečný Hagrid. Naopak aktuální školní systém individualismu nepřeje a učitel nemá čas řešit problémy každého jednotlivého žáka, či to, jestli mu náhodou neukřivdil. Pokud jsou vaše děti ze školy nervózní tak, že je bolí žaludek a zvracejí či mají průjem, zkuste se pro pomoc obrátit k přírodě.

Meduňka byla oblíbená už u našich babiček. Na stres, neklid, napětí a psychické rozrušení.

Mučenka v podobě čaje může dobře zafungovat na uklidnění rozjitřených myšlenek a nervů. Taktéž pomůže při pocitech strachu, neklidu a nervozitě.

Rozhodně však neberte kapky a čaje jako finální řešení. Pomáhají jen řešit akutní symptomy. Hledejte problém a snažte se jej vyřešit. To platí i pro děti nápadně často nemocné, či vyloženě simulující. Ony mají důvod, proč se jim do školy nechce.