Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

11. týden těhotenství

Jahoda zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako jahoda.

Příznaky těhotenství v 11. týdnu:

Nadýmání a plynatost, časté močení, nevolnost a zvracení, chuť a averze k jídlu, závratě, změna prsou.

NADÝMÁNÍ

I když je vaše bříško možná stále ploché jako prkno – džíny už nedopnete. Vaše tělo zatím nevypadá jako těhotenské, spíš jako kdybyste to přehnala s koblihami, a i se tak cítíte. A to hlavně proto, že jste po každém jídle nafouklá a plná plynů. Je to jeden z těhotenských příznaků, který se objevuje až okolo 11. týdne těhotenství, bohužel může přetrvávat až do příchodu miminka. Opět to můžeme svést na hormony.

Hormon progesteron uvolňuje tkáň hladkého svalstva – včetně gastrointestinálního traktu – a zpomaluje trávení, aby se mohlo více živin vstřebat z potravy a bylo z krevního oběhu předáno dítěti. To, co je dobré pro miminko, nemusí být příjemné pro vás, ale co byste kvůli děťátku nepřetrpěla. 

Nepříjemná plynatost a nadýmání po jídle se může zhoršovat s rostoucí dělohou, která tlačí na vás žaludek a konečník. Plynů se pak zbavujete pomaleji. Útěcha pro vás může být, že dítě vaši bolest necítí. A dokonce může být uklidněno bubláním vašeho břicha. I tak se snažte minimalizovat potraviny, které vás mohou nafukovat – fazole, smažená jídla, sladkosti, čerstvé pečivo.

V KOLIKÁTÉM JSEM MĚSÍCI? 

Tento týden jste ve 3. měsíci. Miminko přijde na svět za 29 týdnů.

CO SE DĚJE S MÝM TĚLEM?

Možná se cítíte více hladová – a to je dobře. Jde o znamení, že nevolnost ustupuje a mění se vaše chutě. Vyživte své tělo i miminko. Ale nepřehánějte to jen proto, že jíte za dva. Nejezte dvakrát víc, ale dvakrát zdravěji.

Pokud je vaše oblíbená pozice sedět nebo ležet není se čemu divit. Těhotenská únava je naprosto normální stav. Koneckonců provozujete továrnu na výrobu dítěte, která funguje nepřetržitě, a vy jste její jediný zaměstnanec, takže musíte také pracovat nepřetržitě. 

Pokud se tedy cítíte vyčerpané, i když neděláte vůbec nic, nemusíte se cítit špatně. Vaše energie se vám vrátí během druhého trimestru, jakmile bude v provozu placenta a převezme některé úkoly za vás.

VÝVOJ MIMINKA

Vaše fazolka je celkem zaneprázdněna růstem. Vyšplhala se do výšky 4 cm a váží 7 g. Ještě 29 týdnů a je hotovo! Ouška jsou téměř ve finální podobě, ruce a nohy před tělíčkem, otevřené nosní průchody na špičatém nosánku, jazyk a patro na ústech. 

Dokonce má již viditelné bradavky, a pokud se jedná o dívku, vyvíjejí se vaječníky. Neuvěřitelné, jaké detaily se tvoří v něčem velkém zhruba jako jahoda. 

Co dalšího získá váš maličký tento týden? Ruce a nohy mají jednotlivé prsty, a to včetně prstových lůžek – sbohem plovací blány. V dalších týdnech už se začnou tvořit nehty, tak nezapomeňte do výbavičky pro miminko zařadit i nůžky na nehty, budete je potřebovat ihned po porodu. 

Dále se tvoří vlasové folikuly, nejen na hlavičce ale po celém těle. Tělíčko se napíná a prodlužuje se mu trup – asi trénuje jógové pozice. 

TIP NA TENTO TÝDEN:

ZÁSOBTE SE OŘECHY

Jste milovnice ořechů? Kdo by nebyl. Nebojte se jich během těhotenství. 

I když jsou ořechy jedním z alergenů, vaše nenarozené dítě nevystavujete nebezpečí – ve skutečnosti to může naopak snížit výskyt alergií v budoucnu. 

Ořechy mají vysokou energetickou hodnotu, kromě tuků jsou bohatým zdrojem bílkovin. Není vhodné jich konzumovat mnoho, ale určitě byste je měla zařadit do svého zdravého jídelníčku. 

Obsahují také spoustu minerálních látek jako je zinek, vápník, hořčík, selen nebo vitamín E

NEPROPADEJTE PANICE

Je váš sexuální apetit někde na bodě mrazu? Máte záchvaty smíchu, které se během pár minut změní v pláč? Nechce se vám nic podnikat a začínáte se cítit neatraktivní? Jak byste také mohla, když buď sedíte na záchodě, nebo si potají prdíte pod peřinou. Hormony působí na každou ženu jinak. 

Některým je horko, některým zima, někdo má chuť na sex a druhá nikoliv. Pokud si vaše těhotná kamarádka užívala první trimestr s partnerem sexuální hrátky a vy nemáte na nic takového ani pomyšlení, opravdu nejste divná. 

Ujistěte se, že vše, co se s vámi děje, je naprosto normální, i když to před otěhotněním bylo jiné. Po prvním trimestru se může vše změnit a věřte, že změní. Každá z nás se během těhotenství potýká s jinými problémy, nakonec na to budete po porodu ráda vzpomínat. Nestyďte se o vašich problémech mluvit s kamarádkou nebo partnerem.