Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vši - zbavte se jich přírodně

Vši - zbavte se jich přírodně Jestliže máte děti, víte, že zbavit se jednou pro vždy vší není lehké. Ale za pomoci éterických olejů se vám to dost možná povede a ani nebudete muset stříhat!
Viktorie Kalinová
2,1 5
7

Vši - zbavte se jich přírodně zdroj: shutterstock.com

Dokud nemáte děti, tak máte možná pocit, že vši patří někam do středověku mezi nemytou chásku na venkově. Ale pak ty děti třeba časem přijdou a vy zjistíte, že nic není vzdálenější pravdě. A že to není žádná legrace, protože ty malý potvory (vši, ne děti) jsou dost odolné. Mnoho rodičů pak s hrůzou zjišťuje, že mnoho “zaručených” rad a přípravků selhává hned v začátku bez ohledu na to, jak agresivní chemie v tom je. Protože ty vši taky nejsou žádná mírumilovná hovádka a budou se vlásků vašich ratolestí držet zuby nehty. Ale dřív než člověk začne hysterčit a traumatizovat dcerku oholenou hlavou, je na místě se trochu zamyslet, jestli by se třeba nenašlo něco fikanějšího.

Protože našlo. My na to až tak zvyklí nejsme, ale rostliny bojují s hmyzími parazity už celé věky. S ohledem na to, že přežily, vymyslely evidentně něco efektivního. Éterické oleje. Silice, které parazity odpuzují. Což je dobrá zpráva v případě, že vši zatím nemáte a zajímá vás tedy prevence. Která je tím pádem jednak možná, jednak velmi účinná. Nicméně i v případě, že už je na prevenci pozdě, neházejte éteráčky do žita. V takto koncentrované podobě, jakou destilovaný éterický olej je, to je smrtící eso ve vašem rukávu. Vši nedostanou šanci. Jak na to?

Prevence - nepusťte si vši domů

V tomto případě se prevence opravdu vyplatí. Vás to nebude skoro nic stát a děti ušetříte otravného vyčesávání, zábalů a případně stříhání. A je to tak snadné. Ani není potřeba měnit produkty, které používáte, jen je prostě trochu vylepšete. Do šamponu, případně i kondicionéru prostě přidejte pár kapek nějakého vhodného éterického oleje. Jako prevence vám poslouží skoro jakýkoliv, nicméně těmi nejspolehlivějšími jsou eukalyptus, rozmarýn, levandule nebo tea tree. Úplně ideální kombinací je pak kombinace tea tree tekutých mýdel Dr. Bronner’s, do kterých přidáte ještě něco dle libosti. Zvláště to se shikakai je opravdu velmi jemné, takže je k mytí dětských vlasů jako stvořené a takto je ještě naprosto přirozeně ochrání před nevítanými návštěvníky.

Nemilosrdně je zničte

Když už se ale objeví, tak asi půjde veškerá etika a soucítění stranou. Protože ono to už pak není moc legrace. Samozřejmě pokud máte kluka nebo kluky, tak máte o dost snadnější pozici, protože čím víc vlasů půjde pryč, tím rychleji se všeho zbavíte. Největší problém jsou princezny s dlouhými hustými vlasy. Co budete potřebovat?

  • Šampon - můžete použít už zmiňovaný tea tree Bronner, ty nejdrsnější matky můžou použít univerzální pomerančový čistič Planet Pure. Zní to hrozivě, ale složením je daleko příznivější pro pokožku než většina tělových přípravků, co zakoupíte v drogerii, takže se nemusíte bát. Navíc ho budete ředit. Jde o to, že obsahuje velké množství pomerančové silice, která dokáže zneškodnit jak živé mši, tak hnidy.
  • Éterické oleje - eukalyptus, levanduli, tea tree. Takhle trojkombinace vám bude stačit a bez skrupulí ji smíchejte dohromady.
  • Jemný rostlinný olej - ideální je jojoba, ale klidně použijte olivový, který máte na vaření.
  • Potravinářská folie. Kterou pak vyhodíte do tříděného odpadu, samozřejmě.

Napřed si smíchejte oleje. Rostlinný s éterickými. Zvolte poměr podle věku dítěte a toho, jak moc citlivou má kůži (čím menší dítě a citlivější kůže, tím méně éterických olejů). Poměr by měl být přibližně 1:4 (jeden díl éterické směsi, čtyři rostlinného oleje). Může být i silnější, klidně i 1:1, ale pak to vždy předem vyzkoušejte. Následně vlasy umyjte šamponem nebo pomerančovým čističem a pak do vysušených, ale stále vlhkých vlasů vetřete co největší množství olejové směsi. Potřebujete se dostat jak na kůži (dospělé vši), tak pokrýt vlasy, abyste zabili hnidy. Vlasy zabalte do potravinářské folie a nechte působit tak dlouho, jak to bude možné. Pak znovu umyjte šamponem a ideálně použijte i jemný přírodní kondicionér bez silikonů, do kterého také přidáte pár kapek třeba levandulové silice. Kondicionér bude v tomto případě sloužit i k ošetření vlasové pokožky, kterou mohou éterické oleje vysušit, takže jej vetřete pořádně i do pokožky. Počítejte s tím, že postup bude pravděpodobně nutné zopakovat.