Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Detoxikace organismu a strava pomáhající početí

3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Celková výživa

Detoxikace organismu a strava pomáhající početí zdroj: shutterstock.com

Co se týče výživy celkově, mnoho lidí se nesprávně domnívá, že důležité je vysadit cukry. Cukry jsou našemu tělu prospěšné, ale v malé míře. Velmi kvalitní a dobrou variantou pro lidi, kteří mají rádi sladké, je kokosový cukr, který má nízký glykemický index. Cukr můžeme také velmi dobře nahradit melasou, různými slady a sirupy nebo sladidlem z březové kůry (xylitolem). Dobré je přírodní sladidla střídat, protože například u agávového sirupu při jeho dlouhodobém používání jsou diskutovány určitá zdravotní rizika. Pokud to s ním ale nebudeme přehánět, určitě nám bude ku prospěchu.

Pro ty, kteří se budou ohánět bio a eko fanatismem, a může jich být v našem okolí mnoho, lze argumentovat změnu stravovacích návyků tím, že je zábava objevovat nové chutě a vůně. Což vlastně může být i průvodním motem celého našeho detoxikačního snažení. Je pravdou, že přepnout tělo do jiného režimu bývá velmi náročné obzvláště ze začátku, protože člověku, který jde do detoxikace poprvé, bývá mnohdy velmi špatně a jsou jedinci, kteří kvůli tomu s detoxem přestanou. Dobré je ale vydržet.

Důležitým prvkem stravy budoucí matky je selen, který napomáhá k otěhotnění. Na chemický selen a i další chemické vitaminy a minerály je dobré zapomenout, protože u nich hrozí předávkování a naše tělo se s nimi vypořádává hůř než s prvky, které přijmeme ve stravě. Je proto dobré se vyhýbat v dnešní době velmi často doporučovaným „multivitaminům“ pro budoucí matky. Selen je například v kvalitní hořké čokoládě, luštěninách, hruškách, mořských řasách, lesních houbách a nejvíce selenu obsahují para ořechy. Selen si dobře rozumí se zinkem, který můžeme najít ve vepřovém mase, v pohance, pšenici nebo třeba i v tvarohu.

Problém jménem lepek

Je pravdou, že žena, která chce otěhotnět, by měla omezit příjem lepku, obzvláště pokud se potýká s nepravidelnou periodou. S dnešním nepřeberným množstvím bezlepkových receptů na internetu a čím dál více se rozmáhajícím prodejem bezlepkových výrobků je jen jediný problém. Chtít. Ano, může vzejít námitka, že je bezlepková strava drahá. Do určité míry je to pravda, ale při celkové úpravě jídelníčku a vyřazení třeba již zmiňovaných polotovarů, se náš rozpočet nakonec stejně vyváží.

Zbývá tak otázka, kde a jak detoxikaci započít. Není od věci začít více používat svoji intuici, protože to, co nás zaujme nejdřív, je pro nás určitě to pravé. Tak co, kdy začnete?