Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jsou jednorázové plenky bezpečné?

Jsou jednorázové plenky bezpečné? Vaše miminko pro vás znamená celý svět, ale nechcete ho vychovávat ve světě, který je zamořený odpady?
Pavlína Klaudová
4,3 5
14

Přejít na sekci článku:

Výhody a důvody používání zdravých jednorázových plen

Výhody a důvody používání zdravých jednorázových plen zdroj: istockphoto.com

Nechcete z nějakého důvodu používat látkové pleny? Sáhněte po organických jednorázových plenkách. Ty jsou vyráběné z organické bavlny nebo dobře rozložitelných bioplastů.

Bavlněné nebývají bělené chlórem, neobsahují tudíž hormonální disruptory, pesticidy ani další špatné látky, které by mohly uškodit vašemu děťátku. Jejich výroba i složení je výrazně šetrnější k životnímu prostředí, neboť plenky jsou lépe biologicky odbouratelné. Pokud sáhnete po organických plenkách, které mají tak jako konvenční plastovou vrstvu, je dobré vědět, že bývá vyrobena z ekoplastů, které se vaří a lisují z kukuřičného nebo bramborového škrobu. Je to jako s rozložitelnými eco-friendly obaly, které můžete po vypotřebování produktu hodit do kompostu.

Jednorázové organické plenky neobsahují GMO látky, nenajdete v nich ani umělé vůně, lanolin nebo latex. Pokud se jedná o pleny bambusové, což je další z variant ekoplenek, materiál na jejich výrobu pochází z hlídaných lokalit a s ohledem na zachování přirozeného prostředí, z kterého surovina pochází. Mají skvělé absorpční vlastnosti a jsou velmi příjemné na dotek. Některé z bambusových plenek jsou 100% biologicky odbouratelné. Bambus je navíc antibakteriální a hypoalergenní materiál. V některých plenkách slouží jako absorpční vrstva nebělená buničina. Pokud ekoplenky obsahují parfemaci, je čistě přírodního původu a používají se k ní éterické oleje. Pro lepší pocit děťátka se mohou v plence vyskytovat také rostlinné výtažky třeba z aloe vera nebo levandule, případně organického heřmánku a měsíčku. Co se týče obalových materiálů plen, jsou na jejich potisk používány organické nebo ekologicky šetrné barvy.