Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Péče o miminka do 3 let s aromaterapií

zdroj:

Aromaterapie, jakožto bohatý a rozverný svět vůní, svými účinky pomáhá zbavit neduhů psychických i fyzických ženy, může, děti, miminka a dokonce i domácí zvířata. Dnes se zaměříme na voňavé potěšení pro právě pro miminka do tří let. Takto malá děťátka jsou na světě pouze chvíli a ne vždy je to tu snadné. 

S adaptací na nás a náš svět jim ale éterické oleje mohou velice dobře pomoci k uklidnění, lepšímu spánku a celkové relaxaci. Navíc, proč děťátku nedopřát něco příjemného a voňavého? Dalším velkým plusem je harmonické působení i na jeho maminku a ta to dozajista ocení také.

Bezpečnost na prvním místě!

Na miminka musíme v první řadě jemně a něžně.  Do tří let věku nikdy éterické oleje neaplikujeme přímo na pokožku a to ani zředěné v nosném rostlinném oleji! Jedinou výjimkou, kde s nimi mohou relativně přijít do styku, jsou koupele pro děti kolem 2-3 roku, ale o tom si povíme později. Proč tomu tak je? Jejich koncentrace je zkrátka na tak malá dítka příliš silná a mohla by způsobit, popáleniny, začervenání, svědění, vyvolat alergie a mnoho dalších nepříjemných věcí. Pokud ale necháme miminka vybrané éterické oleje inhalovat - vdechovat, to už je jiná písnička. Inhalace je u miminek nejlepší a nejúčinnější způsob aplikace. Ve vzduchu se částečky oleje rozptýlí a miminko tak dostane množství, které je pro něj akorát. 

Po čem můžeme sáhnout?

Pojďme si nyní povědět, které éterické oleje jsou pro miminka vhodné. Je to hlavně mandarinka, levandule úzkolistá (angustifolia), heřmánek pravý a heřmánek římský. Zhruba od 2 let je také možné použít eukalyptus radiata (je ze všech eukalyptů pro děti nejvhodnější), ale musíme myslet na to, že ani větší miminka (natož batolata) by neměla ani tento nejjemnější eukalyptus vdechovat přímo nebo být v bezprostřední blízkosti jeho odpařování. To ale není problém, silice éterických olejů se po odpaření dostanou velice daleko, misku, nebo aromalampu tak jednoduše dáme od dítka dál. Všechny éterické oleje je nejlepší mít v BIO kvalitě. Nyní si povíme, na které neduhy se konkrétní éterické oleje hodí.

Levandule úzkolistá

Levanduli (angustifolia) a její uklidňující až omamnou, sladkou vůni pravděpodobně budete znát. Ze všech druhů levandule (např.: lékařská, širokolistá, španělská, korunkatá..) je pro miminka a děti nejvhodnější. Utěšuje, uklidňuje, pomáhá usnout a pomáhá i po šoku, při stresu nebo jakémkoli rozrušení. Takto mimochodem působí i na nás, dospělé. Má také antibakteriální a antivirové vlastnosti, doporučuje se tedy inhalovat při respiračních onemocněních

S mandarinkou je zábava!

Komu by se nelíbila svěží, šťavnatá vůně sladké mandarinky? Velké množství z nás vrací do dětství, probouzí v nás hravost, pohodu a bezstarostnost. Zvedá náladu a pomáhá odplavovat těžké myšlenky. Je to jeden z nejbezpečnějších olejů pro děti i miminka. Výborně snášený i vyhledávaný, jakmile si dítko navykne. Miminkům pomáhá s uklidněním, stresem, nespavostí nebo při hyperaktivitě

Heřmánek pravý (modrý)

Stejně jako vůně mandarinky, i vůně heřmánku nás vrací do dětství. Jeho jemná, balzamická vůně jakoby nás celé obalila a vše bylo alespoň na okamžik v pořádku. Říká se mu “modrý” podle vysokého obsahu látky zvané chamazulen, která je zbarvená tmavě modře. Proto produkty, které jej obsahují, jsou často světle, ale i tmavě modré. Právě zmíněná obsažená látka chamazulen a bisabolol z heřmánku dělají doslova “tekutou lékárničku”. Je vhodný při bolestech hlavy, pokud chceme uklidnit, uspat nebo ulevit od stresu miminka. Má také protizánětlivé účinky a mírní břišní křeče nebo koliky.

Heřmánek římský

Je jemnější než jeho modrý kolega, stejně tak ale utěšuje, uklidňuje a harmonizuje. Využít jej také můžete v náročných obdobích jako je například období růstu zoubků. Je také vhodný při nočním pomočování, proti hyperaktivitě nebo vzteku a nespavosti.

Eukalyptus radiata 

Je nejjemnější ze všech svých příbuzných rodu eukalyptů. Zatímco například pro dospělé je ideální ostrá síla eukalyptu globulus, pro malé děti je ideální eukalyptus radiata - ovšem pozor: pouze pro děti starší dvou let, opět pouze inhalací a pokud bude mít děťátko jakékoli nepříjemné pocity, okamžitě s inhalací musíme přestat. Pokud ale bude snášen dobře, je úžasný při úlevě od kašle, rýmy, ucpaných dutin, nebo nachlazení. Nedoporučujeme aplikovat přímo na obličej nebo horní část těla a to do 10-ti let věku.

Kterým olejům se naprosto vyhnut?

Zdaleka se vyhneme všem silným, intenzivně vonícím olejům jako je skořice, hřebíček, zázvor, tymián, rozmarýn, jalovec, oregáno, vavřín, yzop, ylang-ylang, všechny druhy máty, bazalka, niauly nebo ravintsara. Opravdu bezpečné (v uvedených dávkováních) jsou pouze v článku popsané éterické oleje.

Jak tedy na inhalaci?

Inhalace se u miminek do 6-ti měsíců věku nedoporučuje vůbec. Od 6-12 měsíců je ideální kápnout jednu kapku (ideálně směsi, vysvětlíme si později) do misky se studenou vodou pro tzv. studené odpařování. Od 1-3 let věku děťátka můžeme použít 1-2 kapky a odpařovat cestou teplou, tedy pomocí aromalampy, nebo difuzéru. Studenou metodu můžete samozřejmě použít také. 

Je lepší použít směs, nebo jednotlivé oleje?

Zvláště pro malá miminka (6-12 měsíců), je lepší dávkování co nejmenší. Můžeme tedy vytvořit směs např.: mandarinka + levandule (poměr 1:1) a této směsi kápnout do vody jednu kapku. Z každého éterického oleje tak budeme mít polovinu, ale zároveň širší spektrum péče a jako bonus jejich podporující se synergické účinky. Směsí si tak můžeme vytvořit více - například pro podporu spánku (levandule + heřmánek) nebo pro každodenní pohodu (levandule + mandarinka).

Jednotlivé oleje samozřejmě můžete také použít, jejich účinek pak bude pouze silnější. 

Miminka milují masáže

Masáž je pro miminka nepostradatelnou denní péčí, zklidňuje, uvolňuje, podporuje správné trávení ale hlavně při ní vzniká mezi ním a maminkou velmi intimní a pevné pouto. Éterické oleje se doporučují při masáží používat cca od 2,5-3 let věku a to 1 kapka (směsi, nebo jednoho duhu) do lžíce a půl nosného rostlinného oleje. Miminka do tohoto věku doporučujeme masírovat pouze čistými rostlinnými oleji jako je mandlový nebo meruňkový. Masáž je samozřejmě nejlepší celotělová, ale starší miminka je někdy pořádná fuška udržet v klidu po celou dobu. Pokud by nebylo času nazbyt, doporučujeme promnout alespoň chodidla, záda a bříško.

Je libo teplou koupel před spaním?

Je to přesně tak, koupel v teplé vodě s příjemnými éterickými oleji dokáže miminko nebo dítko zklidnit a ukonejšit kdykoli a to nejen před spaním. Nicméně se éterické oleje doporučují přidávat do koupele cca od 2,5-3 let věku. Do šálku teplého mléka kápneme 1 kapku vybraného oleje, nebo připravené směsi. Nikdy éterické oleje nekapeme přímo do vody ve vaně a to ani pro dospěláky! Ve vodě nejsou rozpustné - uchytily by se nám přímo na kůži. Ideální je použít mléko, smetanu nebo med.

Růžová voda pro miminka?

Hydroláty - květinové vody - vznikají jako vedlejší produkt při výrobě éterických olejů. Nesou tedy stejnou rostlinnou informaci, pouze s nižší koncentrací. Květinové vody jsou skvělé pro ošetření pleti, těla, nebo k vylepšení vašeho oblíbeného nápoje. Taková černá káva s růžovou vodou, nebo limonáda s levandulovou vodou - to je teprve pochoutka! Pokud bychom dětem a miminkům chtěli “vonět” okolí ještě něčím jiným, než éterickými oleji, hydroláty jsou ta pravá volba. Ideální je například zmíněná růžová, nebo levandulová voda. Děti od cca 3 let můžeme osvěžit přímo, ale pokud se jedná o mladší, vodu stříkáme z lahvičky pouze kolem do prostoru.

Malé upozornění na závěr

Aromaterapie a její pomocníci umí být někdy nároční - z nepoučených rukou může aromaterapie, jakožto síla éterických olejů, i ublížit. Proto je důležité ji, i její schopnosti znát, a využívat její potenciál správně. Hlavně pak u miminek a malých dětí.