Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jednorázové zdravé plenky konečně v Biooo

Jednorázové zdravé plenky konečně v Biooo Máte dost opruzenin svého děťátka z běžných plenek? Zkuste ekologické jednorázovky z přírodních materiálů.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

Jednorázové zdravé plenky konečně v Biooo zdroj: biooo.cz

Ať už miminko teprve čekáte anebo už ho máte doma, řešíte jeho hygienické potřeby a zamýšlíte se nad tím, jaké budete používat plenky. Dnes existuje mnoho způsobů, jak pohodlně zvládnout přebalování, ať už s pomocí látkových nebo jednorázových plen. Navíc se dají obě možnosti s úspěchem kombinovat, pokud si v látkování moc nevěříte a potřebujete mít jistotu, že bude váš drobeček v suchu po celou noc.

Proč ekopleny a jak se v nich vyznat?

Po neuvěřitelném mainstreamovém přebalovacím boomu, kdy si žádná matka nedokázala představit život bez pohodlných jednorázových plen z reklam, ztuhnul mnohým úsměv na rtech. Kupy odpadu, které jsou dlouhodobě nerozložitelné a navíc mohou klidně mít na sobě nálepku biohazard, totiž nejsou nic dobrého pro životní prostředí ani pro děti. Naštěstí se ale čím dál více lidí začíná navracet k přírodním prostředkům i v péči o děti. Nadšenci, kteří hledají ekologické alternativy konvenčních rychloplen si mohou pohodlně vybrat z více různých variant jednorázovek. V čem jsou ekopleny lepší než konvenční? No přece v tom, že nedráždí pokožku miminka zbytečnou chemií a nepoškozují přírodu.

Samozřejmě panují předsudky, že přírodní pleny jsou drahé, mají horší savost a prostě děťátku nestačí. To jsou pouhé mýty. Ekopleny poskytují zcela totožný, ne-li větší komfort vašemu miminku a navíc jsou z příjemných, savých materiálů, které mu nepodráždí pokožku. Nejčastěji se používá bambusové vlákno nebo biobavlna a jako vrchní vrstva ekoplasty z rostlinného (bramborového nebo kukuřičného) škrobu. Tyto materiály pocházejí ze snadno obnovitelných zdrojů a jsou přirozeně rozložitelné v přírodě. Pokud chcete zanechat co nejmenší ekologickou stopou, můžete si koupit i plně kompostovatelnou variantu. Výrobci samozřejmě nedoporučují dávat veškeré plenky do kompostu, protože by se mohl jejím množstvím znehodnotit. Ale ekoplasty se zcela běžně používají ke kompostování a následně jako hnojivo pro pěstování rostlin.

Jaké ekoplenky najdete v Biooo?

Máme skvělou zprávu pro všechny maminky - rozšířili jsme sortiment o dětské jednorázové plenky Nappynat, Beaming Baby, Moltex a Bio babby. Naše jednorázové plenky neobsahují chemikálie, nedráždí dětskou pokožku, eliminují opruzení a mají výbornou savost. Navíc jsou cenově dostupné a nabízejí dostatečný komfort pro matku i dítě. Nejsou bělené chlórem, nenajdete v nich ani latex, který bývá běžnou součástí dětských hygienických potřeb. Zárukou kvality jsou certifikáty, kterými se naše plenky pyšní a dávají tak jasně najevo, že se bude mít zadeček vašeho miminka doslova jako v bavlnce. Žádné z plenek neobsahují živočišné složky a jsou tudíž vegan friendly.

Zdravé plenky Nappynat

Nappynat je italská značka, která je vhodná pro ty, kteří nechtějí dělat žádné kompromisy. To znamená, že se můžete zcela spolehnout na to, že plenka zanechá v přírodě pouze minimální ekologickou stopu. Tato plenky jsou naší nejšetrnější variantou k životnímu prostředí. Jsou vyrobeny z bioplastu, přírodního absorbčního gelu a biocelulózy, nebělené chlórem. Neobsahují latex, parafíny, ftaláty ani další zdraví nebezpečné látky a jsou 100% rozložitelné. Ačkoli jsou poměrně novinkou na evropském trhu, mohou se pochlubit několika důležitými certifikáty. Mají vegan, dermatologický, hypoalergenní certifikát a také dva ekocertifikáty, které jsou zárukou, že suroviny pro výrobu plenek jsou z ekologicky šetrných zdrojů (Nordice Ecolabel – šetrnost k životnímu prostředí a FSC certifikát – původ surovin z ekologicky obhospodařených lesů). Rozložitelnost plenky je dle výrobce 3 měsíce. Obecně bývá u ekologických plastů tolerance biodegradace do půl roku.

Zdravé plenky Moltex

Německá firma Moltex nabízí další zajímavou variantu ekologických plen. Dá se o nich říct, že jsou už takoví plenkoví senioři, protože jsou na trhu od roku 1961. Jsou vyráběny z 50% přírodních surovin, nejsou chlorované a neobsahují latex. Jejich dobrá přilnavost je zaručena postranními pásky. Plenky oplývají vynikající šetrností k pokožce, nevykazují alergické reakce a díky jejich skvělé prodyšnosti se minimalizuje možné kožní podráždění. Jsou velmi dobře savé, vhodné k použití po celý den i noc. Absorbční jádro tvoří absorbční gel a biologicky odbouratelná celulóza. Neobsahují žádné syntetické parfemace, ale do absorbčního jádra se přidává extrakt z tea tree. Ten zabraňuje množení bakterií a eliminuje zápach. Mají certifikát FSC, což znamená, že materiály, použité k výrobě plenky pocházejí z ekologicky udržitelných zdrojů.

Zdravé plenky Beaming baby

Britské Beaming baby pleny jsou vhodné pro ty, kteří jsou zvyklí na konvenční jednorázové pleny a chtějí pohodlný přechod na bioverzi. Jsou vyráběné z ekologicky šetrných zdrojů (z kukuřičného plastu), jemné k pokožce, výborně savé, na elastické zapínání, neobsahují latex, ftaláty, ani parfemace. Prodyšnost plenek zaručuje, že nepodráždí pokožku vašeho dítěte, ale udrží ho v suchu až 12 hodin. Absorbční jádro tvoří nebělená buničina a gel z kukuřičného škrobu. Plenka je odbouratelná až ze 76%. Neobsahuje GMO suroviny, má kompostovatelný obal. Beaming baby plenky mají biologický rozklad 4 roky. Mají certifikáty vegan a Nordic Ecolabel i certifikát, který je udělovaný asociací pro organické potraviny, výrobce věnuje 10 % zisku na charitativní účely.

Zdravé plenky Bio Babby

Bio Babby plenky pocházejí z Francie, bašty evropského organického hospodářství. 50 % plenky je z biologicky odbouratelných materiálů. Nejsou chlorované a neobsahují latex, ftaláty, GMO suroviny ani parfemace. Jsou dermatologicky testované. Mají certifikát FSC, jsou vyráběny z ekologicky šetrných zdrojů. Vykazují výbornou savost, absorbční jádro tvoří přírodní celulóza a biologicky snadno odbouratelný gel. Při přebalování oceníte elastické zapínání, které výborně drží.