Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapeutická péče o miminka a děti do 3 let

Aromaterapeutická péče o miminka a děti do 3 let Miminka a malé děti jsou velmi citlivé. Proto i jemná aromaterapie jim může pomoci vyřešit kdejaký problém - psychický i fyzický.
Pavlína Klaudová
5,0 5
7

Aromaterapeutická péče o miminka a děti do 3 let zdroj: pexels.com

Vaše dítě si zaslouží to nejlepší. Proto si položte otázku, co je pro vaše dítě dobré? Namazali byste ho raději ropnou vazelínou nebo něčím přírodním a příjemně voňavým? Pokud jste se nad tím již zamýšleli, pravděpodobně jste dospěli ke kokosovému oleji, který figuruje ve vtipech o biomatkách, a že je prostě využijete na všechno od leštění bot přes vaření až po koupání dětí. A ono na tom něco bude. Vlastně si jím můžete i čistit zuby.

Rostlinné oleje vhodné pro miminka a malé děti

Nejvhodnějšími oleji pro vaše miminko jsou kokosový nebo mandlový olej, které vám díky své vůni v oblasti aromaterapie prokážou velkou službu. Rostlinné oleje můžete u miminek přidávat do koupele a nebudete prakticky potřebovat nic jiného. Nebo můžete miminko vykoupat jen v čisté vodě a následně ho namazat třeba jemně oříškově vonícím a příjemným mandlovým olejem. Mandlový olej se doporučuje i na tu nejcitlivější pokožku, jakou maji právě třeba malé děti. Věděli jste, že častým koupáním miminek, obzvláště chemickými prostředky, narušujete přirozený ochranný film jejich pokožky?

Co jsou hydroláty a na co jsou dobré?

Hydroláty neboli květové vody jsou vedlejším produktem destilace éterických olejů. Nenechte se ale zmást jejich vůní, neboť často nevoní tak úplně stejně jako čistý esenciální olej. Hydroláty nejsou tak silné jako čisté esence, ale mají mnoho výhod, neboť v nich zůstává malé množství éterického oleje, čímž je dělá ideálním pro malé děti. Vnímání i čich u malých dětí je velmi citlivý, proto jim bohatě stačí jemné účinky hydrolátů.

Protože jsou hydroláty jemnější než čisté éterické oleje, vůbec se nemusíte bát je používat v těhotenství a pro péči o malé děti. Obzvláště těhotné ženy ocení to, že nejsou tak intenzivní a snáší lépe jejich vůni. Velmi ale záleží na hydrolátu, který si zvolíme, protože třeba heřmánkový má natolik specifickou vůni, že ne každý pro něho holduje, i když má skvělé kosmetické benefity. Je pravdou, že pokud chcete používat heřmánkový hydrolát, je dobré dát šanci více značkám.

Některé hydroláty mohou obsahovat přidaný alkohol, který se v nich používá jako konzervant. Přirozeně se vyskytuje pouze v hydrolátu z vilínu. Hlavní nevýhodou květových vod bez alkoholu je, že vyžadují trochu větší péči a mají kratší doby použitelnosti, která se pohybuje v rozmezí od 12-24 měsíců. Někdy se doporučuje je uchovávat v lednici. Ale pokud je používáte opravdu často, nemusíte si dělat starosti s tím, že by se zkazily.

Jak používat květové vody

Ať už se vašemu dítku děje cokoliv, neváhejte svěřit problém výdobytkům aromaterapie, která pečuje nejen o pokožku, ale také o duševní pohodu. Navíc pokud je horko, potřebujete osvěžení vy i váš potomek, květové vody jsou nejsnazší cestou, jak se vypořádat s nepříjemně vysokou venkovní teplotou. Ale kdo se má v aromaterapii vyznat? No, kdo… prostě jsme tady my, abychom vás tak trochu navedli k tomu, co je vhodné pro péči o vaši ratolest. Hydroláty nemusíte nijak ředit nebo si dávat pozor, aby vám neujela ruka při kapání, a hlavně se nemusíte obtěžovat s počítáním, kolik kapek esence patří do jakého množství nosného oleje. Květové vody jsou prakticky nejlepší cestou, jak začít s aromaterapií i jak ji přiblížit dětem.

Pokud se nenecháte zlákat reklamami a chcete o své dítě pečovat přírodně, kromě koupelí s rostlinnými oleji lze velmi dobře využít pro dětskou hygienu hydroláty, které vaše dítě příjemně osvěží, když mu s některým z nich přetřete tváře. Můžete použít růži, levanduli nebo heřmánek, ty mají děti rády. Pro péči o dětskou pokožku vybírejte čisté květové vody, bez přidaného alkoholu. Ten by zbytečně dráždil a vysušoval dětskou pokožku. Klidně můžete své dítko postříkat hydrolátem po koupání.

Růžová květová voda pro miminka a malé děti

Pokud chcete své miminko ukonejšit, zvolte růžovou květovou vodu, která se navíc postará o tonizaci pleti dítěte. Látkující maminky používají rády hydroláty i při přebalování, protože jsou určitou prevencí proti nepříjemným opruzeninám. Vhodným hydrolátem pak je i růžová voda, která je protizánětlivá, pokožku hlavně zklidňuje, hojí a zjemňuje. Na psychiku má uvolňující účinky, proto se hodí během jakýchkoliv stresových situací. Růžová voda se doporučuje i na tu nejcitlivější pokožku se sklony k různým vyrážkám, dermatitidám a alergiím.

Levandulová květová voda pro miminka a malé děti

Levandulová květová voda je výborná při problémech se spánkem, odstraňuje nervozitu, špatnou náladu ai bolesti hlavy (což možná uvítají spíše maminky ;)). Vhodné je používat levandulový hydrolát i při opruzeninách a různých vyrážkách, neboť pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku, zmírňuje svědění a pálení (třeba při štípnutí komárem nebo popálenině), zároveň pleť regeneruje a příjemně osvěžuje.

Heřmánková květová voda pro miminka a malé děti

Nejvhodnějším hydrolátem proti opruzeninám je heřmánkový, který má na pokožku zklidňující, protizánětlivé i hojivé účinky a navíc ho snese i ta nejcitlivější pokožka. Doporučuje se také ke zklidnění ekzematické nebo alergické pokožky. Samozřejmě harmonizuje i psychiku člověka zvláště při mrzutosti, vypjatých situacích, které vedou k nervozitě a stresu, při bolestech hlavy a nespavosti.

Udělejte si spolu se svým miminkem nebo malým dítětem vlastní rituál, při kterém se budete seznamovat s vůněmi. Uvidíte, že se to bude dětem líbit a budou pak klidnější. Hydroláty a rostlinné oleje by ale měly obsáhnout vše, co z aromaterapie potřebujete v péči o děti do tří let. Navíc si budete jistí, že je jejich používání bezpečné pro vaše dítě.

Související produkt
Bio Levandulová voda 100 ml
Purity Vision / 212 Kč
Čistá levandulová voda působí tonizačně, čistí a zklidňuje pleť i usnadňuje česání vlasů.
Detail produktu