Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Těhotenství týden po týdnu

Přejít na sekci článku:

14. týden těhotenství

Pomeranče v misce zdroj: Unsplash.com

Vaše miminko je velké jako pomeranč.

Příznaky těhotenství ve 14. týdnu:

Bolest kulatého vazu, změna prsou, zvýšená chuť k jídlu, snižování únavy, křečové žíly, ucpaný nos.

BOLEST KULATÉHO VAZU

U některých žen je možným vedlejším účinkem růstu dělohy bolest kulatého vazu. Tak by to nazval váš gynekolog nebo praktický lékař. V zásadě se jedná o náhlou ostrou bolest obvykle na pravé straně pánevní oblasti a může se rozšířit až do rozkroku. Tyto náhlé bolesti se objevují kolem 14. týdne těhotenství ale mohou udeřit kdykoliv během druhého trimestru. 

Jaká je jejich příčina? Tím, jak se rozšiřuje děloha, aby se přizpůsobila rostoucímu miminku tak zatěžuje vaz, který ji drží, a způsobí jeho protažení. Pokud je vaz příliš napnutý, způsobuje bolest. Dalším důvodem bolesti můžou křeče při nedobrovolném stahování vazů nebo při zvětšení cév kulatého vazu. I když jsou v těhotenství velmi časté, mohou se objevit i u žen, které těhotné nejsou. 

Nejlepší způsob, jak přinést úlevu je odpočinek, pomalu a pravidelně měňte polohy. Můžete si dát na bolavé místo teplý obklad. 

V kolikátém jsem měsíci? 

Tento týden jste ve 4. měsíci. Miminko přijde na svět za 26 týdnů.

Co se děje s mým tělem?

Oficiálně jste se přehoupla do druhého trimestru. Oblíbené období každé těhotné ženy, a to z mnoha důvodů. Mnoho těhotenských příznaků odeznívá, začínáte se cítit opět ve své kůži, více jako žena. 

Další dobrá zpráva je, že budete mít méně výletů na toaletu. Nevolnost i časté močení jsou na ústupu. I když ve třetím trimestru, nebo s rostoucím bříškem se časté nutkání na záchod zase vrátí. Nad tím teď ale nepřemýšlejte. Raději prohrabte šatník a najděte oblečení, do kterého se vejdete, protože začínáte vypadat jako 2v1.

Je to proto, že vaše děloha konečně stoupá z pánevní oblasti do dolní části břicha. Dokonce byste mohla cítit horní část své dělohy, nazývanou fundus, pokud zatlačíte přímo nad pánevní kost v podbřišku. To je úžasné, že?

Vývoj miminka

Vaše dítě roste jako z vody. Malý skokan dosahuje velikosti vaší pěsti – měří zhruba 9 cm a váží 57 gramů.  V pohybu je téměř neustále a tyto pohyby jsou daleko od těch trhaných záškubů, které dělalo v prvním trimestru. Tyto jsou velmi ladné, hladké a plynulé – až baletní. Cítit je ale zatím nebudete, ještě si musíte pár týdnů počkat.

I když vzpřímené polohy se po narození dočkáte až okolo prvních narozenin, u vás v bříšku to dělá právě teď. Nehrbí se, krk se mu krásně prodlužuje a pomáhá hlavičce stát vzpřímeněji. 

Započal růst vlásků, chlupů a obočí – konečná barva se mění až po porodu. Růst vlasů se ale neomezuje pouze na hlavičku dítěte. Miminko je celé pokryto lehkými vlásky zvanými lanugo, hlavně kvůli udržení tepla. Vzhledem k tomu, že se tuk v těhotenství hromadí později – tuk dítěte, ne váš – převezme funkci udržování tepla lanugo. Některé předčasně narozené děti mohou být ještě pokryty touto vrstvou, brzy po porodu ale zmizí. 

Střeva začínají produkovat mekonium, nebo lépe známo jako smolka. Tento odpadní produkt patří mezi první stolici novorozence. Tvoří ji spolykaná plodová voda, lanugo, žlučová barviva, kožní hlen a střevní epitel.

Tip na tento týden:

VÝBĚR OBLEČENÍ

Noste volné, a ne moc hřejivé oblečení. Vaše tělesná teplota je díky zvýšenému metabolismu vyšší než obvykle. 

Volte tedy prodyšné, volné oblečení, ve kterém se budete hlavně cítit pohodlně. 

Pokud chcete ukázat bříško v upnuté sukni, po chvilce zjistíte, že je daleko příjemnější vzít si volné šaty.

Myslete také na výběr materiálu. Určitě se vám bude příjemnější chodit v bavlněných nebo lněných šatech než v polyesterové halence, ve které se budete potit. Upřednostňujte přírodní materiály, které dobře odvádí pot a jsou příjemné na dotyk. Taková hedvábná halenka udělá i daleko větší parádu. 

Vyberte si pohodlnou podprsenku, která vás nebude nikde stlačovat a škrtit. Ideální je ta na sport nebo bez kostic. Měla by mít adekvátní podporu pro vaše rostoucí poprsí a poskytovat maximální komfort pro celodenní nošení.

Pokud mají vaše tenisky už nějaký ten kilometr nachozený, udělejte si radost a vyměňte je za nové. Boty na vysokém podpatku nechte ve skříni, ještě pro ně najdete využití po porodu.

NÁKUP POTRAVIN

Při výběru potravin vždy myslete na jejich čerstvost a nenakupujte polotovary. 

Čerstvé potraviny přirozeně obsahují více vitamínů a minerálů a méně cukru, soli, tuků a dalších přísad, které vaše tělo nepotřebuje. Mohou také obsahovat celkově menší množství kalorií.

Také ale nezanevřete na mražené ovoce a zeleninu. Potraviny, které jsou rychle zmrazeny, si udrží vysoké množství živin, a navíc nepotřebují další aditiva jako je cukr nebo sůl. 

Jsou stejně často i výživnější než ty čerstvé. Lepší sáhnout po pytlíku s mraženou brokolicí než v lednici skladovat 2 týdny jeden zvadlý košťál.